Foto – Shutterstock

Kāpēc pietrūkst asaru un kā acis padarīt mitrākas 0

Acu apsārtums, graušana, dedzināšana, svešķermeņa, noguruma un smaguma sajūta acīs, kas apgrūtina lasīšanu, darbu pie datora un auto vadīšanu, visbiežāk liecina par sausās acs sindromu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Lasīt citas ziņas

Šī problēma ir aktuāla kopš seniem laikiem, taču pastiprinātu uzmanību tai pievērš pēdējo 15 gadu laikā, kopš attīstījušās diagnostikas metodes un parādījušās tā dēvētās mākslīgās asaras. Agrāk šādu diskomfortu acīs saistīja ar hronisku konjunktivītu, ko ārstēja ar antibiotikām un pretiekaisuma līdzekļiem.

Kas “žāvē” acis

“Acī veidojas asaru plēvīte, kas aizsargā radzeni no apkārtējās vides kaitīgās ietekmes un baro acs priekšējo daļu. 90% no tās veido ūdens, bet lipīdu jeb tauku slānis nodrošina mitrināšanu mirkšķināšanas laikā un gādā, lai tā neiztvaikotu,” stāsta “Veselības centru apvienības” poliklīnikas “Pulss 5” oftalmologs Sergejs Osinovecs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Acu ārsts norāda, ka gadu gaitā asaru daudzums samazinās un pasliktinās to kvalitāte. Ja asaras pastiprināti iztvaiko, tajās pieaug sāls koncentrācija, kas atņem ūdeni radzenes epitēlija šūnām, asaru plēvīte kļūst plānāka un rodas traucējošas izjūtas. Var būt ļoti nepatīkamas sāpes aiz acu ābola.

Iespējams, liekas paradoksāli, taču arī sausas acis mēdz asarot. Tā notiek tāpēc, ka asaras ir nekvalitatīvas un tajās pietrūkst taukvielu.

Kā stāsta Sergejs Osinovecs, sausās acs sindromam raksturīgās sūdzības ir gandrīz katram otrajam pacientam, kas apmeklē acu ārstu. Šo problēmu veicina pastāvīgs darbs birojā pie datora. Normāli acis mirkšķinām 22 reizes minūtē, taču, ilgstoši un saspringti raugoties monitorā, vidēji tikai septiņas reizes šajā laika periodā. Turklāt acīm ir nelabvēlīgs datora radītais elektromagnētiskais starojums, kā arī kondicionēts vai sauss gaiss, kāds nereti ir telpās. Daudz biežāk sūdzības par diskomfortu acīs rodas ziemā, kad ieslēgta centrālapkure. To veicina arī putekļi, dūmi, vējš un citi nelabvēlīgi apkārtējās vides faktori.

Visbiežāk ar sausās acs sindromu sirgst sievietes – to veicina hormonālas izmaiņas, kas notiek, lietojot hormonālās kontracepcijas līdzekļus, vai grūtniecības, bērna zīdīšanas un menopauzes laikā.

Nereti šī problēma sastopama cukura diabēta, reimatoīdā artrīta, vairogdziedzera un citu vispārēju slimību gadījumā.

Sausās acs sindromu veicina arī vairāku medikamentu, piemēram, zāļu pret augstu asinsspiedienu, urīn­dzenošu un antihistamīna līdzekļu, antidepresantu, pilienu pret glaukomu un daudzu citu lietošana.