×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
25. janvāris, 2016
Drukāt

Māris Antonevičs: Ja tavs viedoklis atšķiras, automātiski esi neonacists? (30)

Timura Subhankulova fotoTimura Subhankulova foto

Alvis Hermanis

Eiropā joprojām tiek plaši apspriesti gadumijas nakts notikumi un vārds Ķelne no vienkārša Vācijas pilsētas nosaukuma ir kļuvis par būtisku atslēgvārdu diskusijā par migrācijas un integrācijas politiku. Protams, arī no pašas pilsētas pienāk arvien jaunas ziņas ar dažādiem vēstījumiem: atkāpies vietējais policijas priekšnieks, kurš bija slēpis informāciju par migrantu pastrādātajiem noziegumiem; laukumā pie Ķelnes katedrāles īpaši organizētā akcijā sīriešu bēgļi dāvina vācu sievietēm ziedus un lūdz piedošanu par savu ticības brāļu izdarībām; par deficīta preci esot kļuvuši dažādi pašaizsardzības līdzekļi, piemēram, piparu gāzes baloniņi. Ar vārdu sakot, tiek cītīgi līmēta liktenīgajā naktī sasistā ārēji skaistā vitrīna cerībā, ka pēc laiciņa izdosies to atjaunot iepriekšējā veidolā, pārdzīvotais piemirsīsies un viss atkal būs pa vecam.

Arī Eiropas politikas smagsvaru retorika par to liecina. Vācijas kanclere Angela Merkele bija spiesta reaģēt, ierunājoties par iespēju izraidīt bēgļus, kas būs pastrādājuši kādas nelikumības, bet Eiropas Komisijas vadītājs Žans Klods Junkers “vālē” tik tālāk vecos pārmetumus “nepaklausīgajām” ES (pirmkārt, Austrumeiropas) valstīm, kas “nav pilnībā izpildījušas to, kas mums bija jāizdara un kas ir jādara”. Par spīti no Briseles nākušajiem aicinājumiem medijiem atgriezties pie iepriekšējās darbakārtības un beigt eiropiešus biedēt ar Ķelni, pie tās tomēr ir vērts pakavēties. Kaut vai tāpēc, lai saprastu, kāpēc tieši Ķelne.

Tiesa, līdzīgi uzbrukumi tonakt tika piedzīvoti arī vairākās citās Vācijas pilsētās, taču daudz mazākā apmērā, bet dažās citās valstīs mēģinājumi tos veikt tika novērsti. Te nevajadzētu palaist garām politisko aspektu. Lai arī Vācija ir zināma ar īpaši labvēlīgu attieksmi pret lielo migrantu pieplūdumu un tas tiek deklarēts valstiskā līmenī, tomēr tā ir federatīva republika, kurā vietējām pašvaldībām ir diezgan liela noteikšana. Tāpēc vērts pievērst īpašu uzmanību politiķei, kas ir pie varas Ķelnē (vāciskais amata nosaukums “Oberbürgermeisterin”) – Henrietei Rekerei. Viņa kļuva bēdīgi slavena ar savu paziņojumu, ka vācu sievietēm vajadzētu ievērot “uzvedības kodeksu”, lai nekļūtu par uzbrukuma upuriem. Tas izpelnījās asu kritiku, un Rekere it kā atvainojās. Tas gan nenozīmē, ka viņa mainījusi savu politisko nostāju.

