×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
4. aprīlis, 2014
Drukāt

Kāpēc skaitli “13” uzskata par nelaimīgu (2)

Leonardo da Vinči "Svētais vakarēdiens"Leonardo da Vinči "Svētais vakarēdiens"

Versiju par to, kāpēc skaitli 13 uzskata par nelaimīgu, ir daudz, tomēr patlaban vispopulārākā saistīta ar vakarēšanas noslēpumu: ja pie viena galda sapulcējas 13 cilvēki, tad viens no viņiem gada laikā nomirs. Savulaik esot pastāvējusi “četrpadsmitā viesa” profesija – viņu speciāli aicināja ciemos, lai izvairītos no nelaimīgā viesu skaita. ASV cīņai pret šo māņticību bija pat izveidots īpašs “Trīspadsmitnieka klubs”.

Arī Eiropas kultūrā skaitli 13 uzskata par nelaimīgu, un bailes no tā dēvē par triskaidekafobiju. Saistībā ar to daudzās ēkās pat stāvu numurē tā, lai lieki nenervozētu triskaidekafobus: pēc 12. var sekot uzreiz 14., bet citās var būt arī stāvi 12A un 12B vai arī 13. stāvu var dēvēt par “12+1”.

Tāpat tas bieži vien attiecas arī uz māju un telpu numerāciju. Itālijas operās nav sēdvietu ar tādu numuru. Praktiski uz visiem kuģiem pēc 12. kajītes seko 14. Tāpat 13. rindas nav arī lidmašīnās – pēc 12. uzreiz seko 14. Šīs māņticības dēļ, piemēram, ASV militārajā aviācijā nekad nav bijis iznīcinātāja “F–13”. Arī autosacīkstēs nemēdz būt 13. numura – pēc 12. uzreiz seko 14.

Daudzās pasaules valstīs māņticīgi un reliģisko māņu pārņemti ļaudis skaitli 13 dēvē arī par “velna duci”.

Vairāk interesantu faktu – jaunajā žurnālā “Planētas noslēpumi”

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Wizzairā ir 13 rinda.

  2. Pārāk sens, nekonkrēts un fantastisks notikums lai to liktu par pamatu šā skaitļa nelaimīgumam. Skaitli 13 un arī piektdienu 13to datumu par nelaimīgiem uzskata jo 1307.gada naktī no 12.uz 13.oktobri Filips IV lika ieņemt savas zemes templiešu komturijas un apcietināt visus ordeņa biedrus. Šajā 13. oktobrī tika nogalināti lielākā daļa no 15000 gūstekņiem un protams, sagrauts Templiešu ordenis. No tā laika arī radusies ir skaitļa 13 nelāgā slava.

Draugiem Facebook Twitter Google+