×
Mobilā versija
Brīdinājums +20°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
28. decembris, 2013
Drukāt

Kāpēc cilvēki smēķē? Sešas pētnieku versijas (5)

Foto: © Subbotina Anna - Fotolia.comFoto: © Subbotina Anna - Fotolia.com

Grūti pārbaudāmi dati liecinot, ka patlaban pasaulē smēķējot 60% visu vīriešu un 20% visu sieviešu. Jeb arī tā – vispār smēķē 40% planētas iedzīvotāju. Tas vien jau liek nopietni aizdomāties, sak, kāpēc gan cilvēki uzsāk šo nodarbi, ko vēlāk nemaz nav tik vienkārši pārtraukt? Atbildes ir vairākas. Pētnieki piedāvā vismaz sešas, raksta  žurnāls “Planētas Noslēpumi”.

Pirmkārt, absolūti neveselīgas intereses dēļ. Otrkārt – bērni redz, ka smēķē pieaugušie, tāpēc vēlas viņus atdarināt. Nu… jāteic, kā ir – ja nekā pārliecinošāka nav, var izlīdzēties arī ar šādiem minējumiem… Bet statistika uzrādot, ka tajās ģimenēs, kurās neviens nekad nav smēķējis, vismaz 25% bērnu vēlāk tik un tā kļūstot par smēķētājiem, savukārt smēķētāju ģimenēs šis rādītājs esot 50%. Iemesls – atkal tā pati sabiedrības smēķējošās daļas ietekme. Piemēram, bieži vien skolās smēķējošie bērni nesmēķējošos uzskata par vārguļiem, savā ziņā pat par slimiem. Nereti gadoties, ka bērns tikai šā iemesla dēļ vien sāk smēķēt, proti, lai saglabātu vienaudžu vidū savu statusu. Katrā ziņā iemesli var būt dažādi, un tie allaž atkārtojas. Process kā tāds ir ātrs un grūti pamanāms. Vispirms pievelk cigarešu dūmu smarža, tad jau vēlme pašam pamēģināt, un – diemžēl – aizvien biežāk un ar katru reizi neatvairāmāk.

Treškārt, puse bērnu sākot smēķēt, lai vismaz kaut kādā veidā izceltos, kļūtu, ja tā var izteikties, noslēpumaināki. Un ir taču arī tik interesanti: paņem cigaretes un sērkociņus (vai šķiltavas) un kaut kur noslēpies no visiem. Tas var kļūt arī par ieradumu, par sava veida glābiņu, no kura vēlāk ļoti grūti atradināties.

Ceturtais minējums pauž īpaši par meitenēm, kuras jau kopš bērnības sabojātas ar dzīšanos pēc modes, tāpēc tā iespaidā sākot arī smēķēt. Reālās dzīves fakti apliecina arī to, ka draudzīgā kompānijā izsmēķēta pirmā cigarete acumirklī piesaista vēlami liela daudzuma puišu uzmanību, jo smēķējošas meitenes izskatās vecākas, nobriedušākas. Savukārt citas vienaudzes, noraugoties šādās “modes dāmās”, sāk viņas atdarināt.

Piektkārt, izrādās, meitenes izrāda ziņkāri ne tikai par pašu smēķēšanu, bet tieši par procedūru, jo tā šķiet ļoti aizraujoša. Daudzām patīk virpināt pirkstos cigarešu paciņu, ņemt no tās laukā cigareti, demonstratīvi aizsmēķēt, vienlaikus atrādot savu jauno manikīrdarbu vai skaistas formas šķiltavas, un tā visa rezultātā tad ar elegantu žestu plūdeni ievilkt un izpūst dūmus, pabirdinot pelnus trauciņā. Patiesībā tieši to arī var dēvēt par “modes dāmu smēķēšanas pamatiem”.

Savukārt sesto un šajā ieskatā pēdējo smēķēšanas uzsākšanas iemeslu attiecina uz vīriešiem, proti, viņus smēķēt piespiež… sievietes, pareizāk sakot, potenciālā viņu pastiprinātā uzmanība. Ak jā, un otrādi taču arī, kā jau minēts… Ak, cik tas viss izskatās bezcerīgi, ja raugās no smēķēšanas apkarotāju puses!

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Atbilde ir gaužām vienkārša – Tāpēc, ka ir stulbi!!! Atdot naudu, lai smirdētu, bojātu veselību sev un saviem bērniem var tikai smags un neatgriezenisks idiots!!! Un tādu, diemžēl, kļūst arvien vairāk, īpaši – jauniešu vidū!

  2. Visām sievietēm, kuras smēķē IZELPA/vispār elpa/ S M I R D!!!!!! Var sasmaržoties ar vis,vis,vis…..dārgākām smaržām, viņas simrd, kaut gan pašas apgalvo pretējo. Viņas vienkārši nesajūt to… Un, lai atmestu smēķēšanu, ir jābūt stipram gribasspēkam un raksturam arī tikpat stipram…Vajag vienkārši to pašam ļoti gribēt-atmest smēkēt….

  3. Krietna daļa, vismaz sieviešu,smēķē, lai nomāktu pārlieku apetīti un izvairītos no liekā svara. Domāju, ka ir jāraksta patiesība arī tad, ja šajā gadījumā tā zināmā mērā būtu smēķēšanas reklāma.

  4. Tas patiesi ir bezcerīgi!
    Varbūt tad, ja valsts sāktu neapmaksāt zāles, lai smēķētāji ārstētos no slimībām, kas iegūtas kaitīgu ieradumu dēļ, kaut kas mainītos? Bet tā kā tādā gadījumā smēķētāji masveidā mirtu kā mušas, tad šis ieteikums nav reāls. Rezultāts ir vienīgi tas, ka veselības aizsardzības sistēma aprij milzu līdzekļus, lai ārstētu cilvēkus, kas savas kaites ieguvuši pašu dumjības dēļ.

Draugiem Facebook Twitter Google+