×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
9. augusts, 2012
Drukāt

Kāpēc nonīkst dālijas?

Foto-LETAFoto-LETA

“Kāpēc nonīkst dālijas? Uz tām redzamas tādas kā spindeles, kā lapsenes. Ar ko vajadzētu miglot?”
 Vilma Puļķe

 

Dāliju stādi noteikti nenīkuļo lapseņu dēļ. Dāliju audzētavas “Tubera” vadītāja Maija Breikša iesaka pārbaudīt augu saknes, lai pārliecinātos, vai gumus negrauž maijvaboļu kāpuri. Šie kaitēkļi ir varen negausīgi un reizēm dāliju apakšzemes daļām ne tikai izgrauž pamatīgus robus, bet pat pilnīgi tās apēd. Bojātais cers novīst un aiziet bojā.

Vēl varētu būt apsēduši ziemāju pūcītes kāpuri (netīri pelēki, 4 – 5 cm gari), zemesvēži un drātstārpi. Vainīgo var atrast, parušinot augsni apkārt novītušai dālijai. Arī kurmis mēdz izkustināt dāliju cerus, un tad tie vīst.

 

Derētu pārbaudīt lapu apakšpusi – iespējams, savairojušās tīklērces. Kaitēkļi sūc sulu, tāpēc uz lapām veidojas smalks tīklojums: virspusē redzami gaiši punkti, kas vēlāk saplūst plašā plankumā, līdz beidzot lapa nodzeltē un nokalst.

 

Tīklērču invāzija raksturīga karstā un sausā laikā. Ērces nereti pārceļo no tuvumā augošām nātrēm.

– Šī gada mitrā vasara var veicināt baltās puves, dāliju vītes vai bakteriālās puves attīstību. Slimībām raksturīgie bojājumi parasti ir redzami uz stublāja vai tā vidū, – skaidro dāliju selekcionāre Rita Zaļā.

Ar balto puvi inficētām dālijām uz stublāja pie pašas zemes redzama vatei līdzīga apsarme. Slimības ārējas pazīmes var ilgstoši neparādīties, tikai aizkavēta auga attīstība un pastiprināta vīšana liecina, ka kaut kas nav kārtībā. Slimās dālijas jāizrok un jāiznīcina.

Arī bakteriālā puve sākumā ir ļoti grūti pamanāma. Jaunie dzinumi slimajiem augiem attīstās nedaudz lēnāk, bet lapas ir mazliet tumšākā krāsā. Puvušajām augu daļām ir nepatīkama salkana smaka. Stipri inficētie augi krietni atpaliek augumā un sausā laikā vīst. Tos atliek vien likvidēt.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+