Foto no www.wordpress.com

Kāpēc “nosirmo” šokolāde? Atbildam lasītājam 0

Vairāki lasītāji vērsušies pie “Latvijas Avīzes” ar jautājumu, kāpēc tikko pirktu šokolādi ar pavisam nesenu ražošanas datumu pārklājusi balta virskārta. Vērsāmies pie speciālistiem, lai noskaidrotu, kas šī par īpatnību un vai tiešām veikalos tiek tirgota veca šokolāde?


Reklāma
Reklāma

 

Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 107
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Zinātnieki daudz pētījuši šokolādes labo ietekmi uz veselību, bet ikdienā šo gardumu tomēr pērkam sevis lutināšanai. Taču izrādās, ka arī pati šokolāde ir lutināma. AS “Laima” kvalitātes vadītāja Vēsma Smilga stāsta, ka pati šokolāde, it kā apzinoties savu vērtību, gluži kā tāda pašapzinīga kundzīte vēlas saņemt rūpes un labus dzīves apstākļus. Tātad pareizu uzglabāšanas temperatūru, patvērumu no mitruma un saules stariem.

Šokolāde un šokolādes konfektes gatavo no kakao pupiņu produktiem – no kakao sviesta un kakao pulvera, pievienojot cukuru un citas piedevas, piemēram, sauso pienu, riekstus, vafeles utt. “Patērētāji nereti domā, ka šo saldumu var glabāt bezgalīgi, taču tā vis nav,” norāda LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes profesore Daina Kārkliņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā jebkuram pārtikas produktam, arī šim ir noteikts realizācijas laiks, kas atkarīgs no uzglabāšanas apstākļiem un šokolādes izstrādājuma sastāva – jo mazāk kakao sviesta un dažādu piedevu, jo ilgāks uzglabāšanas laiks.

D. Kārkliņa norāda, ka parasti tumšajai šokolādei realizācijas laiks ir seši mēneši, to uzglabājot 16 – 20 °C temperatūrā (gaisa relatīvais mitrums <75%, sauss gaiss), baltajai – apmēram mēnesis, bet šokolādes izstrādājumiem ar piedevām divi trīs mēneši. Taču maldīgs esot uzskats, ka šokolāde ar baltu sarmu ir veca. Profesore apstiprina, ka šokolāde it kā apsarmo tajā esošo kakao tauku un cukura īpašību dēļ. “Kakao taukos esošajām dažādām tauku sastāvdaļām ir atšķirīga kušanas temperatūra no 16 – 41 °C. Paaugstinoties uzglabāšanas temperatūrai, tauku sastāvdaļas no nestabilas formas pāriet stabilākās, un tādēļ uz šokolādes parādās lieli kakao tauku kristāli, kas veido it kā sirmumu,” skaidro D. ārkliņa. Vienkāršāk sakot, kakao sviests, ko satur šokolāde, izdalās uz tās virsmas un veido taukainu slānīti.

Profesore D.Kārkliņa neiesaka šokolādi glabāt ledusskapī, jo strauja temperatūras maiņa laikā no brūnā salduma ne tikai atdalās kakao sviesta kristāli, bet uz tā virsmas veidojas arī paaugstināts ūdens saturs, kurā izšķīst cukurs, kas pēc iztvaikošanas veido sīkus cukura kristālus jeb ziedus.

Tā šokolāde kļūst vizuāli nepievilcīga, mainās tās smaržas un garšas īpašības, taču cilvēka organismam bīstamību nerada.

D. Kārkliņa pauž, ka šokolādes apsarmošanai esot arī kāds pozitīvs faktors: “Tas patērētājam liecina par to, ka šokolādes izstrādājumu izgatavošanā ir lietotas tikai dabiskas sastāvdaļas – kakao sviests, kakao pulveris un cukurs.”

“Katrs ražotājs pareizos uzglabāšanas apstākļus norāda uz iepakojuma. Ja tie ievēroti gan veikalā, gan mājās, šokolāde izskatu nemainīs,” norāda V. Smilga.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.