×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
3. decembris, 2015
Drukāt

Kāpēc sašāva Kurmāles mednieku? Rikošets neesot vainojams (11)

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Plašsaziņas līdzekļos vairākkārt izskanējusī informācija, ka Kuldīgas novada Kurmālē dzinējmedību laikā mednieks smagi ievainots galvā “šāviena rezultātā, trāpot ar rikošetu”, liek aizdomāties katram, kam nav sveši medību drošības noteikumi. Ja pie vainas traģiskajam notikumam ir lode, kas noskrējusi no ceļa atsitienā pret kādu šķērsli, medībās nevar justies drošs neviens. Valsts meža dienesta (VMD) medību daļas vadītājs Valters Lūsis rikošeta versiju nosauc par pārsteidzīgu paziņojumu, kādi no Valsts policijas puses dzirdēti ne vienreiz vien. Dienesta speciālistu sagatavotā notikuma vietas shēma un ziņojums liecina par vairākiem medību noteikumu pārkāpumiem.

Mednieks nav ievērojis šaušanas leņķi

Todien Kurmāles kluba rīkotajās medībās 19 medniekus un septiņus dzinējus par drošību instruējis pats kolektīva vadītājs Dzintars Šteinbergs. Nelaimes gadījums noticis trešajā mastā, medību teritorijā ar nosaukumu “Pūķi”. Kad nācis mežacūku bars, viens no medniekiem raidījis šāvienu dzīvnieku virzienā, taču trāpījis savam medību biedram galvas kreisajā pusē, pie deniņiem. Vīri uz mednieku līnijas viens no otra stāvējuši aptuveni 118 metru attālumā. Abi – gan šāvējs, gan cietušais – gados vēl jauni, ar aptuveni trīs gadu medību pieredzi.

Uz karstām pēdām notikuma vietā, lai veiktu tās apskati un mērījumus, piefiksētu medību dalībnieku paskaidrojumus un sastādītu protokolu par nelaimes gadījumu, ieradās Kurmāles apgaitas mežzinis Jānis Kurpnieks kopā ar kolēģi no Gudeniekiem, mežzini Gati Megni. Medības bijušas pārtrauktas, sašautais mednieks nogādāts ārstniecības iestādē, bet cietušā, kā arī mednieka, kas izdarīja šāvienu, vietas iezīmētas dabā.

Pēc pāris dienām katra medību dalībnieka pozīciju, šaušanas virzienu un rikošetu koordinātas jau ar globālās pozicionēšanas ierīces (GPS) palīdzību noteicis vecākais inspektors medību jautājumos Andrejs Zvirbulis. Mērījumi apliecinājuši, ka šāvējs ar vītņstobra ieroci “Sauer 303”, kalibrs 7×64, no savas pozīcijas bija raidījis šāvienu trīs grādu leņķī no mednieku līnijas jeb 87 grādu leņķī no perpendikula pret mednieku līniju. Šaubu nebija – mednieks pārkāpis medību noteikumu 74. punktu, kas nosaka, ka atļauts šaut tikai sektorā, kas nepārsniedz 70 grādus uz abām pusēm no perpendikula pret mednieku līniju mastā vai ārpus masta. “Leņķis zem katras kritikas – tīrs drošības noteikumu pārkāpums,” piebilst A. Zvirbulis.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. tagad, kad maksā reāli labu naudu par mežacūku sieviešu dzimtes kustoņiem, nestāstiet, ka torņu būvniecība ir dārgs pasākums! Vajag BŪVĒT!!!

