×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
18. aprīlis, 2012
Drukāt

«Kapo» brīdina par Krievijas propagandu

raivo_postimees_scanpix_9

“Pēc iespējas lielāka atklātība pret igauņiem un mūsu sabiedrotajiem drošības policiju padara spēcīgāku un spējīgāku pildīt savus pienākumus,” tā Igaunijas drošības policijas “Kapo” ikgadējā ziņojumā raksta tās vadītājs Raivo Aegs.

 

Trīsdesmit četru lappušu garajā ziņojumā visnotaļ atklāti runāts par draudiem, ar kādiem nākas saskarties igauņiem. Minēta gan Krievijas agresīvā ārpolitika, gan Igaunijā dzīvojošo musulmaņu pieaugošais atbalsts radikālā islāma idejām. Ziņojumā daudz runāts par Krievijā raidošajiem un tās sponsorētajiem televīzijas kanāliem, kuri veido par Igauniju naidīgu tēlu, tāpat kā drauds Igaunijas drošībai identificētas vairākas par Maskavas naudu veidotas organizācijas, kas cīnās par tā saucamo tautiešu tiesībām Baltijas valstīs.

 

Igauniju sit 
ar medijiem

Igaunijas drošības policijas ziņojumā netrūkst nedz personu, nedz uzņēmumu un organizāciju, kuru darbība uzskatāma par draudu valsts nacionālajai drošībai. Viņu vidū ir gan nevalstiskas organizācijas, gan ārvalstu (galvenokārt Krievijas) sponsorētas grupas, gan savdabīgi veidojumi – nevalstiskas organizācijas, kas naudu saņem no tās vai citas valsts iestādes. Norādīts, ka organizācijas, kas finansējumu saņem no Krievijas, galvenokārt darbojas divos virzienos – mēģina stiprināt krievu valodas statusu Igaunijā un slavināt padomju laika vēstures interpretācijas.

Ar Maskavas naudu apgādātie mediji Igauniju ataino kā ienaidnieku, propagandas mašinērija Igauniju apsūdz nacisma atdzimšanā un krievu valodā runājošās sabiedrības daļas diskriminēšanā. “Igaunija tiek attēlota kā neizdevusies vai bezjēdzīga maza valsts,” teikts “Kapo” ziņojumā. Piemēram, Kremļa sponsorētā angliski raidošā televīzijas kanāla “Russia Today” korespondents Aleksejs Jaroševskis ar filmēšanas brigādi pērn novembrī uzturējās Igaunijā un apmeklēja virkni valsts iestāžu un valdības aģentūru, lai sagatavotu sižetus par vairākām tēmām. Ziņojumā nosaukti trīs žurnālista sagatavotie materiāli: “Igaunija: nacistu paradīze”, “Valodas izmeklēšana: Igaunija kļūst stingra pret krievvalodīgajiem” un “ES nabadzīgākā valsts glābj bagātākās dalībvalstis”. Pēc ziņojuma publiskošanas Jaroševskis savā interneta vietnes “Twitter” kontā ironiski priecājas: “Jou, esmu slavens!”

 

“Kapo” atzīmē, ka “Russia Today” auditorija nav nedz Igaunijas, nedz Krievijas iedzīvotāji, bet gan starptautiska un tādēļ arī Igaunijas situāciju mazāk izprotoša un vieglāk manipulējama.

 

Apsūdzības nacisma atdzimšanā un ksenofobijā turpina dominēt arī Krievijas oficiālajā retorikā, kas vērsta pret Baltiju, uzsver “Kapo”. Pagājušā gada izskaņā Krievijas Ārlietu ministrija nāca klajā ar savu cilvēktiesību ziņojumu, kurā asi izsakās par Baltijas valstīs dzīvojošo krievu situāciju un vēstures pārrakstīšanu. “Uzbrukumi Igaunijas un jo vairāk Eiropas vēstures izpratnei var tikt skaidroti ar Krievijas amatpersonu pieaugošo vēlmi atdzīvināt padomijas tradīcijas un historiogrāfiju,” spriež “Kapo”, atzīmējot, ka pērn novembrī Krievijas Ārlietu ministrija publicēja dokumentu, kurā izklāstītas Padomju Savienības ārpolitikas nostādnes pirms Otrā pasaules kara. Dokumentā attaisnota Baltijas valstu okupācija. Krievijas televīzijas raidījumu vadītājs Maksims Ševčenko, komentējot Baltijas valstu iedzīvotāju deportācijas, kanālā “RTV” izteicies, ka “Padomju Savienības amatpersonu darbības bija ja ne pareizas, tad attaisnojamas”.

 

Identificē 
”tautiešu” mērķus

Pret Igauniju vērstu naidīgu Krievijas politiku izvērš ne tikai mediji, norāda “Kapo”, bet arī saskaņā ar Kremļa politiku darbojošās organizācijas, piemēram, Borisa Špīgela vadītā pašpasludinātā cilvēktiesību grupa “Pasaule bez nacisma”. Pirms diviem gadiem dibinātās organizācijas mērķis ir kļūt par ietekmīgāko Kremļa ideju paudēju Eiropā, skaidro “Kapo”. Turklāt tā paudusi gribu kļūt par Eiropas Padomes oficiālu sadarbības partneri.

Līdztekus tai arī Igaunijā aktīvi darbojas tā dēvētā Krievijas tautiešu kustība. Tās darbības vērtējumam “Kapo” savā ziņojumā velta veselu apakšnodaļu. Runājot par šīs kustības radītajiem draudiem, “Kapo” atzīmē vārda “tautieši” dažādās interpretācijas.

 

“Igaunijā tautieši ir vai nu Igaunijas pilsoņi, vai visi Igaunijā dzīvojošie cilvēki. Jebkurš mēģinājums šo definīciju ierāmēt nacionalitātes, valodas, etniskās piederības vai pārliecības rāmjos uzskatāmi par nepareiziem vai par antikonstitucionāliem.

 

Tikmēr Krievija vārdu “tautieši” definē kā jebkuras valsts iedzīvotāju, kuram nav obligāti jābūt Krievijas pilsonim, bet kuram, pēc Krievijas likumiem, vēsturisku iemeslu dēļ ir kāds īpašs statuss. Tas būtiski atšķiras no Igaunijas definīcijas,” skaidro “Kapo”, piebilstot, ka Krievijas mērķis nav ar šiem cilvēkiem uzturēt kultūras saiknes vai pārliecināt viņu pārcelties uz Krieviju. “Šīs kustības mērķis ir ietekmēt suverēnu valstu lēmumus un, manipulējot ar šo iedzīvotāju grupu, novērst uzmanību no Krievijas problēmām,” skaidro Igaunijas drošības policija.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+