×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
12. janvāris, 2014
Drukāt

Kāpēc policista zizlis ir melnbaltos toņos?

Foto: LETAFoto: LETA

Policists ar zizli.

Kaut arī mūsdienās zizli lieto arī Latvijā, vispirms jāpiebilst, ka tas ir visīstākais krievu izgudrojums. Šis metaforiskais instruments laika gaitā vairākkārt pārveidots. Sākotnēji satiksmes regulētāju zizlis bija baltā krāsā, un faktiski tā bija vienu metru gara nūja, vēsta žurnāls “Planētas Noslēpumi”.

Pagājušā gadsimta 20. gadu pašā sākumā padomju valsts balto krāsu nomainīja ar sarkano, un instruments saruka līdz 49 centimetriem. Taču ikdienas prakse pierādīja, ka sarkanā krāsa pazūd ielu raibumā, tāpēc regulētāja “rundziņu” lāgā neievēro.

Savukārt laikā no 1930. līdz 1939. gadam padomju miliči zižļus vispār neizmantoja. Katrā ziņā tajā laikā satiksme bija salīdzinoši niecīga, tāpēc šāda atribūta neesamība īpaši nesarežģīja regulētāja darbu.

Kad 1939.gadā atkal pieņēma lēmumu atjaunot zižļu lietošanu, tam izvēlējās melni balto krāsu gammu. Un tas nebija gluži nejauši. Bija jau zinātniski pierādīts, ka cilvēka acs uz melnbaltiem priekšmetiem reaģē asāk nekā uz krāsainiem. Turklāt tumsā cilvēka acij visas krāsas šķiet pelēcīgi tonētas, savukārt melnais tā arī paliek melns un baltais – balts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+