Kāpēc zirņi tārpaini? 0

“Kā sēt pelēkos zirņus, lai nav tārpaini?”
 Valija Bērziņa Jaunpiebalgā

Reklāma
Reklāma

 

Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

– Lai zirņi būtu veselīgāki un raža kvalitatīvāka, bez kaitēkļu kāpuru bojājumiem, pirmkārt, jāievēro augu seka. Zirņiem optimālais starplaiks ir 4 – 6 gadi. Vēlams, lai šai laukā vismaz piecus gadus nebūtu audzēti arī citi tauriņzieži. Tas nepieciešams, lai ierobežotu kaitēkļu un slimību ietekmi uz ražu, – skaidro Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta Zirņu selekcijas grupas vadītāja Skaidrīte Būmane.

Otrkārt, svarīgs ir sēklas daudzums. Stipri sabiezinot, augi cīnās sava starpā par sauli, gaismu, barības vielām. Šādos apstākļos tie izstīdzē, veido tikai vienu, divas pākstis ar pāris sīkām sēklām. Sabiezinātos sējumos jūlijā mēdz parādīties pelēkā puve. Viena kvadrātmetrā, audzējot tīrsējā, labi aug 100 – 120 augi. Izsējas norma vidēji uz 1 hektāru ir 180 – 220 kg (jo rupjākas sēklas, jo lielāka nepieciešamā masa).

Treškārt, šķirņu izvēle.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Vislabāk sēt Latvijā selekcionētās, jo tās ir piemērotākas mūsu mainīgajam klimatam, augsnes veidam un barības vielu saturam.

 

Jo produktīvākas ir šķirnes, jo vairāk to audzēšanai nepieciešams izmantot dažādus augu aizsardzības pasākumus nezāļu, slimību un kaitēkļu ierobežošanai.

Ceturtkārt, sējas termiņi. Sēklu ieguvei pelēkos zirņus sēj iespējami agri (aprīļa otrajā – trešajā dekādē). Tie pacieš salnas, nav tik jutīgi pret gaisa temperatūras svārstībām, tāpēc – jo agrāk, jo labāk, pavisam droši jau simtajā dienā pēc Jaunā gada, tad tie labi izdosies. Citādāk ar dārza zirņiem – aukstā augsnē tie sapūst. Dārza zirņus sēj maija otrajā pusē, kad augsne iesilusi virs +12 °C un nav pārāk mitra.

Piektkārt, kaitēkļi. Agrāk sētos zirņus kaitēkļi apdraud retāk nekā vēlu sētos. Postījumiem vairāk pakļautas šķirnes, kam ir garš veģetācijas periods, proti, kas vēlāk sāk ziedēt un kas ilgi zied. Viens no bīstamākiem ir zirņu tinējs. Šis kaitēklis masveidā savairojas samērā bieži, tāpēc, lai izaudzētu kvalitatīvu ražu, bez insekticīdiem neiztikt.

Zirņu tinēja ierobežošanai Latvijā reģistrēti: ciperkils 250 (deva 0,1 l/ha; atļauts lietot 2 reizes sezonā; nogaidīšanas laiks 7 dienas), decis mega (deva 0,15 l/ha; atļauts izmantot divreiz sezonā; nogaidīšanas laiks 20 dienas), fastac 50 vai kestac 50 (deva 0,2 – 0,4 l/ha; divas apstrādes sezonā; nogaidīšanas laiks 21 diena), karate zeon 5 CS (deva 0,15 l/ha; atļauts izmantot vienreiz sezonā; nogaidīšanas laiks 28 dienas).

Reklāma
Reklāma

Insekticīdus pirmo reizi lieto zirņu 4 – 5 lapiņu fāzē, atkārtoti smidzina, kad parādās pirmie ziedi. Īsto brīdi nedrīkst nokavēt! Zirņiem atļautie preparāti ir pieskares iedarbības insekticīdi, kas ir efektīvi tikai tad, ja trāpa uz pieaugušiem kaitēkļiem barošanās un olu dēšanas laikā. Pret kāpuriem tie nepalīdz. Kodinot pirms sējas sēklas, var ierobežot zirņu slimības, nevis izvairīties no kaitēkļiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.