×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
3. novembris, 2015
Drukāt

Kāpēc pirks tieši nakts redzamības ierīces? Kur palika leģendārais brāķis? (7)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Zemessardzes atbalsta kampaņai līdz šim ziedoti ap 31 000 eiro, kas gan ir tikai daļa no iecerētā mērķa – 133 000 eiro. Kampaņas rīkotāji uzreiz izziņoja, ka par šo summu paredzēts iegādāties nakts redzamības iekārtas. Cilvēku patriotisms un vēlme atbalstīt zemessardzi ir liela, tomēr vienlaikus radušies arī jautājumi – vai tiešām dārgās iekārtas ir tieši tas, kas šobrīd visvairāk nepieciešams zemessargiem? Bažas rada arī informācijas trūkums, kādas tieši iekārtas paredzēts iegādāties, kas ir to ražotāji un starpnieki. Līdz šim diezgan atturīga šajā jautājumā bijusi Aizsardzības ministrija, un tās attieksme, iespējams, saistāma ar gadījumu, kad pirms vairākiem gadiem iepirkumā par nakts redzamības ierīču iegādi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) tika piegādāts brāķis.

Aizsardzības ministrija par atbalsta kampaņu zemessardzei ministrija esot uzzinājusi no medijiem un iepriekš nav bijusi par to informēta. Ar nodrošinājuma jomas speciālistiem kampaņa neesot saskaņota. Ministrija atgādina, ka, lai iegādātos militāras nozīmes preces, tam nepieciešama speciāla atļauja. “Nav pieejama informācija, vai sabiedriskajā kampaņā iegādājamās ierīces atbilst NBS standartiem. Tā kā mums nav zināms, kādas ierīces šajā kampaņā plānots iegādāties, nav iespējams secināt vai tās atbilst NBS standartiem un vispār būtu lietojamas NBS,” informē AM.

Tikmēr ziedošanas kampaņas idejas autors, Latvijas Transatlantiskās organizācijas (LATO) valdes loceklis Juris Ulmanis stāsta, ka neformāli viņš esot runājis par šiem jautājumiem ar pārstāvjiem no ministrijas un NBS. Esot konsultējušies arī ar zemessargiem, lai noskaidrotu, kas visvairāk nepieciešams. Ziedošanas kampaņas finanšu uzraudzībai ir pieaicināta auditorfirma “Ernst&Young”, kura nodrošināšot arī ziedoto līdzekļu izlietojuma caurskatāmību.

Jāpiebilst, ka akcijas rīkotāji ierīces iegādāsies tā sauktajā civilajā tirgū, jo viņiem nav pieejams militārais tirgus. Ja jau šīs iekārtas nav paredzētas militārām vajadzībām, vai tās varēs izmantot arī kaujas apstākļos? Zemessardzes pārstāvji atbild, ka zemessargi varēs mācīties, kā apieties ar tām, jo darbības princips visām esot vienāds.

Kopumā militārās aprindas ir piesardzīgas pret nakts redzamības ierīcēm un ar tiem saistītajiem iepirkumiem. Savulaik firma “Neja&Ko” Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem piegādāja nakts redzamības ierīces par 1,53 miljoniem latu, bet tās izrādījās nederīgas. Sākās tiesāšanās, un garās epopejas rezultātā AS “Reverta” iekārtas nu ir pārdevusi. “Reverta” atteicās nosaukt, kam. Tātad pašlaik tikai daži cilvēki, bet ne plašāka sabiedrība zina, kur palicis leģendārais brāķis. Ņemot vērā, ka šīs bija militāram lietojumam un licencēšanai pakļautas preces, ir paredzams, ka šīm precēm nav iespējams plašs pircēju loks. Tātad joprojām ir aktuāls jautājums, kā rokās nonākušas ierīces un kur tās pēkšņi varētu “uzpeldēt”.

Visu rakstu lasiet 4. novembra “Latvijas Avīzē” vai “Latvijas Avīzes” e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Bažas rada arī informācijas trūkums, kādas tieši iekārtas paredzēts iegādāties, kas ir to ražotāji un starpnieki. – Tas ka tev nav pielaide šai informācijai ir tikai loģiski.

 2. Nekur majaslapā zemessargiem.elvē netiek skaidrots cik demokrātiska būs šo nakts redzamības iekārtu sadale; apšaubu šīs kampaņas caurspīdīgumu!

 3. Jau sen esmu lasiijis, ka ASV jaapaanjiem vislielaakos zaudeejumus sagaadaaja ar shaadaaam teemaklju ieriiceem Pas.kara laikaa. Jaapaaanjiem taadas ieriices nebija.

 4. Kādreiz zemessargs Atbildēt

  Visas šīs akcijas sakarā tā vien šķiet, ka kādam ir parādījusies lielummānija, kas jau sāk izskatīties pēc nekontrolējama grupējuma. Kas tad būs? Divas zemessardzes? Cik zinu – to līdz šim esošo gan ministrija, gan NBS ir apgādājusi pietiekami ar visu nepieciešamo, tāpat organize mācības, kursus. Patlaban izskatās vairāk pēc Ulmaņa grupējuma, kas ar savu viszinību un ambīcijām drīzāk var graut, nevis palīdzēt Latvijas aizsardzības sistēmai. Un kādēļ gan uzsvars tiek likts tieši uz nakts redzamības tēmēkļu vajadzību? Ja trīs veči krūmos naktī plāno stāties pretī ienaidnieka armijai, tad tas ir absurds. Ja trīs veči, reizē zemessargi un mednieki plāno izmantot šos tēmēkļus nakts medībām, tad ir cita lieta un viss skaidrs. Un vispār šī ziedojumu vākšana ir daļēji valsts aizsardzības sistēmas nomelnošana – sak’ mums nedod, tauta glābiet. Patiesība ir cita un par to vairāk vajadzētu runāt un skaidrot – kaut vai nosaukt ciparus, cik no aizsardzības budžeta tiek iedalīts zemessardzes attīstīšanai. Tagad izklausās, ka Ulmanim & CO ir uzdevumiņš kko nomelnot, nevis skatīties uz reālo situāciju NATO ietvaros.

 5. Vikmani, neviena armija tev uz delnas nepasniegs savas “vājās vietas”. Arī tās “vājās vietas” var nebūt tik vājas, lai sadotu agresoram pa kaklu.

 6. Savulaik Gailis nopirka norakstītas plintes par jauno cenu…
  Par korupciju – cars Pēteris I bija iecerējis – ja valstij nozog vairāk kā var nopirkt virvi – pakārt tajā virvē, viņam skaidroja – tad jau lielāko daļu augstmaņu nāksies pakārt un tā tas palika kā doma…

 7. Gan jau Ulmanis kautrīgi noklusē, ka tas ir tas pats brāķis…

Draugiem Facebook Twitter Google+