Mobilā versija
Brīdinājums +8.4°C
Rolands, Rolanda, Ronalds, Erlends
Trešdiena, 18. oktobris, 2017
19. aprīlis, 2017
Drukāt

Juris Lorencs: Kāpēc Krievija nav stipra (6)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Viens no neparastākajiem vēsturiskajiem dokumentiem, ko man nācies lasīt, – Josifa Staļina personīgo mantu saraksts, sastādīts īsi pēc viņa nāves 1953. gada martā. Izrādās, diktatoram nekas nav piederējis – vien krājgrāmatiņa, četri piezīmju bloknoti, piecas pīpes, seši dažādu krāsu frenči, desmit bikses, daži simti grāmatu. Turklāt viņš nebija nekāds mūks, mīlēja jautras kompānijas, sērīgas dziesmas, Kaukāza ēdienus un Krimas vīnus. Staļina alga bija 10 000 veco padomju rubļu mēnesī, tomēr nāves brīdī uz krājgrāmatiņas atradās vien 900 rubļu. Tātad Staļins savu algu bija tērējis. Var jau teikt, ka “tautu tēvam” tāpat piederēja visa Padomju Savienība. Tomēr nevar noliegt – savā ziņā viņš dzīvoja pat ļoti pieticīgi, it īpaši uz dažu kolēģu fona. Pat rūdītais latviešu boļševiks Arvīds Pelše, vienkāršs lauku puika no Iecavas apkārtnes, pamanījās savākt vērtīgu mākslas priekšmetu kolekciju.

Par Staļinu atcerējos, vērojot Krievijas mediju telpā joprojām nerimstošo diskusiju par premjera un bijušā prezidenta Dmitrija Medvedeva “apslēptajām bagātībām” – pilīm, jahtām, vīnogu plantācijām. Brīdī, kad es rakstu šīs rindas, Alekseja Navaļnija publicēto atklāsmi tikai interneta vietnē “YouTube” vien jau paspējuši noskatīties vairāk nekā 18 miljoni cilvēku. No bezpilota lidaparāta nofilmētā tik aizkustinošā pīļu mājiņa, kas uzcelta dīķa vidū Medvedeva īpašumā Volgas krastā, sākusi dzīvot savu pastāvīgu dzīvi un kļuvusi par simbolu korupcijai, visatļautībai un alkatībai.

Medvedeva nelaime šobrīd ir tā, ka viņam neviens vairs netic – pat ja izdotos pierādīt, ka īpašumi nav viņa. Turklāt premjers kļuvis smieklīgs, kas politiķim parasti nozīmē karjeras beigas. No Staļina baidījās, viņu neieredzēja, bet viņš nekad nebija smieklīgs. Par Brežņevu stāstīja anekdotes. Bet pat lielā vecumā, kad krekšķošais “ģenseks” vairs knapi spēja nolasīt priekšā nolikto tekstu, viņš nebija smieklīgs, drīzāk izsauca līdzjūtību.

Un te nu mēs nonākam pie šodienas. Valsts, kuras viens no līderiem ir smieklīgs, ir vāja un ievainojama, un Krievija šodien tāda ir. Diemžēl arī Ukraina, kuras prezidenta Petro Porošenko pirms vēlēšanām dotie solījumi pārdot “Roshen” šokolādes impēriju tā arī nav tikuši pildīti un radījuši augsni ļauniem, izsmējīgiem jokiem.

Nesenās prezidenta vēlēšanas ASV uzskatāmi parāda, ka tauta ir gatava akceptēt bagātu cilvēku, kurš iet varā. Donalda Trampa valdība ir pati bagātākā šīs valsts vēsturē, vairāku kabineta locekļu turība mērāma simtos miljonos dolāru. Tomēr šie aktīvi tikuši uzkrāti ārpus politikas, biznesā. Savukārt nesenās protesta akcijas Krievijā liecina, ka pat šajā valstī cilvēki nav gatavi pieņemt tos, kuri pie bagātībām tikuši varas gaiteņos. Un tā jau ir laba ziņa.

