Ekonomika
Bizness

Kāpēc Latvija jau ilgstoši atpaliek no kaimiņvalstīm ārvalstu investīciju piesaistē, skaidro eksperts1

Foto: Ieva Čīka/LETA

Ārvalstu investīciju piesaistē Latvijai līdz šim pietrūcis mērķtiecīgums un nemainīgums valsts pozicionēšanā, otrdien intervijā Latvijas Radio sacīja Ārvalstu investoru padomes Latvijā (ĀIPL) izpilddirektors Mārtiņš Panke.

Viņš norādīja, ka Latvija jau ilgstoši ārvalstu investīciju piesaistes jomā atpaliek no kaimiņvalstīm, piemēram, Igaunijā uzkrāto investīciju apmērs veido 23,7 miljardus eiro, Lietuvā – 18 miljardus eiro, bet Latvijā – 16,1 miljardu eiro.

Panke arī minēja, ka Baltijas valstis būtiskākajās lietās, kas ietver nodokļu sistēmu, ekonomikas attīstības tempu, tirgus lielumu, cilvēku resursu pieejamību un kvalitāti, ir samērā līdzīgas, lai gan, protams, Lietuvā iedzīvotāju skaits ir nedaudz lielāks un līdz ar to arī šīs valsts ekonomikas mērogs ir nedaudz lielāks.

Tapā pašā laikā viņš norādīja, ka investīciju piesaistē svarīgs faktors ir Igaunijas un Somijas tuvās attiecības, kas ļāvis Igaunijai piesaistīt investīcijas no Somijas un citām Ziemeļvalstīm, kamēr Lietuvai ir ciešas attiecības ar tās kaimiņvalsti Poliju, kas arī sekmējis ārvalstu investīciju piesaistīti.

“Tad pa vidu ir Latvija. Mēs esam centušies darboties visos virzienos,” pauda Panke.

Viņš atzina, ka ārvalstu investīciju piesaistē Latvijai līdz šim pietrūcis mērķtiecīgums un nemainīgums valsts pozicionēšanā.

“Latvijai sevis pozicionēšana, iespējams, nav bijusi tik mērķtiecīga un tik koordinēta – mēs visi atceramies, ka Latvija ir mēģinājusi sevi pozicionēt ar dažādiem saukļiem, piemēram, valsts, kuru izbaudīt nesteidzoties, valsts, kur dzied, bet nav bijis gadiem ilgs, mērķtiecīgs, nemainīgs fokuss sevi pozicionējot uz ārpusi. Tas mums ir pietrūcis,” sacīja Panke.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka atbilstoši auditorkompānijas “EY” pētījumam par investīciju piesaisti Latvijā pagājušajā gadā sākti 34 jauni ārvalstu investīciju projekti, kamēr 2017.gadā tika sākti 53 jauni investīciju projekti.

Vienlaikus Latvijā pērn par 40% samazinājies jaunu ārvalstu investīciju radīto darba vietu skaits – no 2690 jaunām darba vietām 2017.gadā līdz 1078 jaunām darba vietām pagājušajā gadā.

Saistītie raksti

Pēc EY pētījuma datiem, Baltijas valstīs visvairāk jaunu investīciju projektu pagājušajā gadā bija Lietuvā – 83, kas ir par deviņām vairāk nekā 2017.gadā. Savukārt Igaunijā pērn sākti 28 jauni ārvalstu investīciju projekti, kas ir par desmit mazāk nekā gadu iepriekš.

Līdz ar to Lietuvā jaunie investīciju projekti arī radījuši visvairāk jaunu darba vietu – 5023, kamēr Igaunijā – 949.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
Jauni autovadītāji un veci auto: apkopoti dati par negadījumiem bez OCTA
9 stundas
LE
LETA/LA.LV
Ekonomika
VIDEO: Pieļauj akcīzes palielināšanu dīzeļdegvielai. Saruna ar satiksmes ministru Linkaitu 3
10 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Ieķīlāti visi “Virši-A” piederošie ķermeniskie pamatlīdzekļi
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

EL
Egils Līcītis
Latvijā
Pie Pārdaugavas monumenta jāizliek paskaidrojumi. Saruna ar Levita padomnieku vēstures jautājumos Jurģi Klotiņu
Intervija 3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānija vēlas Eiropas vadītus kuģošanas aizsardzības spēkus Persijas līcī
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
FOTO: Prezidents Levits ticies ar “airBaltic” vadītāju Gausu
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Smaga avārija netālu no “Akropoles”
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Ceļmalā baravikas lielākas par grozu! Laimīgie sēņotāji lielās ar guvumu
3 stundas