×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
6. februāris, 2013
Drukāt

Kāpēc uz ķirbju sēkliņām redzami “hieroglifi”?

kirbjuseklas

“Ķirbjus audzēju ilgus gadus, bet nekad nav gadījies redzēt sēklas ar hieroglifiem! Tādas nobriedināja muskata ķirbis ‘Mramornaja’, kas pagājušajā vasarā izauga manā dārzā. Neviens nevar paskaidrot, kas tās tādas par zīmēm un kāpēc tās ir tikai viena ķirbja sēklām. Varbūt tas ir vēstījums no Visuma un piktogrammu atšifrēšanai jālūdz talkā ufologi?” 
Sarma Žarčinska 
Rīgā 

Tie nav hieroglifi, nedz arī kādas mistiskas piktogrammas, bet plaisas sēklas apvalkā. Kur tādas radušās?

Ķirbjaugu sēklu apvalkus parasti veido trīs šūnu kārtas. Ārējā kārta sastāv no plānām zedeņu parenhīmas šūnām, kas satur pigmentu, no kura atkarīga sēklas krāsa. Zem ārējās kārtas atrodas čauganās parenhīmas šūnas, tām ir neregulāra forma un starp tām ir liela starpšūnu telpa.

Trešo, pašu zemāko kārtu, veido šūnas ar biezām, stingrām sieniņām, kas arī padara sēklas cietas. Tieši ķirbjiem otrās šūnu kārtas nav. Tās vietā veidojas biezs pārkoksnējušos šūnu slānis, kas sadalās četros apakšslāņos. Savā starpā tie atšķiras pēc šūnu formas.

Mijoties karstam un vēsam laikam, sausumam un lietavām, ķirbis aug nevienmērīgi un ar sēklām notiek tas pats. Sēklas apvalka otrās kārtas biezās šūnas plaisā, izveidojušies plīsumi atgādina īpatnējas zīmes. Pašu sēklu kvalitāti (dīgtspēju, šķirnes īpatnības) šādi hieroglifi neietekmē, bet tie var liecināt par to, ka sēklas nav pietiekami nogatavojušās. Parasti plīsumi paliek neievēroti, bet šajā reizē tie izveidojušies ļoti lieli. Interesanti, ka gurķiem, melonēm, un arbūziem šāda parādība nav novērota, tā raksturīga tikai atsevišķām ķirbju šķirnēm, sevišķi dienvidu ķirbjiem, ko audzē, intensīvi laistot.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+