Paliek lielais jautājums – kā no šīs situācijas pratīs iziet Vladimirs Putins. Prezidenta vēlēšanas Krievijā vairs nav aiz kalniem, tās paredzētas nākamā gada 11. martā. Vai Putins būs gatavs iet uz tām ar tik smagu balastu kā Medvedevs, kurš turklāt ir varas partijas “Vienotā Krievija” formālais līderis? Diezin vai. Visdrīzāk patlaban tiek meklēts veids, kā viselegantāk un nesāpīgāk izdarīt vajadzīgās rokādes varas kabinetos.

Tomēr laika nav daudz. Pēdējo gadu notikumi bijušajā PSRS telpā liecina, ka sabiedrība var būt gatava ļoti pēkšņai, straujai un iepriekš neprognozētai radikalizācijai. Neviens, pat Navaļnijs, nebija gatavs tam, ka viņa aicinājumam iziet protesta demonstrācijās visā Krievijā atsauksies tieši skolu jaunatne. Krimas notikumiem bija rūpīgi plānots scenārijs, bet spontānā Donbasa “tautas republiku” izveidošanās, iespējams, bija negaidīta Kremlim – tā vismaz šodien uzskata daudzi analītiķi. Ne velti pēdējā laikā tik daudz runā par Baltkrieviju – pārāk aizdomīgs šķiet šajā valstī ilgus gadus valdošais miers. Bet, kā saka krievu sakāmvārds, tad “в тихом омуте черти водятся” – “klusā atvarā velni dzīvo”.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. valsts nevar balstīties un muļķiem/parazītiem, visos līmeņos. Nu, nopērk par lielu naudu kādu ar smedzenēm, kas spēj nodot savu sirdsapziņu, ar to par maz evolūciajai

 2. Interesanti, kura valsts pēc cien. Lorenca domām ir STIPRA?

 3. >12.48
  nevajadzēja labumus????????? hā ha hā, ko tad laupīja? baigi, bet visus šos radīja kristietība, viņiem daudz ko padomāt par to, kā tālāk

 4. STIPRS VAR BŪT TIKAI GUDRAIS
  ‘sportists’ ir tikai muskuļu masa, nepabarosi un nav

 5. Uz sevi / saviem līderiem tad ar paskatāmies, ok?
  Staļins, Hitlers, Musolīni… Viņiem tiešām nekas no šīs pasaules labumiem i nevajadzēja – tāpat viss bija.

Franks Gordons: Iegansts raganu medībām (24)Paziņo deviņus paņēmienus, ar kuriem ASV apdraudot Krievijas suverenitāti.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms aiziešanas atslēdziet elektrību koģenerācijas stacijām!

Ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, kurš pagājšnedēļ paziņoja, ka pametīs darbu valdībā, lai  vadītu “Vienotības” Saeimas frakciju, pēc šīs svētdienas TV3 raidījuma “Nekā Personīga” jāķeras pie vēl kāda grūta darba.

TV raidījumā izskanēja bažas, ka vairāki uzņēmumi varētu būt krāpušies ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā. Raidījums atklājis vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS “Sadales tīkls” testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumos nākamajos 10 gados. Ministrs uzdevis Ekonomikas ministrijas kontroles grupai ar ekspertiem nekavējoties veikt pārbaudes. Tāpat pārbaudi uzdots veikt SIA “Rīgas enerģija” apjomīgajā koģenerācijas stacijā Vestienas ielā 2, Rīgā. Šis uzņēmums saistīts ar uzņēmēju Māri Martinsonu. “Nekā Personīga” esot zināms, ka šī stacija nav nodota ekspluatācijā, un ir aizdomas, ka pārbaudes tests varētu nebūt noticis godīgi.

Arī Ministru prezidents Māris Kučinskis uzdevis ministram sadarbībā ar Iekšlietu ministriju nekavējoties veikt pārbaudes. Līdz šā gada 30. oktobrim jāziņo par plānoto rīcību un nepieciešamajām izmaiņām normatīvajos aktos.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (3)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Laima Geikina: Vai mēs vēlamies pārmaiņas izglītībā? (17)"Kurš no jums ir bez grēka, lai pirmais met akmeni uz viņu!" (Jņ 8:7)
Draugiem Facebook Twitter Google+