Kāpēc vīst aveņu dzinumi? 0

“Nesaprotu, kāpēc avenēm vietām vīst jaunie dzinumi. Pagājušā gada dzinumiem lapas normālas, arī kaitēkļus neredz. Varbūt tomēr vainīgi kādi kaitēkļi un der smidzināt ar deci? Dzīvojam netālu no purva.
” Helēna Rēzeknē

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Kāda būs Ukraina 5-10 gadus pēc kara? Zelenskis aicina nefantazēt, bet divas lietas viņš apsola
Lasīt citas ziņas

– Iespējams, divgadīgie dzinumi stipri inficējušies ar slimību, kas tā arī saucas – aveņu mizas plaisāšana. Pavasarī tie plaukst vāji vai pat novīst, ogas nokalst neienākušās. Ja dzinumu lejasdaļā miza ļoti saplaisājusi un redzami violeti plankumi, vainīga sēne, – norāda LAAPC Augļaugu fitopatoloģijas grupas asistente Jūlija Volkova

Ja infekcija ir spēcīga, fungicīdu smidzinājumi līdzēs vienīgi jaunajiem dzinumiem. Vecākie, noražojušie dzinumi jāizgriež un jāsadedzina.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cits iemesls dzinumu novīšanai varētu būt sakņu puves, ko ierosina vairākas sēnes. Tad jāizrauj bojātais augs un jāapskatās, vai tam veidojas jaunas saknītes. Ja ir tikai nekrotiskas, atmirstošas saknes, kas viegli notrūkst, slimie augi jāizrauj ar visām saknēm. Šajā vietā atkārtoti avenes kādu laiku nevajadzētu stādīt.

 

Reizēm avenes vīst arī kaitēkļu darbības dēļ. Ja izmantots organiskais mēslojums, aveņu saknes nereti apgrauž maijvaboļu kāpuri.

 

Kukaiņēdāji kurmji dažkārt ap aveņu saknēm izveido plašu alu sistēmu, diemžēl to savām vajadzībām mēdz izmantot arī peles.

Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētniece Valda Laugale papildina, ka jauno dzinumu galotņu vīšanu mēdz izraisīt arī aveņu mušas bojājumi. Parādoties jaunajiem dzinumiem, kaitēkļi dēj olas lapu žāklēs galotnes daļā. Pēc 5 – 8 dienām izšķiļas kāpuri, kas iegraužas zem mizas. Bojātās galotnes novīst un iekalst.

Aveņu mušas bojātos dzinumus vajag izgriezt un iznīcināt. Lai turpmāk samazinātu postījumus, pirms ziedēšanas stādījumus profilaktiski der nomiglot ar insekticīdiem, piemēram, ar deci 0,04 % koncentrācijā. Pret kāpuriem, kas jau iegrauzušies dzinumos, apstrāde vairs nepalīdzēs.

Lai ierobežotu avenāju dzinumu iedegas un mizas plaisāšanu, kas samazina divgadīgo dzinumu ražīgumu, avenes vēlams profilaktiski apsmidzināt: līdz ziedēšanai vienreiz ar efektoru (gatavo 0,075 – 0,1 % darba šķidrumu) un atkārtoti pēc ražas novākšanas ar čempionu 50, izlietojot 30 – 45 g preparāta uz 100 kvadrātmetriem.

Reklāma
Reklāma

Ja tomēr šķiet, ka avenēm ir cita vaina, precīzu bojājuma iemeslu var noteikt speciālisti (piemēram, Nacionālajā Fitosanitārajā laboratorijā, Rīgā, Lielvārdes ielā 36/38). Šai nolūkā paraugi jāizrok un ar visām saknēm jānogādā laboratorijā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.