  I

 2. Nav ko muļķoties dzinēju medībās ar vītnstobriem, tos jāatstāj vasarai, individuālajām medībām.

  • Dzinējmedībās ar vītņstobru nav nopietna pieeja.No ,,kanceles” piekrītu , dzinējmedībās cūkas jāšauj ar gludstobra ieročiem 8;9 m/m renkuļiem un attiecīgām lodēm ( šaut pa ,,koferīti” ar lodi ,apsmieklis) ,samazinās attālums starp medniekiem līdz 100 m.Vienīgais medniekus vairāk vajag.Jāliek uz zvēru pārejām.Vēl,lai piezagtos bukam pa šāvienam 35-45 m ir jābūt gana gudram un veiksmei arī,cik reizes pa tukšo. Kaitina ,ka padomju laiku medību ,,iestrādes ” tik noniecinātas, medību drošības tehnika nemainās no politiskiem laikiem,tās jau mednieki saņēma no paaudzēm un nodos tālāk. 70 gados aļņu un cūku skaits bija stipri mazāks.Kaut kādu vienu alni trenkāja divas dienas un nošaut cūku bija cūcene.Cūku pieaugums sākās no tā brīža,kad sāka piebarot ,vedām no ,,Tereškovas” ielas sakņu bāzes”sabojātos kartupeļus,kolhozu cūku sabojātās kartupeļu tirpu saturu aizveda uz barotavām ,VEFa ēdināšanas kombināta ēdienu atliekas.Tad gan cūkām speķis bija triju pirkstu biezumā un man pat palaimējās novadīt vienas dienas medības ar 10 medniekiem un autobusa šoferi kā dzinēju, nošaujot 7 cūkas.Tad gan cūku bija gana.Ja kāds vēl nezina ,tad ziniet ka bija jāšauj aļņi kā valsts pasūtījums ,daudz ,mūsu kolektīvam pāri par 12 aļņi un pluss sev,cik tieši vairs neatceros, kurus nodeva Valmieras gaļas kombinātā eksportam.Ziniet ,es kaut kā neatceros ,par nelaimes gadījumiem kādu sašaujot ,jo tad sezonas sākumā būtu apkārtraksts un tam kolektīvam nāktos pārlikt drošības tehniku un mēs pārējie kolektīvi zinātu.Tagad medību sezonas sākas ar traģēdijām,Tas nav normāli.

 3. Ar vītni tikai uz gaidi !

 4. Man “patīk” tā daļa tu saka, ka būtu ievērojis šaušanas leņķi, bet rikošets būtu tāpat trāpījis, nāktos pārskatīts tos leņķus!!!
  Kāpēc pēc satiksmes negadījumiem, kur katru gadu iet bojā un savaino simtiem cilvēki, nekas tāds netiek darīts vai neplāno darīt?!
  šeit viens gadījums un jātaisa revolūcija!
  tad pēc katra satiksmes negadījuma, kas noticis dēļ ātruma samaziniet ātrumu konkrētajā posmā kamēr visi vilksies uz 30km/h un viss problēma atrisināta!

 5. Nez kaa juutas mednieks sasautais?

 6. Nebendēs zvērus, nebūs sašauto.

 7. Par torniisiem piekriitu,mees ZiemelKurzemee buuveejam. Nauda aiziet,bet drosaakas mediibas.

 8. Sašāva tāpēc ka atkal kādam aizbrauca jumts,kad skrien cūku bars.Tad ir jāšauj,ka vai kas.

  • nu ba ko ta citu dariit, ka skrien garaam 1000eur bars … 🙂

  • Nemednieki to droši vien nezina ,ka 12 kalibra gludstobra lodes izmērs ir ap 18 m/m un svars ap 36 grami un tāda svara lode (brenneke,jakāna ,arī virpotās tērauda ) no sīka zariņa nedod rikošeti,ko nevar teikt par vītņstobra 7m/m ekspansīvo lodi.,un šaušana pa mežacūku uz 50 m sanāk zem leņķa ,kur lode noteikti ieurbsies zemē ņemot vērā ,ka cūkas augums vidēji nepārsniedz 90 cm.Tāpēc esmu pret kolektīvām medībām ar vītņstobriem,pieļauju vēl flangos pie noteikuma, ja mežs ir klasisks ar tīrām stigām.Jo par šāvienu atbild mednieks.Ne viens medījums nav traģēdijas vērts.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +17.2
Alūksne +18.4
Daugavpils +19
Saldus +17.0
Liepāja +12.9
Jelgava +17.0
Ventspils +13.3
Limbaži +17
Madona +20.3
Rēzekne +17.9
Draugiem Facebook Twitter Google+