×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
21. februāris, 2015
Drukāt

Kāpēc govij ir izteikti rūgts piens? (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kāpēc govij ir izteikti rūgts piens? Barojam ar kvalitatīvu sienu, lopbarības bietēm, topinambūriem, nedaudz arī ar kartupeļiem, miltiem un Food papildbarību. ANNA NĪCAS NOVADĀ

“Ja dzīvnieki ir nodrošināti ar vajadzīgo enerģiju, proteīnu, kalciju, fosforu, pienam nevajadzētu būt nekādai piegaršai. Tā parādās, tiklīdz kaut kā pietrūkst barībā. Visbiežāk piena rūgtumu izraisa nekvalitatīva barība (rupjā lopbarība), bet var būt arī citi iemesli – mikroelementu trūkums, palielināts somatisko šūnu skaits un laktācijas fāze,” uzsver LLKC konsultants piena kvalitātes jautājumos Ilmārs Gruduls.

Ja piena somatisko šūnu skaits mililitrā pārsniedz 200 000, ir jāizanalizē situācija un jānovērš cēloņi. Lopkopim jāpievērš lielāka uzmanība personiskajai higiēnai, dzīvnieka sagatavošanai slaukšanai, jākonsultējas arī ar veterinārārstu par govs veselības stāvokli. Lai pienu nodotu pārstrādei, pieļaujamā robeža ir 400 000 somatisko šūnu vienā mililitrā. Rādītājam paaugstinoties līdz 600 000–700 000, samazinās piena izslaukums un tā kvalitāte.

Piens parasti kļūst rūgts arī laktācijas beigās, kad tajā ir daudz minerālsāļu.

Tāpat rūgtums var parādīties pēc kāda laika (14–16 stundām), ja piens glabāšanas laikā netiek pietiekami atdzesēts. Lai tā nenotiktu, piens tūlīt pēc izslaukšanas divu stundu laikā jāatdzesē līdz +8 °C. Strauji atdzesējot un uzglabājot zemā temperatūrā, lielākajai daļai baktēriju vairošanās process tiek pārtraukts.

Rūgtumu pienam dod arī dažādas rūgtās nezāles (vērmeles un citas), kas atrodas rupjajā lopbarībā, piemēram, skābbarībā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Govij rūgts piens,tādēļ,ka tā ir grūsna.Govis ir dažādas,dažai tīrī labs piens līdz ciet aizlaišanai,bet turpreti citai ilgu laiku rūgts,var jau papotēt kaļki,bet tas tā…

Draugiem Facebook Twitter Google+