H. Rekere par Ķelnes vadītāju kļuva pagājušā gada oktobrī. Iepriekš viņas karjera bijusi saistīta ar sociālo jautājumu risināšanu un integrāciju. Viņa nav nevienas partijas biedre, taču nav tā, ka Rekerei nebūtu ideoloģisko uzskatu. Tieši pretēji – tie ir ļoti stingri, un to pamatā ir divi galvenie virzieni: 1) nerimstoša cīņa pret rasismu un nacionālismu; 2) liela atsaucība bēgļu un imigrantu uzņemšanai. Šīs pozīcijas šobrīd īpaši raksturīgas tā sauktajam kreisajam liberālismam, kura pārstāvjus Latvijā dažreiz mēdz dēvēt par “velkamistiem” (no angļu vārda “welcome” – laipni lūgti, ar to saprotot atsaucību bēgļu uzņemšanai). Nenoliedzami, šie divi lozungi pērn Vācijas politikā bija ļoti populāri un viens otru labi papildināja. Tas ir – ja esi kritisks pret migrantu uzņemšanu, tātad skaidrs, ka esi kaut kāds nacists un rasists. Neilgi pirms vēlēšanām Rekerei ar nazi uzbruka kāds garīgi nelīdzsvarots radikālas organizācijas aktīvists, kurš vēlāk savu rīcību skaidroja tieši ar politiķes labvēlīgo attieksmi pret migrantiem. Tajā brīdī Rekere bija nozieguma upuris, un tas tikai vairoja vēlētāju atbalstu viņai. Taču ļoti ticams, ka tieši jaunās Ķelnes vadītājas politiskie uzskati kļuva par katalizatoru attieksmei – dari ko darīdams, tikai tā, lai priekšniecei nerastos aizdomas, ka esi ksenofobs un nacists.

Vai policisti Ķelnē varēja izrādīt stingrību pret migrantiem, zinot, ka pret viņiem tiks vērstas šādas aizdomas? Vai policistu priekšniecība varēja droši informēt par notikušo, nebaidoties, ka viņiem tiks pārmesta ksenofobiska noskaņojuma kurināšana sabiedrībā? Galu galā vai tas nebija arī iemesls, kāpēc Ķelnes iedzīvotāji bezpalīdzīgi noskatījās notiekošajā? Arī viņi negribēja kļūt par “nacistiem” tikai tāpēc, ka savaldījuši trakojošos migrantus, bet medijos tas parādītos kā uzbrukums citas tautības cilvēkiem…

Režisors Alvis Hermanis, kurš kritizējis Vācijas “atvērto durvju” politiku, nesen intervijā laikrakstam “Diena” raksturoja Vācijas sabiedrības noskaņojumu: “.. Daudzi mani kolēģi vācieši rakstīja man vēstules, ka viņi, protams, atbalsta manu viedokli, bet atklāti viņi to nevar paust, jo viņi baidās pazaudēt darbu. Ja tev ir atšķirīgs viedoklis, tu automātiski nonāc pie neonacistiem.” Dīvaini, ka demokrātijas apstākļos cilvēki sāk just tās bailes, kas parasti raksturīgas autoritāriem un totalitāriem režīmiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Izklausās diezgan pārliecinoši. Bet no otras puses, vai tad tā nav arī gandrīz visur citur, ieskaitot Latviju?!

 2. Raksts pierāda, ka demokrātija ir slikta lieta, ja tās aizsegā rīgojas ciniska viedokļa uzspiedēju grupa ar K. Junkeru priekšgalā. Padies Dievam vācu “purvs” ir sašūpojies. Ipatnēji, ka 2012. gadā Berlīnes metro varēja sastapt ļoti nepatīkamus tipus no arābu valstīm, 2014. g. tos nemanīju, redzēs kas būs 2016???

 3. lietas jāšķiro un nav runa par neofašismu, bet čekas saukļu sludināšanu, tā nu sanāca. Padomā, kāpēc nevien nebēg uz krieviju …izvarot……….vai čečeniju…….

 4. Mjā..tāda Iesalnieka loģika. Breiviks arī nav vainīgs. Viņu uz tādu rīcību provocēja politiķi.

  • Fakts,ka nav vainīgs! Vecais puika ,Breiviks cirta galvu tam liberālam pūķim,kurš Norgi ir pārvērtis par salašņu iebrauktuvi!!!!! Esošie politiķi neciena savu valsti un arī esošo sekotāji to nedarīs!!! Tāpēc Breivikam sirds bij pilna un šis ņēma priekšā tos jaunos….

