×
Mobilā versija
+13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
26. decembris, 2012
Drukāt

Kāpēc rutki un kāļi tārpaini? (1)

rutki

“Sīki, bālgani tārpiņi izlodājuši kāļus, tāpat arī rutkus. Kas tie ir un ko darīt, lai nākamgad tādi neiemestos?”
 Marija Zvaigznīte Ciblas novadā

 

Tie ir kāpostu mušas kāpuri. Tieši šā kaitēkļa apkarošanai kāļos un rutkos Latvijā nav reģistrēts neviens augu aizsardzības līdzeklis, taču var lietot insekticīdus Decis 2.5 e.k. un Decis Mega (abi tie ir 3. klasē), kas reģistrēti lietošanai kāļos pret spradžiem, lapgraužiem un laputīm. Smidzināšana pret šiem kaitēkļiem jūlija beigās vai augusta sākumā vienlaikus ierobežos arī kāpostu mušas 2. paaudzes populāciju.

No prakses ir zināms, ka, uzturot augsni pietiekami mitru (bet ne pārmērīgi mitru!) kāpostu mušas kāpuri kaitē mazāk. Vienlīdz svarīgi ir ievērot augseku, neaudzēt krustziežu dzimtas augus (tostarp kāļus un rutkus) galviņkāpostu, ziedkāpostu un rapšu lauku tuvumā.

Dārzeņkopju amatieru iecienītākais līdzeklis pret visām likstām ir pelni, taču jāatceras, ka tie palielina sāļu koncentrāciju augsnē un var traucēt barības elementu pareizu uzņemšanu augā. Un nelīdzsvarota mēslošana tieši veicina kaitēkļu izplatību, jo augiem ir grūtāk aizstāvēties pašiem. Veicināt augu pretošanās spējas palīdz sēru saturoši mēslošanas līdzekļi, tostarp tie, kas ir paredzēti rapšiem. Atkarībā no konkrētā līdzekļa sastāva tos var lietot gan pamatmēslojumā, gan caur lapām.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. decis toč nepalīdz

Draugiem Facebook Twitter Google+