Latvijā
Rīga

Kāpēc vasko Kārli Ulmani?2

Foto – Dainis Bušmanis

Kārļa Ulmaņa piemineklis K. Valdemāra ielā iepretim Ārlietu ministrijai jau kādu nedēļu paslēpts aiz metāla žoga un zaļa pārklāja, taču Rīgas pieminekļu aģentūras Sabiedrisko pieminekļu nodaļas vadītāja Mārīte Šenberga norāda, ka tas “nav saistīts ar 15. maiju”: “Ulmaņa piemineklis šobrīd atrodas restaurācijas – aprūpes procesā. Ja laika apstākļi būs tik pat brīnišķīgi kā tagad, tad jau nākamās nedēļas beigās Ulmaņa kungs atgriezīsies visā spožumā”.

2003. gadā atklātais tēlnieka Ulda Kurzemnieka un arhitekta Arņa Lukševica piemineklis tika apsekots 2014. gadā un tā kopējo stāvokli toreiz atzina par labu, taču tika konstatēts, ka figūrai jānovērš sīki bojājumi un tā jāievasko. “Nepieciešama kārtīga sāļu notīrīšana un plaisu likvidēšana, jo bronza, no kuras izgatavota figūra kvalitātes ziņā nav izcila,” tā Šenberga. Apsekojumu izdarīja metāla restaurācijas meistare Sarmīte Gaismiņa un darbi tiek veikti pēc viņas rekomendācijām.

Rīgas pieminekļu aģentūras galvenais restaurācijas speciālists Ivo Graudums jau agrāk izteicies, ka K. Ulmaņa piemineklim kā nosacīti jaunam nekāda fundamentāla atjaunošana nav nepieciešama. Tomēr uz pieminekļa bronzas notiek reakcijas un tā ir jātīra, jāievasko.

2017. gadā līdzīga rakstura darbi jau tika veikti Kārļa Padega, Voldemāra Irbes, Vilhelma Ostvalda pieminekļiem, kā arī piemineklim 1941. un 1949. gadā izvestajiem bērniem Mežaparkā.

Pēc Šenbergas teiktā, vēl šogad līdz Līgosvētkiem paredzēts notīrīt un ievaskot asfaltā ievietotās Brīvības pieminekļa bronzas informatīvās zīmes. Tuvāko nedēļu laikā tiks pabeigta arī Aleksandra vārtu restaurācija Viesturdārzā, pieminekļa Pirmajiem Vispārējiem latviešu Dziesmu svētkiem un tā bronzas bareljefu un tāpat 1905. gada notikumu pieminekļa Daugavmalā sakopšana, “lai līdz Dziesmusvētkiem viss būtu kārtība”.

LA.lv