×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
17. marts, 2014
Drukāt

Kāpēc vētrām piešķir sieviešu vārdus

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

People watch a boat from the shore as a storm passes over the beach in Scheveningen, on October 28, 2013. A tree felled by heavy winds killed a woman in Amsterdam today, police said, advising people to stay indoors as fierce storms battered England, France and the Netherlands. AFP PHOTO / ANP / LEX VAN LIESHOUT ***Netherlands out***

Vētrām vārdus piešķir tāpēc, lai tās nesajauktu, īpaši tad, kad vienā un tai pašā pasaules rajonā darbojas vairāki tropiskie cikloni. Sākotnēji vētrām vārdus piešķīra bez īpašas sistēmas. Tās varēja nosaukt kāda dievlūdzēja, svētā vai konkrēta apvidus, kas cietis visvairāk, vārdā un tamlīdzīgi, rakts žurnāls “Planētas Noslēpumi”.

Dažkārt vārdu noteica pašas vētras forma un attīstība. Piemēram, tieši tā savu vārdu ieguva vētra “Saspraude Nr.4” 1935. gadā. Bet pirmo sieviešu vārdu vētrai piešķīra Džordža Stjuarta romāna “Negaiss” varonis 1941. gadā.

Kā stabila parādība vārdu piešķiršana vētrām iedibinājās Otrā pasaules kara laikā, kad to uzsāka ASV armijas speciālisti, kuri sekoja vētrām Klusā okeāna plašumos. Lai neradītu jucekli, militārie meteorologi taifūnus sāka dēvēt savu sievu vai mīļāko vārdos. Pēc kara ASV nacionālais meteoroloģiskais dienests jau izveidoja sieviešu vārdu alfabētisko sarakstu, kam pamatā bija īsu, vienkāršu un viegli iegaumējamu vārdu lietošana.

Oriģinālu metodi vārdu piešķiršanā vētrām bija izgudrojis austrāliešu meteorologs Klements Rags: viņš taifūnus nodēvēja to parlamenta locekļu vārdos, kuri bija atteikušies balsot par kredīta piešķiršanu meteoroloģiskajiem pētījumiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+