×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
1. februāris, 2018
Drukāt

Franks Gordons: Kāpēc “novāca” tieši Cukuru? (41)

Foto no Latvijas Kara muzejaFoto no Latvijas Kara muzeja

H. Cukurs kopā ar advokātu, policijas prefektu un žurnālistiem. Riodežaneiro. 20. gs. 50. gadu beigas – 60. gadu sākums.

Izraēlas valsts pastāvēšanas gados tika veikts pāri par 2700 “likvidēšanas” akciju. Taču šis gadījums esot “izņēmums”.

Telavivas lielākā laikraksta “Yediot Aharonot” (tulkojumā “Jaunākas Ziņas”) ilggadējais žurnālists un analītiķis Ronens Bergmans sarakstījis grāmatu angļu valodā “Rise and kill first. The secret history of Israel’s targeted killings” (Celies un nogalini pirmais. Izraēlas mērķēto likvidāciju slepenā vēsture). Te prasās semantiska izziņa: grāmatas nosaukuma pirmais teikums ņemts no Talmuda, kur rakstīts: “Ja kāds nāk tevi nogalināt, celies un nogalini pirmais.” Vārdi “targeted killings” ņemti no Izraēlas militārās terminoloģijas: ivritā – “sikulim memukadim”. Vārds “sikul” nozīme “likvidāciju”, var teikt – cilvēka “novākšanu”.

Sakarā ar šīs, var teikt, sensacionālās grāmatas iznākšanu Ronens Bergmans devis apjomīgu interviju Davidam Horovicam, kas publicēta interneta izdevuma “Times of Israel” 2018. gada 28. janvāra laidienā.

Bergmans šajā intervijā paskaidro, ka izmantoti daudzi tagad atslepenoti dokumenti un sarunas ar daudzinātā Izraēlas ārējā izlūkdienesta “Mossad”, iekšējā drošības dienesta “Shin Bet” un militārā izlūkdienesta “Aman” veterāniem un neseniem darbiniekiem.

No grāmatas izriet, ka 70 Izraēlas valsts pastāvēšanas gados tika veikts pāri par 2700 “likvidēšanas” akciju – lielākoties pret arābu terora akciju organizētājiem un diversiju speciālistiem. Pie tam “likvidācijas” tika veiktas tiklab Tuvajos Austrumos, kā arī vairāku ārvalstu teritorijā.

Pirmajos gados “Mossad” medīja un tiecās novākt arī nacistiskos kara noziedzniekus, kas bija patvērušies Latīņamerikā, Sīrijā un citur. Un te nu mēs nonākam pie Bergmana grāmatā un intervijā aprakstītas epizodes, kas noteikti interesēs šī laikraksta lasītājus.

Sākot ar 1965. gadu, “Mossad” koncentrējās uz aktuālajiem draudiem no Izraēlas ienaidnieku puses, un nacistisko kara noziedznieku medīšana tika faktiski izbeigta, jo par pagātni svarīgāka ir tagadne.

Citēju no Bergmana intervijas: “Te bija viens izņēmums – Herberts Cukurs – latviešu kara noziedznieks, kas tika nogalināts Paragvajā (te ir kļūda. Cukuru nogalināja Urugvajā. – F. G.), bet tas bija izņēmums zināmu personisku iemeslu dēļ: viņš nogalināja (Izraēlas armijas militārā izlūkdienesta vadītāja) Aharona Jariva ģimenes locekļus, un Meirs Amits (“Mossad” direktors. – F. G.) bija Jariva tuvs draugs. Viņi sēdēja kādā istabā, un kāds nolasīja meklējamo nacistisko kara noziedznieku vārdus, un tika minēts Cukura vārds un atskanēja dobjš troksnis: Jarivs noģība un nokrita uz muguras, dzirdot Cukura vārdu. Cukurs nodedzināja (burned) daudzus viņa ģimenes locekļus, un tad nu bija, ziniet, jāizdara kaut kas drauga labā.”

Tiktāl citāts no Bergmana intervijas. Izziņa: Aharons Jarivs (Yariv – īstais uzvārds ivritizēts) dzimis 1920. gadā, uzaudzis Liepājā Kurzemes ebreja ģimenē. 1935. gadā, būdams 15 gadus vecs, Aharons devās uz Palestīnu, lai piedalītos cionistu kustības aktivitātēs, ņēma dalību Izraēlas armijas priekšteces – “Haganah” vienību – operācijās. No 1964. līdz 1972. gadam vadīja Izraēlas militāro izlūkdienestu. Nomira 1994. gadā. Grāmatā “The Jews of Latvia” pieminēts kā viens no izcilākajiem Izraēlā ieceļojušajiem ebrejiem no Latvijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (41)

 1. Un Izraēlas izlūkdienestam nebija informācijas, kādus ” pierādījumus” par viņiem traucējošu cilvēku publicē staļinisti? Ja izpēti būtu veikuši paši, tad tak varētu nodot tos pirādījumus Latvijai un izbeigt debates, spriedelējumus.
  Sit pirmais – skaidri Ādofa Hitlera pamatojums holakautam. Viņš žīdus uzskatīja par apdraudējumu un par izredzēto savu, vācu tautu.