 5. birku karināšana un mēdīšanās ir diskutēt nespējīga indivīda ieroči. Mūsu sabiedrība un arī masu mediji tajā skaitā ir caurmērā bērnišķīgi, kuriem ir raksturīgi, kā kaut kas nepatīk, tā ļe, ļe, ļe…

 6. Tā vien šķiet, ka Atbildēt

  arī mūsu “brīvajos medijos”, sevišķi jau LR , LTV un daudzos preses izdevumos, kas kalpo varnešiem, katru dienu ir vairāki “desu rakstiņi”, kā teica kādreiz par padomju iekārtu slavināšanai radītu “daiļdarbiem”. “Sudrabkala “Latvju zīles kremļa tornī”” Briseles versijā šodien var sastapt daudzos medijos. Tādus “žurnālistus”, kuri nodarbojas ar propagandu, lai proponētu svešas un savai tautai naidīgas (pēc būtības) intereses gan sauc par mankurtiem. Šiem mūsdienu mankurtiskās propagandas radītājiem to būtu jasaprot, ka viņu “daiļdarbi” jau ir gauži apnikuši un kaitinoši atpazīstami, ja vien to viņi paši vēl spēj…

 7. Okupācijas laika, ja milicim,vai citam krievam atbildēji, ka nesaproti krieviski, tad tevi momentāli pieskaitīja pie fašistiem.Kaut kas līdzīgs notiek šodien. Ja nepatīk imigranti, tad esi nacissts, vai fašists, vai rasists.

  • Es ar tās anekdotes atceras – gan par mentiem, gan fašistu Štirlicu, gan:
   “Чукча – это не национальность. Чукча – это диагноз ! “

 8. Labak but NEONACISTAM neka kaut kadam akstam kurs visiem izdaba .

  • Tieši tā.
   saprotot, ka ar šo vārdu manipulē lai apspiestu pretdarbību starptautiskiem noziegumiem.
   Jābeidz no tāda baidīties. Tas sajos apstākļos drīzāk krāšņo cilvēku.

   jo mēs lieliski zinam ka mēs esam tādi paši ” rasisti” kādi ukraini krieviem bij ‘ fašisti” agresijas pret Ukrainu laikā.
   Tātad mērķis – apspiest iespējamu pretestību saviem starptautiskiem noziegumiem.

 9. bet atklāti viņi to nevar paust, jo viņi baidās pazaudēt darbu. Ja tev ir atšķirīgs viedoklis, tu automātiski nonāc pie neonacistiem.” Dīvaini, ka demokrātijas apstākļos cilvēki sāk just tās bailes, kas parasti raksturīgas autoritāriem un totalitāriem režīmiem.—BET PEC 1945 VACIJAS OKUPANTI NAV ATSTAJUSHI VACIJAS TERITORIJU — 70 GADU LAIKAA IR IZVEIDOTS KOOMPRADORU PAARVALDITA SASHELTA VACIJA-!

 10. <jautājums
  Ar ideoloģisko klišeju "demokrātija" ir tikpat liela kārtība, kā ar "filozofijas akmeni", par kuru sevišķi jūsmoja alķīmiķi-avantūristi. Ar galvu kaut kas nav kārtībā vairākumam – īpaši tiem, kuriem klapītes ar nosaukumu "demokrātija" pat digitalizācijas laikmetā var uzlikt (vai nav vēlmes tās noņemt-?).
  Atmetīsim nezinātniskus terminus – paskatīsimies uz reālo dzīvī!

  • visa vaina ir paslēpta politiski nozīmīgu viedokļu falsifikācijā, kura aizsākusies jau ar veco impēriju (Romas uc.) sabrukumu. Lielo kungu (elites) varas saglabāšanai pār “kalpiem” (sabiedrību) bija nepieciešama šīs sabiedrības ausīm tīkama tautas varas (demokrātijas) alternatīva – globalizācija, kosmopolītisms, vienota ekonomiskā telpa, sabiedrība bez robežām un “brīvais tirgus” (bez nacionāli valstiskas aizsardzības), kas šādos apstākļos atjauno neierobežotu “darba devēju” varu pār “darba ņēmējiem”.

 11. Tad pēc visa šī- vai Eiropā vispār pastāv dekomrātija??? Ja man ir citāds viedoklis- es esmu rasists??? It kā ir demokrātija, kur līdzās jāpastāv dažādiem viedokļiem, bet izrādās citi ir dekomrātiskāki,tie, kuri aizstāv Merkeles un Junkera viedokļus??? Bet kā ar tiem, kuri nav vienisprātis ar šiem? Vai šie kādi dievi, ar neklļūdīgiem uzskatiem un viedokļiem??? Kaut kas ļooooti nav kārtībā Eiropā ar to demokrātiju!

