×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.7°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
3. februāris, 2015
Drukāt

Kāpēc nevajag nogalināt čūsku? Seni pasaules tautu ticējumi (5)

LETALETA

Daudzām pasaules tautām ir seni ticējumi, kas aizliedz čūskām atņemt dzīvību, sevišķi tajā gadījumā, ja tās nokļuvušas cilvēku mājoklī.

Piemēram, poļiem ir ticējums, ka katram cilvēkam ir sava čūska dubultniece. Bet lietuviešiem ir ticējums, ka zem katras mājas pazemē dzīvo čūskas un to skaits ir vienāds ar mājā dzīvojošo cilvēku skaitu – katru nakti tās izlien no savām alām un apdveš guļošo cilvēku ar savu elpu, tādējādi dāvājot viņam veselību, spēku un možumu.

Čehi tic, ka katrai lauku mājai ir sava “mājas čūska”, un tajā gadījumā, ja tā aiziet bojā, šī pasaule jāpamet arī mājas saimniekam. Tāds pats ticējums izplatīts arī Ukrainā. Bet Igaunijas Literatūras muzeja, kas atrodas Tartu, arhīvos ir aptuveni 100 dažādu tautas ticējumu pierakstu, kuros pausts, ka čūska ir mājas labais gars.

Armēņiem ir ticējums, ka Ararata kalna čūsku saimē ir kāda suga, kas atrodas varenas valdnieces ietekmē – tai mutē ir burvju akmens, un tad, kad iestājas īpašas naktis, tā šo akmeni uzmet debesīs, kur tas spīd gluži kā saule, un tad tam, kurš spēs to noķert lidojumā, būs dāvāta mūžīga laime.

Un, visbeidzot, arī tad, ja ņem vērā visus šos ar čūskām saistītos ticējumus, tomēr jebkurā gadījumā vajadzētu atcerēties, ka čūska ir tāda pati dzīvā radība, kādi esam mēs, un tāpēc tai ir tieši tādas pašas tiesības netraucēti dzīvot savu dzīvi…

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Paldies par šo rakstu.
  Tikai skumji palika, ka autors nav iedziļinājies latvju tautas ticējumos par čūsku. Mums tādu ir pāri pārēm. Senlaikos latvji zalktis baroja ar pienu un rūpējās pār tām, lai mājās tiktu peles izsklaustas. Jo tolaik kaķu latvju sētās nemaz nebija. Zalktis latvjiem saistās arī ar vīrieša spēku ar ko aplaimot sievietes. Tāpat latvju ornamentikā zalkts ir attēlots un latvju dainās.

 2. zalkšus un glodenes neaiztieciet, muļķie cilvēki.
  Tik smieklīgu, glupi un aprobežoti tumsonīgi izskatās, kad cilvēki paniko piem. par glodenēm.

  Latvijā vispār ir tikai 1 indīga čūska. Un tā ir odze. Un gan jau arī tā nav tik bīstama un lielā skaitā, lai būtu jāsit nost.

 3. Priecāsimies, ka pie mums nav sastopama anakonda..

 4. Jēls raksts. Publisks Fui!!!

 5. Toties sapnī gan čūska ir jānosit, svādāk ir lieli sūdi…

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +25.7
Alūksne +18.8
Daugavpils +25.0
Saldus +25.2
Liepāja +22.3
Jelgava +25.9
Ventspils +18.5
Limbaži +23
Madona +23.8
Rēzekne +25.1
Draugiem Facebook Twitter Google+