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 3. Šķiet, ka riktīgi dziļu pētījumu par Herbertu Ckuru veicis ir tikai Roberts Klimovičs.
  Ļoti interesētu viņa viedoklis.

 4. pikols: “Gordons tikai cite intervijas tekstu, laujot spriest lasitajam.Jaunums te ir Meira Amita lemuma iemesls.” Ja gadījumā pikola k-gu interesē Meira Amita viedoklis (nevis anekdote), Izraēlā izdota grāmata “Spies Against Armageddon”, kurā ir laikraksta „Gaarec” žurnālista Josi Melmana intervijas ar M.A. (2005. un 2007. g.) – Izraēlas slepenais dienests MOSSADs tajā pirmoreiz publiski atzinis, ka, iepriekš saņēmis Izraēlas valdības akceptu, ir bijis Herberta Cukura slepkavības plānotājs un īstenotājs, sniegta arī argumentācija (reāla, ne anekdotiska). Starp citu, pikola k-gs, žurnālists būdams, var painteresēties, kālab Izraēla nav atbildējusi uz Latvijas ģenerālprokuratūras atkārtotiem tiesiskās palīdzības lūgumiem H.C. lietā. Un pēc tam būtu interesanti izlasīt “Latvijas Avīzē”, ko “kompetentās iestādes” atbildējušas pikola k-gam…

  • Nevis Gaarec, bet Haaretz.Spriditis lasija par to no Krievijas preses.Bet Spridisa avots ir interesants.

  • Nevis Gaarec, bet Haaretz.Spriditis norakstija no Krievijas preses.Bet shis avots ir interesants, tas toiesa.

   • sprīdīts (diemžēl) nav tik krievvalodīgs, lai no ivrita angļu valodā tulkotu tekstu mēģinātu pārcelt krievu mēlē. Grāmatas nosaukums tika norādīts iepriekš. Tomēr rosinājums žurnālistam pikola k-gam paliek spēkā – gūt atbildi, ko LR institūcijas joprojām iegūt nespēj. 🙂

 5. Un kur tad musu “Noslepumu mednieku” Roberta petijums un ebreju liecibas ASV, kuri neko nezin par tiem piedevetajam liecibam pret Cukuru?
  No kura izrieteja, ka istais iemesls bijis nevis izdomata vaina, bet gan tiesi bizness – Cukura nepiekapiba savas izstradatas lidmasinas licenses pardosana.

 6. Un kur tad musu ” Noslepumu mednieku” Roberta petijums un ebreju liecibas ASV, kuri neko nezin par tiem piedevetajam liecibam pret Cukuru?
  No kura izrieteja, ka istais iemesls bijis nevis izdomata vaina, bet gan tiesi bizness – Cukura nepiekapiba savas izstradatas lidmasinas licenses pardosana.

 7. ģībonī krītošais Atbildēt

  Man filozõfisks pretjautājums Frankam – kāpēc jau kopš neatminamiem laikiem ar apskaužamu regularitāti notiek tieši ebreju, nevis, piemēram, angļu, franču vai dāņu grautiņi?

 8. racionālais partizānis Atbildēt

  Maz ticams, ka Cukurs pats personīgi ir šāvis vai dedzinājis – visdrīzāk jau, ka nē. Bet kā šoferis viņš tur ir piedalījies: atvedis, aizvedis, vērojis. Un ar to arī pietiek, lai kļūtu par nacistisko noziegumu līdzdalībnieku.

  • Cukurs bija lidotājs,nevis šoferis.Palīgpolicijā viņš bija garāžas pārzinis,nevis šoferis.Ne viņš kādu vadāja, ne vēroja.Tikai vienu reizi viņš bija geto,lai izgābtu sievieti un vēl vienu reizi viņš no nāves izglāba dievus žīdus-vīru un sievu.Vēl viņš izglāba jaunu puisi- mūziķi,kurš vēlāk dzīvoja Amerikā.Un vēl-viņš un viņa ģimene savā mājā slēpa žīdu meiteni,kuru vēlāk aizveda sev līdzi uz Brazīliju.Un tas nav viss.Paldies Gordona kungam par rakstu!

 9. Paliigaa! Cenzuura!

  • racionālais partizānis Atbildēt

   Nebija šoferis, bet vismaz vienu reizi Arāju vedis ir (ir bilde). Tāpat ir sazīmēts vēl dāžās fotogrāfijās neapšaubāmu šāvēju kompānijās. Ar to arī pietika.

 10. AHED TAMIMI:paliigaa!

 11. latvieši nav vienīgie.. Atbildēt

  Nekritizēju žīdu rīcību šinī lietā, gribu tikai piebilst, ka vairums čekas vadītāju (ieskaitot brutālākos slepkavas) bija žīdi. Tas tā, starp citu.

