×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
16. jūnijs, 2015
Drukāt

Kāpēc grūtniecība pārtrūkst. Kā panākt, lai gaidītais bērniņš neaizmūk? (3)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
IETEIKUMI

Kā samazināt spontāna aborta iespēju

* Nesmēķēt, jo tad sašaurinās asinsvadi un gaidāmajam bērniņam pietrūkst barības vielu.

* Nelietot pretsāpju līdzekļus, izņemot paracetamolu, kā arī citus medikamentus, kas var radīt augļa defektus un izraisīt dzemdes kontrakcijas. Jau pirms grūtniecības mēģināt atbrīvoties no liekā svara. Tauki uz vēdera ir kā laboratorija, kas papildus izstrādā hormonus, taču liekais svars nenāk par labu grūtniecības norisei.

* Izvairīties vai mēģināt veiksmīgi sadzīvot ar stresu, jo tas ietekmē hormonu regulāciju.

* Divus mēnešus pirms plānotās grūtniecības papildus uzņemt jodu, kura pietrūkst mūsu dzeramajā ūdenī, un folskābi, lai pasargātu augli no iedzimtiem defektiem.

Grūtniecība mēdz pārtrūkt pirms laika. Reizēm tas notiek atkārtoti un pat vairākkārt – dažām sievietēm bijis desmit un pat vēl vairāk spontāno abortu. Kādi ir iemesli, ka šis sāpīgais brīdis jāpiedzīvo atkal un atkal? Kā panākt, lai gaidītais bērniņš neaizmūk?

Grūtniecība pirms dzemdībām var beigties agrīni vai vēlīni. Mazuļa izkrišanu līdz 10. grūtniecības nedēļai dēvē par spontāno abortu, pēc 20. nedēļas – par priekšlaicīgām dzemdībām.

Lai saprastu, kāpēc tā notiek, jāzina grūtniecības attīstība. Pēdējā laikā mazuļa gaidīšanu mēdz saistīt ar iekaisuma procesu, kad organisms cīnās ar svešu olbaltumu – vīra spermatozoīda un savas olšūnas komplektu –, taču palīgā nāk proteīni citokīni un citi saudzējošie faktori, kas neļauj bērniņu izstumt laukā. Bieži sievietei grūtniecības laikā asinīs ir paaugstināts leikocītu daudzums un samazināts limfocītu skaits, kas liecina par pazeminātu imunitāti.

Pēc apaugļošanās olšūna nedēļu ripo pa olvadu un 20. cikla dienā, vienu nedēļu pirms menstruācijām, iekrīt dzemdē, kur ieligzdojas. Ja tas nenotiek veiksmīgi, grūtniecība pārtrūkst. Agrīna spontānā aborta gadījumā menstruācijas aizkavējas par 4–7 dienām un ir stiprākas nekā parasti. Vēlīnākā grūtniecības laikā augļa izkrišanu pavada stipru sāpju lēkmes vēdera lejasdaļā un asiņaini izdalījumi.

Nenotikušais aborts

Biežāk izplatīta ir neattīstījusies grūtniecība un tas, ko mēdz dēvēt par nenotikušu abortu (pēc angļu termina missed abortion). Tad grūtniecība beidzas 5.–7. vai 8.–11. nedēļā, parasti sievietei neko nejūtot.

Veicot ultrasonogrāfiju 10. grūtniecības nedēļā, dažkārt atklājas, ka embrijs gājis bojā, bet augļa ola no dzemdes izstumta netiek. Šajā gadījumā var būt nelieli smērējoši izdalījumi, bet citkārt par notikušo neliecina nekādas pazīmes. Auglis pārstāj augt ģenētisku iemeslu dēļ. Reizēm vainojama nepilnvērtīga dzemde vai olšūna, neatbilstīgs hormonu līmenis vai nepietiekama asiņu apgāde. Ja partnerim ir slikta sperma, auglītis iet bojā jau 4.–5. nedēļā.

Citās valstīs sievietei pēc šāda negadījuma izraisa medikamentozu abortu, dodot iedzert tableti vai arī to ieliek makstī. Tas notiek divos posmos: vispirms embrijs atraujas no dzemdes, bet otrajā, panākot dzemdes kontrakcijas, 3– 4 stundu laikā tiek izgrūsts.

Latvijā pēc spontānā aborta parasti veic tā saukto tīrīšanu – ar speciāliem instrumentiem atbrīvo dzemdi no bijušās grūtniecības paliekām. Procedūra notiek bez redzes kontroles un nav sevišķi saudzīga sievietes organismam. Pēc šīs manipulācijas dzemdē saglabājas gabaliņš placentas audu, kas vēlāk izdalīsies laukā, radot recidīvu. Turklāt, veidojoties rētaudiem, sieviete var zaudēt auglību. Ja jau bijušas dzemdības, olvadu atverīte ir lielāka un nevar tik viegli aizaugt, bet, ja ne, pēc vairākām tīrīšanām olvadi var noslēgties.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Labdien.man jautajums ja sap olnicas tad nevar palikt stavokli.

  2. Man ir jautājums, ja sievietei nav apetīte un neko nēd bez maz vai visu dienu un grūtniecība ir 4ned vai grūtniecība var pārtrūkt?

  3. Gaiļezera slimnīcā MA tīra ar vakumu vispārējā narkozē un ļoti skatās, lai nekas nepaliktu iekšā, tādēļ nepiekrītu rakstītajam. Diemžēl to zinu 🙁

Draugiem Facebook Twitter Google+