Praktiski
Manas tiesības

Kāpēc mēs pārmaksājam iedzīvotāju ienākuma nodokli? Kā mainīt šo kārtību?0

Foto – Shutterstock

Kas ir pārmaksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis? Kā tas rodas, kāpēc tāds vajadzīgs? Man ir neērti katru gadu aizpil­dīt veidlapas, lai atgūtu to, kas man tāpat jau pienākas. Vai to nevar administrēt vienkāršāk? Vai arī citās valstīs ir šāda sistēma, lai atgūtu pārmaksāto iedzīvotāju nodokli? ANDRIS RĪGĀ

Valsts ieņēmumu dienests iedzīvotāju ienākuma nodokli piemēro un administrē atbilstīgi Latvijā spēkā esošajām likuma normām, nodrošinot iedzīvotājiem iespēju īstenot savas tiesības. Pēc būtības to var uzskatīt par valsts atbalstu, un līdzīga šā nodokļa atmaksas sistēma pastāv arī daudzās citās valstīs.

Jomas, uz kurām nodokļa atmaksa tiek attiecināta, ir dažādas. Latvijā to piemēro izglītības un medicīnas pakalpojumiem, bet citās valstīs to vietā nodokļu atmaksu var saņemt, piemēram, kredīta ņēmēji. Ja mums ir likums, kas nosaka arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu, tad to varam izmantot, bet, ja šādas likuma normas iedzīvotājus neapmierina, ir jāsavāc paraksti un jāvēršas Saeimā, lai likumdevējs noteiktu citu kārtību.

KONSULTĒJUSI VALSTS IEŅĒMUMU DIENESTA SABIEDRISKO ATTIECĪBU DAĻAS SPECIĀLISTE KRISTĪNE AUGSTKALNE-JAUNBĒRZIŅA

LA.lv