Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 23. maijs, 2017
21. aprīlis, 2013
Drukāt

Kāpēc nedēj? (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Man ir 15 vistiņas, drīz būs gadu vecas, bet vēl joprojām nav sākušas kārtīgi dēt. Izaugušas ar kombinēto barību. Dzīvo neapkurināmā 
kūtī, ziemā tur bija diezgan auksts. 
Vai tas varētu būt iemesls, kāpēc nedēj? Varbūt putniem kā trūkst? 
Aelita

 

Nav zināms, par kādas šķirnes vistām ir runa. Dējējvistas sāk dēt apmēram 4 – 4,5 mēnešu vecumā, universālās gaļas un olu vistas – 6 mēnešu vecumā. Citādi ir ar gaļas vistām – ja tās sāk dēt, olu skaits parasti ir neliels un dējības periods nav ilgāks par pāris mēnešiem.

Skaidrs, ka produktivitāti iespaido arī temperatūra putnu mītnē. Ja vistas izmitinātas visparastākajā šķūnītī, kas pasargā tikai no sniega, lietus un vēja, nevis no krasām temperatūras svārstībām, tām dēšana nav prātā, jo visas organisma enerģijas rezerves jāpatērē, lai aukstumā uzturētu sevi pie dzīvības. Kad laiks kļūst siltāks, vistas dēj normāli.

Lai vistas nenosaltu un dētu visu ziemu, mītnei jābūt tīrai, sausai un pietiekami siltai. Mītnes nav speciāli jākurina, bet jānosiltina, lai nepieļautu straujas temperatūras maiņas.

Ja nav iespējams panākt, lai vistu kūts būtu silta, labāk, ja temperatūra tajā visu laiku turas ap 0 °C, nevis uzkāpj līdz +10 °C, un tūlīt noslīd līdz -8 °C. Ja kūtī temperatūra ir zemāka par -10 °C, vistas nedēj.

Bērzaunes pagasta zemnieku saimniecības “Sveķi” vadītāja Dzintra Karavaičuka uzsver, ka bieži vien dēšana apsīkst nepareizas ēdināšanas dēļ: – Diemžēl putnkopji vistām nereti dod cūkām paredzēto spēkbarību, jo tā ir par trešdaļu lētāka, nekā speciāli dējējvistām ražotais barības maisījums. Tā vistas tiek pārbarotas, ātri aptaukojas un nedēj.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Man ari problemas ar olam. Temperatura vel auksta, kuti ari temperatura turas pari 10 gradiem. Pirku vistas Madona. Domaju ka jau saks det, bija 6 olas, tad bija 4, tad vispar divas dienas pec kartas pa vienai olai-paipalu olu lieluma un visss. Jau nedelu nav ne vienas. No Jelgavas atvedu melnas vistas. Varbut atkal uzdzinu stresu? Nezinu.

Draugiem Facebook Twitter Google+