Publicitātes foto

Kāpēc krimināldrāmas ir nevīstoši populāras? Pārdomās dalās psihoterapeite Solvita Vektere 0

Labas krimināldrāmas skatītāju paņem savā varā un ar nepacietību liek gaidīt katru nākamo sēriju. Vai tāpēc, ka noziegums sastāv no elementiem, kas veido pārliecinošu stāstu ar visaugstākajām likmēm – dzīvība, nāve, brīvība, taisnība? Psihoterapeite Solvita Vektere un televīzijas kanāla „FOX Life” pārstāve Tija Ezeriņa dalās pārdomās, kāpēc detektīvseriāli ir tik aizraujoši un fascinējoši.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Vēlme piedzīvot labā triumfu pār ļauno
Mums visiem dzīvē gadās brīži, kad jūtamies ievainojami vai skatāmies pār plecu, kamēr šķērsojam ielu. Mēs dzirdam, ka noziegumi un slepkavības notiek katru dienu un pieļaujam, ka tie var atgadīties arī ar mums. Kā mēs varam novērst šīs bažīgās domas? Mums ir jāredz, kā labais pasaulē triumfē pār ļauno. Mums jāzina, ka sabiedrība apturēs slepkavu un viņam būs jāatbild par padarīto. Mēs gribam piedzīvot taisnības uzvaru.

Nepieciešamība izjust intelektuālu baudu
„Mums patīk risināt mīklas un izdzīvot ciklu, kas balstās uz pasaku žanra likumiem, kurus veido sasprindzinājums, briesmas un atrisinājums jeb katarse. Cilvēkam ir vajadzība darbināt smadzenes un gūt intelektuālu baudu, ko spēj piedāvāt labas detektīvfilmas. viņam patīk domāt līdzi, šķetināt notikumus un mēģināt izgudrot, kurš varētu būt vainīgais,” stāsta Vektere.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kriminālžanra un mistērijas sakausējums
Detektīva vērošana ir psihiski dinamisks process, un atrisinājuma brīdī skatītājs izjūt gandarījuma un laimes sajūtu. Krimināldrāmas valdzina arī ar to, ka tajās nereti izcili sakausējas ir kriminālžanrs un mistērija. Un galu galā – detektīvfilma ļauj kļūt tikpat gudram vai pat gudrākam par režisoru!

Patīk asociēties ar varoņiem
Jebkura lieliska detektīvstāsta centrā ir brīnišķīgi varoņi. Labie varoņi, kas cīnās pret ļaunajiem, ar dziļu apņemšanos panākt taisnīgumu un atklāt patiesību. Un ļaunprāši, kas var pasauli sagriezt kājām gaisā, ja viņam izdodas īstenot savu nelietīgo plānu. Tomēr ne labie varoņi, ne ļaundari nav viendimensionāli – tas, kas skatītājam patīk, ir komplicēti varoņi, pievilcīgi un izcili gudri varoņi ar nedaudz psihotiskām nosliecēm. „Skatītājs nereti tiecas ar viņiem asociēties un iztēloties, kā būtu, ja viņā pašā nebūtu empātijas, līdzjūtības, sirsnības, bet paliktu tikai tīrs prāts.

Mīlestība – neatņemams detektīvdrāmas elements
Vairumā labāko detektīvfilmu neatņemams ir arī mīlestības elements. Daudzu slepkavību mistēriju pamatā krustojas mīla un naids. Šeit vietā ielūkoties Bībelē – tur pirmais stāsts ir par Ādamu un Ievu jeb stāsts par mīlestību, bet jau nākamais ir par slepkavību, kurā Kains nogalina savu brāli Ābelu. Bieži vien detektīvfilmās slepkava ir kāds upurim tuvs cilvēks – laulātais, mīļākais, brālis, māsa, radinieks vai draugs.

Detektīvfilmas ir izglītojošas
„Labas detektīvfilmas un seriāli mūs izglīto par to, kā darbojas krimināltiesību sistēma. Šajās filmās un seriālos tiek parādīts, kā norisinās tiesvedības process. Turklāt krimināldrāmas sniedz mums ieskatu modernajās tehnoloģijās un zinātībā,” norāda Tija Ezeriņa.