×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
28. novembris, 2014
Drukāt

Kāpēc nemana gaļas cenas samazinājumu? (6)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Lasītāja jautājums portālā la.lv: “Veikalos cūcim cenas tieši otrādi… pieaug! Kāda velna pēc audzētāji saņems pabalstu, ja cenas samazina uz papīra, bet tirgū to pat ar mikroskopu saskatīt nevar? Vai tad no ārzemēm cūkgaļa vairs neienāk? Turklāt neviens pārstrādes uzņēmums nav uz bankrota robežas…”

Komentējot situāciju, Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra direktore Ingūna Gulbe norāda, ka šobrīd Eiropas gaļas tirgū veidojas pārprodukcija, gaļas ir saražots daudz, graudu cenas ir zemākas par trešdaļu, tāpēc cūkgaļas cenas samazinās. Taču mazumtirdzniecības tīklos cenu samazinājums nenotiek tik ātri, jo veikali reizi pusgadā pārslēdz līgumus, kad var mainīt cenas, tāpēc šis process ir ļoti lēns.

To, ka process ir inerts, apstiprina arī cūkgaļas ražotāji, sakot, ka vairumtirgotāji reizi pusgadā apstiprina cenu izmaiņas. Arī mazumtirdzniecībā cenas nemainās pa nedēļām, bet pa mēnešiem. Cūkkopji teic, ka cenas samazinājums veikalos nav tik liels, jo daļu akumulē kautuves, sadalītāji un tirgotāji.

Savukārt gaļas pārstrādātāja un tirgotāja SIA “Āma” noliktavas vadītāja Anita Mazīte brīnās par cūkkopju teikto, sakot, ka cenu samazinājums no ražotāju puses nav novērots. “Dzīvē neredzu, ka cūkkopji būtu būtiski samazinājuši cenas. Ja nu par kādiem 5 – 10 eirocentiem par kilogramu,” sarunā ar “Latvijas Avīzi” sacīja “Āmas” pārstāve. Viņa prognozē, ka, tuvojoties Ziemassvētkiem, kad pieprasījums pēc gaļas palielinās, cenas varētu pieaugt, ja “vien nenotiks Ziemassvētku brīnums”.

Arī paši lieltirgotāji “Maxima Latvija” un “Rimi Latvia” atzīst, ka cūkgaļas cenas lielākoties saglabājušās pagājušā gada līmenī vai arī pārmaiņas bijušas pāris procentu līmenī, jo tie gaļu iepērk ārzemēs. Veikala “Top!” vadība šobrīd nevar apgalvot, ka cūkgaļas iepirkuma cenas būtu ievērojami samazinājušās. “Salīdzinājumā ar vasaras periodu iepirkuma cenas ir sarukušas tikai dažiem produktiem un samazinājums nav bijis lielāks par 10%,” pauda “Top!” pārstāvis Andis Blinds. “Top!” gaļu iepērk no Latvijas piegādātājiem.

SIA “Elvi Latvija” komercdirektore Laila Vārtukapteine norāda, ka no šā gada augusta SIA “Elvi Latvija” nav saņēmusi nevienu paziņojumu no gaļas pārstrādes uzņēmumiem par iepirkuma cenu samazinājumu, tāpēc arī nav pamatojuma cenu samazinājumam plauktā. “Elvi Latvija”, kas ir franšīzes devēja un nodrošina vienotu iepirkumu tīkla ietvaros, sadarbojas nevis ar cūkkopjiem, bet ar lielākajiem gaļas pārstrādes uzņēmumiem, piebilda L. Vārtukapteine.

Tirgus pārzinātāji norāda, ka pēc Krievijas ieviestā aizlieguma Eiropā izveidojusies gaļas pārprodukcija un cenas samazinājušās. Tādējādi Latvijas audzētāji nespēj konkurēt ar lielākiem importa apjomiem un zemāku cenu. Lielie tirgotāji svaigo gaļu lielākoties importē gan no Polijas, gan Lietuvas. Bet uz reālu samazinājumu jāpagaida… pēc Ziemassvētkiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Kur ir zemās cenas benzīnam? Ja jau naftas cena zemē par 33%, kāpēc degvielas cena nesamazinās? Jeb kāds “galvenais” te Latvijā to iepircis ar 5 gadu krājumiem uz priekšu?

  2. Holandē,polijā Lietuvā visi saņem Eiropas naudu,jo nav kur likt ābolus,ka ber izgāztuvē,bet veikalā es neredzu āboliem zemāku cenu kā gadu atpakaļ. Kāpēc jāmaksā kompensācijas?

  3. Cenas veikalos un tirgos cūkgaļai tieši pieaug intreses pēc salīdzināju cenas maijā un tagad,paskatot ko cilvēki pirka maijā tie bija suprodukti kājas,galvas,sirdis,mēles,aknas,ausis un vēl visādi iekšējie un ārējie orgāni šodien tiem cenas jau ir nesalīdzināmi lielākas tā ausis,sirdis,mēles uc ir tādā pat cenā kā tirgo ievesto poļu gaļu,un pircēji jau ir sapratuši un stāv pie Forevers tirgiem,tātad balso par poļu gaļu ar savu naudu lai vietējie savas cūkas var likvidēt un braukt uz Īriju jo cik zinu tur vēl maksā sociālos pabalstus.

  4. kad cenas jāceļ,aiztures nav,kad jāsamazina,ziniet – mums līgumi uttt…

  5. Ko nu pļāpā. Līgumi jau nav akmenī kalti. Jo zemāk palaidīs cenu veikalā, jo ātrāk izpirks un piegādātājs varēs ātrāk jaunu vest. Tās muļķības, ka piegādes līgumi ietekmē veikalu cenu un nav maināmas kā piegādes tā pārdošanas cenas. Nav jau ar likumu viņas noteiktas.

  6. Notiek apzināta spekulācija vārda vissliktākajā nozīmē.

Draugiem Facebook Twitter Google+