  • Amērikānis saka krievam: ” Pie mums ir pilnīga demokrātija. Es varu nostāties pretī Baltajam namam un skaļā balsī lamāt mūsu prezidentu.”
   Krievs : ” Nu mums demokrātija nemaz nav sliktāka. Es arī varu nostāties Sarkanajā laukumā un lamāt jūsu prezidentu.”

 12. “Ja valstī nepastāv reāla ekonomiskā brīvība, tad visām pārējām brīvībām (t.sk. preses ) nav nekādas jēgas,” – tā jau 19.gs. filosofs F.Engelss. Atziņas patiesumu pat liberālā filosofe M.Kūle apstiprina:
  “Mediji beidzot parāda savu angažēto iedabu – nestāstīt, neinformēt, noslēpt. Šausmīgi! ”
  Filosofe Maija Kūle par bēgļu krīzi Eiropā: Nevaram atļauties būt labticīgi gaidītāji (Aprinkis.lv, 15.01.2016)

 13. Kosmiskais lauķis (@Piramiida) Atbildēt

  Kad argumentā tiek piedāvāti fakti, bet atbildes vietā seko apsaukāšanās (rasists, ksenofobs, antisemīts), ir skaidrs ka kreisie ir zaudējuši naratīvu. Donalds Tramps ir krietni pabīdijis Overtona logu labējajā virzienā. Domājoš cilvēks vairs neņem par pilnu kreiso apsaukāšanos – rasists, cilvēknīdis… Realitāte ir klajā pretrunā ar kreiso ideologiju. Cilvēki to redz.

 14. Nav ne kāds brīnums, ja propagandisti, kuri pieraduši pie klišejām “demokrātija”, “totalitārisms” u.c. – ismi, nespēj saskatīt esošās reālijas, izskaidrot sistēmu. Patiesība ir tepat blakus, tāpēc atmetīsim klišejas – spēsim kaut ko vairāk ieraudzīt. Intervija ar režisori un scenāristi Agnešku Holandu:
  “Brīvais tirgus nedara mūs brīvus, to sapratu jau tad, kad uzņēmu savu pirmo filmu Amerikā, jo tie, ar kuriem nācās strādāt tur, bija vēl lielāki kolaboranti, nekā tie, kurus par tādiem uzskatīja Polijā. Kolēģi neprātīgi baidījās, ka liks vilties tiem, kam pār viņiem ir kaut kāda vara, piemēram, man pašai, studijas producentei. To sapratu, kad pajautāju, ko mans asistents domā par dažiem maniem lēmumiem. Pēkšņi manā priekšā bija briesmīgi nobijies cilvēks bālu vaigu. Un viņš sacīja, ka viss ir tieši tā, kā es to redzu. Vajadzēja daudz laika, lai viņš atvērtos, sajustos drošs attiecībās ar mani un patiesi dalītos savā redzējumā. Sapratu, cik ļoti šie cilvēki ir atkarīgi no sava darba – kredītkartes viņus padara par vergiem. Viņi kredītā pērk mājas, kredītā skolo bērnus, kredītā saņem medicīnisko palīdzību. Un katrs kļūst atkarīgs no korporācijas labvēlības. Tādu konformisma līmeni Polijā netiku redzējusi, varbūt Čehoslovakijā 1968. gadā, taču tur tas bija dramatiski, jo valdīja vardarbība. Šeit nekā tāda nav, brīva valsts, brīvs tirgus, bet cilvēki pilnīgi nobloķēti.”
  Sižeti, kas izstāsta mūs (Artteritory.com, 16.01.2015)

 15. Viss kārtībā, vienai pusei atšķirīgs viedoklis uzreiz pataisa par neonacistu, otrai — par dzimtenes nodevēju. Ne viena, ne otra puse īpaši neizceļas ar vēlmi uzklausīt citus viedokļus. Kā sauc, tā atskan, kamēr paliek tikai skaļa kliegšana.

