Mobilā versija
+18.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 22. jūnijs, 2017
19. janvāris, 2016
Drukāt

Māris Antonevičs: Kāpēc nemēģināt? (1)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Māris Antonevičs

Daudzpartiju sistēmā partiju “grūstīšanās” par amatiem ir diezgan neizbēgama, lai kā to kritizētu neiesaistīti politikas vērotāji. Šobrīd radies iespaids, ka visaktīvāk tā notiek ap Satiksmes ministriju, kas arī nav nekāds pārsteigums, kaut vai ātrumā pārskatot, kas atrodas šīs ministrijas uzraudzībā: autoceļi, dzelzceļš, aviācija, sakari, tranzīts un vēl, un vēl. Šī ir viena no tā dēvētajām “naudas ministrijām”. Taču runa nav par naudu, bet par pārvaldību.

Zaļo un zemnieku savienībai ir savs arguments, kāpēc Satiksmes ministrija nebūtu jāatstāj “Vienotībai” – tā pārvaldību īstenojusi tik nesekmīgi, ka valdības vadītājai pat nācās atlaist pašai savu partijas biedru. Kā zināms, Laimdota Straujuma pārmeta Anrijam Matīsam neapmierinošu avio­kompānijas “Air Baltic” uzraudzību un valdības savlaicīgu neinformēšanu. Tajā pašā laikā ZZS satiksmes ministra amatam piedāvā Uldi Auguli, kurš iepriekš jau bijis šajā amatā un ir līdzatbildīgs par “putru”, kas ievārīta ne jau pēdējos mēnešos, bet gadu gaitā. (Kaut vai viens fakts – lai gan bieži tiek runāts par dažu “Vienotības” biedru saitēm ar uzņēmumu “Prudentia”, kura pakalpojumu kvalitāte tagad tiek apšaubīta, tomēr jāatgādina, ka “Air Baltic” investoru meklēšanai tā tika piesaistīta laikā, kad satiksmes ministrs bija U. Augulis. Turklāt nevar piemirst arī viņa “vēsumu” pret “Rail Baltic” dzelzceļa projektu, dodot priekšroku Maskavas virzienam.)

“Grūstīšanās” par amatiem neizskatās labi, tomēr, ja to var pamatot ar vēlētājiem sniegtajiem solījumiem, tad kāpēc gan nepacīnīties. Šajā ziņā pat pārsteidzošs ir Nacionālās apvienības inertums. Izsakot atbalstu ZZS premjera kandidātam Mārim Kučinskim, NA likusi saprast, ka būtu ļoti apmierināta, ja viss paliktu tāpat kā līdz šim – trīs ierasto ministriju (Kultūras, Tieslietu, Vides un reģionālās attīstības) komplekts nacionāļiem, un par pārējo lai ZZS un “Vienotība” savā starpā strīdas. Taču “Vienotība” pieprasījusi sev arī Tieslietu ministriju, turklāt Solvitas Āboltiņas balsī dzirdamas ultimāta skaņas, kas liek domāt, ka šo prasību pat var izmantot kā ieganstu balsojumam pret valdības apstiprināšanu. To, protams, pavada jau daudzkārt izteiktie minējumi/pārmetumi par maksātnespējas administratoru “mafijas” milzīgo ietekmi uz NA un aizdomas, ka ministrija partijai esot nepieciešama tikai tāpēc, lai arī traucētu veikt maksātnespējas jomā nepieciešamās pārmaiņas.

Vai šis nebūtu piemērots brīdis, lai NA līderi teiktu: “Lai notiek, bet dodiet vietā Izglītības un zinātnes ministriju!” Kāda būtu atbilde? Labi zināmi agrākie centieni turēt nacionāļus pa gabalu no izglītības jomas, satraucoties, ka tas var iezīmēt reālu pāreju uz vienotu izglītības sistēmu latviešu valodā, nevis tikai gadiem ilgu (taču tukšu) runāšanu par šo reformu nepieciešamību. Kā biedē pragmatiskie politiķi – tas nokaitināšot krievus, saasināšot ģeopolitisko situāciju un tamlīdzīgi. Tomēr izvirzītais premjera kandidāts Māris Kučinskis ir labvēlīgs šīm pārmaiņām, vienīgi atzinis, ka tas nenotiks līdz 2018. gadam. Ja NA izvirzīts ministrs veiktu visus sagatvošanas darbus, lai reforma beidzot varētu sākties, tas būtu liels pluss partijai pirms nākamajām Saeimas vēlēšanām. Protams, ja šāds ministra kandidāts partijā vispār ir, ja tie nav tikai politiskie lozungi.

Vai arī vēl viens maiņas variants – tieslietas pret iekšlietām, zinot, ka viens no lielākajiem izaicinājumiem nākamajai valdībai būs imigrācijas politika un iekšējās drošības uzlabošana. Vienmēr ir iespēja konsultēties ar vēlētājiem, ja viņu viedoklis partijai šķiet svarīgs.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Jūs domājiet,ka saprāts atradīs dzirdīgas ausis ?

Bez vietējo palīdzības svešie nespētu sastādīt izsūtāmo sarakstus (15)Bez vietējo palīdzības svešie nespētu sastādīt apcietināmo, nošaujamo un izsūtāmo sarakstus
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Medicīnas pakalpojumu divi groziņi

Koalīcijas partijas pagājšnedēļ vienojās, ka papildu finansējumu veselības aprūpes nozarei iegūs no sociālajām iemaksām un ka pilno veselības aprūpes pakalpojumu grozu saņems tie, kas maksā sociālo nodokli, un pacientu grupas, kuras būs atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas. Veselības ministrija piektdien publiskoja informāciju ar virsrakstu “Par veselības aprūpes pakalpojumu dalījumu pilnajā un pamata pakalpojumu grozā”, skaidrojot, kas ietilpst pilnajā valsts apmaksāto pakalpojumu grozā un kādus medicīnas pakalpojumus saņems tās personas, kuras nebūs sociālo iemaksu veicējas.

Vai veselības aprūpes pieejamība jāsaista ar nodokļu nomaksu?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (1)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (2)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Liepnieks: Trukšņa pārvēlēšana ir jocīga un neticama (8)“Es zināju, ka socioloģija Jūrmalā bija Trukšņa kungam labvēlīga, bet tas tomēr likās tik jocīgi. Tas, ka viņš tik pārliecinoši uzvarēja ar tik jaunu un īpatnēju kampaņu, ir pilnīgi neiedomājami,” polittehnologs Jurģis Liepnieks apgalvoja RīgaTV 24 raidījumā "Preses klubs", komentējot Gata Trukšņa pārvēlēšanu Jūrmalas mēra amatā.
Draugiem Facebook Twitter Google+