  • neskaitāmi ebreji glāba latviešus gan no izsūtīšanām, gan čekas ziņotājiem. Bet tā nav atslepenota informācija

   • Arī latvieši glāba žīdus. Mūsu mājā, Pārdaugavā, paslēpās žīdi no vācu vajātājiem. Un mana ģimene nebija vienīgie.

   • Par to neskaitāmo žīdu piedalīšanos latviešu glābšanā dzirdu pirmoreiz. Pēdējais laiks atslepenot šo informāciju!

 12. kāpēc nevar pievienot komentāru?

 13. Cilvēks pacēlās spārnos, liekot ļaunumam uz zemes palikt greizsirdīgam. Tautas dižākajam vīram!

 14. Cilvēks pacēlās spārnos, liekot ļaunumam uz zemes palikt greizsirdīgam. Tautas dižākajam vīram!

 15. Cilvēks pacēlās spārnos, liekot ļaunumam uz zemes palikt greizsirdīgam. Mūsu tautas dižākajam vīram! Žē, ka nav mani vārdi…

 16. Franks Gordons nevērtē Atbildēt

  Bet mūsu zināšanai nodod tālāk informāciju kā šī lieta ir tikusi aprakstīta.

 17. Nodedzināja???????? Atbildēt

  Tas ir kas jauns!

 18. Nesaprotu dažus komentētājus. Kāpēc tik nikni komentāri? Pēc ebreju kritērijiem Cukurs bija vainīgs un viņu pieņemtā prakse, manuprāt, bija adekvāta. Šis konkrētais stāsts par Cukura likteni ir interesnts un ticams. Šajā sakarā varu pateikt ko citu interesantu. Mana tēva labs draugs kara laikā bija vācu administrācijā vai armijā (leģionā?), bet nezinu kāpēc klasiskajās bēgļu nometnās Vācijā bija ļoti īsu laiku. Pēc kādiem 10 gadiem atjaunojās sarakste (ne intensīvu – 1-2 vēstules gadā) no Austrālijas, bet apm 1965.gada sarakste pēkšņi pazuda. Pirms 6 gadiem, būdams tajā Austrālijas pilsētā, no kuras tēva draugs rakstīja vēstules, mēģināju noskaidrot viņa tuviniekus un/vai likteni. Izrādījās, par viņu neviens latvietis neko nezināja. Izrādās, viņš slēpās pat no latviešiem. Tātad zināja, “ko ēdis”. Visticamāk, “Mossad” izpildīja savu pienākumu….

  • Tu tā raksti, it kā būtu šiem abiem pienesis patronas. Varbūt nevajag izteikt spriedumus par notikumiem, ,kurus pats neesi piedzīvojis, bet par kuriem esi kaut ko tā kā dzirdējis.

 19. Jums ir precīzāka informācija? Tad padalieties.

 20. Gordons tikai citee, komentarus atstajot lasitajiem.

 21. Gordons tikai cite intervijas tekstu, laujot spriest lasitajam.Jaunums te ir Meira Amita lemuma iemesls.

 22. Gordons cite tekstu no intervijas, laujot spriest lasitajam.Jaunums ir Meira Amita lemuma iemesls.

 23. Veltījums Gordonam Atbildēt

  Ir japānu sakāmvārds, proti, “viens suns melīgi norej, bet 10000 to izplata kā patiesību”

 24. Varbūt mūsu valdība varētu prasīt paskaidrojumus par Izraelas valsts vadītāju noziedzīgo rīcību, bet laikam jau izliksies nedzirdamn visu draugu labā neizdara – padomā vienu latvieti novāca bez tiesas un izmeklēšanas. Tipiski aziatu paņēmieni.

 25. Žīds ir neaizskarama persona

 26. Nu,re,cik "skaisti" Atbildēt

  Kāds nolasa vārdus,Jarivs noģībst,Amits dod rīkojumu novākt,Bergmans to pastāsta savā intervijā,Horovics publicē,bet god.Gordona kungs pastāsta latviešiem un bez tiesas noslepkavotā upura radiem,draugiem un paziņām,kuri vēl dzīvi.Cukurs “nodedzināja daudzus Amita ģimenes locekļus”.Ārprāts……

 27. Ciniski nogalina cilvēku, kurš, riskējot ar savu un savas ģimenes drošību, izmantodams dienesta stāvokli, izglābj vairākus ebrejus. Un, turpina, turpina apmelot. Ko vērta šī Latvija, kas danco zem melu stabules, un neko nav darījusi taisnības labad?!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Sportiskākais dzīvnieks

Latvijas Futbola federācija (LFF) trešdien prezentēja valstsvienības jauno logo, formas un talismanu vilka veidolā. “No šodienas būsim vilki un ar šo dzīvnieka simbolu gribam uzsvērt kopības sajūtu,” sacījis LFF prezidents Kaspars Gorkšs. Interesanti, ka par savu simbolu vilku izvēlējusies arī Latvijas Volejbola federācija, kas nupat aicinājusi atbalstīt volejbola valstsvienību, nopērkot tās kreklu ar vilka attēlu.

Kuru no šiem jūs gribētu par Valsts prezidentu?
Draugiem Facebook Twitter Google+