 16. Sociālisti pārtapa komunistos, komunisti demokrātos. Mūsu pašu čekas kurators komunists Gorbunovs, nemaz nerunājot par rajona partijas un komjaunatnes sekretāriem. Vācijā Merkele, bij. VDR komjaunatnes līdere. Eiropas mērogā – komuniste Mogerini – Eiropas ārlietu ministre, vai kā viņus tur. Lozungi pēc būtības tie paši – Visu zemju proletārieši savienojieties, vai Eiropa bez robežām, cilvēki bez rases un tēvzemes, kauna un goda, pamazām “vienkāršai tautai” nelieto uzvārdus. Demokrātija vārdā aizliedz runāt – kriminālatbildība par holokausta noliegšanu, imigrantu noziegumu publiskošana – naida kurināšana.

  • Gorbunovu gan vajadzētu likt mierā. Cilvēks izdarīja ko spēja un kā saprata, un mierīgi dzīvo savu dzīvi, nelienot politikā ne lūdzms. Visu cieņu. Ja visi komunisti un čekistu būtu tādi, tad mums šodien būtu daudz mazāk kreņķu.

   • savu padarījis,pieklusa…

   • Tieši tā, Gorbunovam – cepuri nost!
    Ne visi ar vienu slotu perami!

   • Kā zinams PSRSā nebija ne komunisma,ne socialisma,bet pilns ar totalitārā režīma ķēdes suņiem,kuri saucās komunisti.Varbūt starp viņiem bija arī kāds klēpja sunītis,kā to mēģina iegalvot,bet drīzāk tas bija tipāžs,kurš sevišķi labi māceja nomasket ilkņus.Toļiks aicinaja uz nevardarbigu pretošanos okupantiem t.i. komunistiem,kā rezultatā mūs pārvalda tie paši komunisti zem citiem segvārdiem.Nebūsim taču tik atklāti,neloģiski stulbi,lai to noliegtu.

   • Čekas priekšnieku Johansonu jau arī liek mierā,sekretārs Brigmanis kurš apgānīja Kalpaka pieminekli Saimā liels vīrs. Māra, kurus tad vajadzētu aiztikt,varbūt sīkos stukačus?

  • pilniba piekritu- latvija cenzeta demokratija// viss tiesi ka PSRS laikos

  • Un kam viņi ( bijušie komunisti pakļaujas ja ne NKVD mantiniekiem). Tad naivie eiropieši brīnās… Es nebrīnos, jo tikai dzīvojot NKVD un komunistu varā var to visu izprast – nav bijušo čekistu un komunistu un saites ar Maskavu nepartrauc, bet saņem jaunus rīkojumus… Tur tie bēgļi, tur tas gļēvums, tur tā ES graušana…

  • Paldies,Vik!

 17. “Dīvaini, ka demokrātijas apstākļos cilvēki sāk just tās bailes, kas parasti raksturīgas autoritāriem un totalitāriem režīmiem.”
  ================================================================
  Tiešām “dīvaini” – īpaši priekš tādiem propagandistiem, kuri nekad nav skatījušies J.Streiča k/f “Mans draugs – nenopietns cilvēks.” YouTube ir pieejams, vismaz pirmās piecas minūtes vajag paskatīties – tur viena reāla aina, kad Arvīda Lasmanis bezbailīgi vienam “mazajam” priekšniekam skaidro aiziešanas iemeslus. Kapitālismā var “lielos” priekšniekus (prezidentus) lamāt, bet savus tiešos, “mazos”….hmm, hmm,….

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Divu ātrumu Eiropa

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti Strasbūrā notiekošās plenārsesijas laikā vakar ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu diskutēja par Eiropas nākotni. Šīs ir ceturtās EP deputātu debates par Eiropas nākotni ar ES valstu vadītājiem. Savā pirmajā uzrunā  Makrons aicināja uz “jaunu Eiropas suverenitāti”, ņemot vērā arvien pieaugošo autoritārismu dažās ES valstīs. Makrona reformu priekšlikumi, kuri zināmā mērā aizgūti no tā sauktās divu ātrumu Eiropas teorijas, ES līderu vidū netiek uzņemti vienprātīgi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+