×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
5. janvāris, 2016
Drukāt

Kāpēc vīrietim vajadzīgs hobijs? Kā tas ietekmē attiecības? (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Svarīgi!

* Ikdienas darbā ir daudz dažādu rutīnas lietu, daudz kas jādara, piespiežot sevi, pakļaujoties kādam. Tā sekas ir nogurums un izdegšanas sindroms. Pievēršoties hobijam, darot to, kas padodas, sagādā prieku un gandarījumu, organismā izdalās laimes hormoni. Tas ļauj izvairīties no fizisko un garīgo spēku izsīkuma.
* Labākā atpūta ir nodarbes maiņa uz kaut ko pretēju tam, ar ko saistīti tiešie darba pienākumi.
* Sievietes hobiji lielākoties saistīti ar mājas dzīvi – viņa auž, ada, šuj, darina rotas, ar saviem darinājumiem apgādājot ģimenes locekļus. Vīrietim vaļasprieks biežāk ir ārpus mājas. Viņam nepieciešamas izjūtas un emocijas, ko sniedz azarts, spēks un agresivitāte. Mūsdienu pasaulē ir maz iespēju, kur vīrietis var apliecināt savu spēku un vīrišķās spējas.
* Ja vīrietis nedēļas nogales pavada medībās vai makšķerējot, vai aizraujoties ar kādu citu vaļasprieku, sievietei nevajadzētu likt vīrietim izvēlēties starp viņu un hobiju, jo var izrādīties zaudētāja. Tā vietā vajadzētu vai nu piebiedroties vīram viņa vaļaspriekā, vai arī nodoties savam vaļaspriekam.
* Vislabāk ir atrast kompromisu – vīrietim jāatrod laiks gan ģimenei kopumā, gan sievai un bērniem atsevišķi, gan hobijiem.

Bez hobija var iztikt, taču ar to dzīve ir daudz piepildītāka. Ja vīrietim ir vaļasprieks, viņš iepazīst jaunas izjūtas, viņam rodas jaunas prasmes, ko var izmantot gan sociālajā, gan profesionālajā dzīvē. Vīrietis kļūst pārliecinātāks, ar sevi apmierinātāks. Vaļasprieks ir veids, kā attīstīt savu personību un pašizpausties.

Brīvi izpausties

“Hobijs vajadzīgs tādēļ, lai cilvēks justos drošs un pārliecināts par sevi,” skaidro ārsts psihoterapeits Jānis Vītiņš. Vai drošības izjūtu drīzāk nesniedz algots darbs, nauda, ar ko nodrošināt cilvēka pamatvajadzības: jumtu virs galvas, ēdienu un apģērbu? “Vaļasprieks sniedz drošības izjūtu par to, ka esmu uz kaut ko spējīgs, bet man nav jābūt pirmajam vīram ciemā, kurš visaugstāk lec vai markas sakrājis vairāk par citiem.”

Speciālists uzsver – vaļasprieks ir kaut kas tāds, kur var brīvi izpausties un darboties neprofesionāli, bet darbā jebkuram izvirzītas striktas prasības, un tām ir jāatbilst. Ja to nespējam, varam pat zaudēt darbu. “Ikviens darbs ir saistīts ar virkni dažādu formālu prasību pildīšanu: jāievēro juridiskas normas, jāraksta pārskati, jāpakļaujas vadītāja norādījumiem. Tas reti kad sniedz gandarījumu, un tam nav nekādas saistības ar vaļasprieku.”

Jānis Vītiņš uzskata, ka teju visiem ir kāds vaļasprieks, jo to spektrs ir plašs. Hobijs var būt pavisam vienkāršs (piemēram, transporta biļešu krāšana) vai arī kaut kas daudz komplicētāks (piemēram, molekulārās ģenētikas laboratorijas iekārtošana, lai nodotos gēnu un aminoskābju sakārtošanai noteiktā sekvencē). Vaļasprieks ir sev tīkamas mūzikas klausīšanās un pleilistes veidošana, bet tiklab arī labsajūtu sagādājoša maršruta izvēle, lai kājām ietu uz darbu. “Ir svarīgi, ka dzīvē ir kāda joma, kurai pievēršoties, vīrietis gūst prieku un drošības izjūtu, pārliecinoties, ka rezultāts ir atkarīgs no paša piepūles. Vēl ļoti būtisks ieguvums, ko sniedz vaļasprieks, ir iespēja komunicēt ar citiem. Tā vīrietis piepilda jeb apmierina vajadzību pēc attiecībām ar līdzcilvēkiem. Turklāt vaļasprieks ļauj šīs vajadzības pēc attiecībām veidot strukturētā veidā, kurā cilvēks par sevi jūtas drošs. Vīrietis ar citiem numismātiem, dejotājiem, beisdžamperiem, kaitotājiem vai frīstailistiem var sarunāties kā līdzīgs ar līdzīgu. Šīs attiecības ir harmoniskākas par tām, kas veidojas starp kolēģiem darbavietā, jo nav konkurences, apdraudējuma izjūtas.”

Brīvā laika nodarbes svarīgs uzdevums ir sagādāt cilvēkam prieku. To parasti rada apziņa, ka esi kaut ko pārvarējis vai sasniedzis mērķi – noskrējis noteiktu distanci, nolēcis ar izpletni no televīzijas torņa un palicis dzīvs, savācis noteikta veida monētas. Ja darbā pirmajā plānā ir pienākumi un citu cilvēku gaidu piepildīšana, tad vaļasprieks ir zona, kur vīrietis var gādāt par savu labsajūtu un prieku.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Un kā ar videospēlēm? Tas ir produktīvs vai destruktīvs hobijs?

  2. Pilnigu Piekritu rakstam! Mums ari bija vairaki stridi gimene tikai tapec ka nevaru nekur normali aizbraukt pamakškeret un ar labiem draugiem iedzert kadu švirlacinu! Un ja neaiZbrauc tad sed majas! Tad iet ciet un nervi netur!:(

  3. Vai gadīumā viss aprakstītais tāpat neattiecas arī uz sievietēm? Vai viņām nevajag hobiju?

    • Ja Tu būtu pacentusies ar lasīšanu, tad pamanītu gana daudz norādes par sievietes hobijiem un nepieciešamību pēc tiem.

  4. Kas ir raksta autors?

Draugiem Facebook Twitter Google+