×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
15. jūlijs, 2013
Drukāt

Kāpostu cekulkode. Kā pret to cīnīties?

PlutellaXylostellaKode2

Kā apkarot cekulkodi, kas izgrauž kāpostiem lapas? Sākumā parādās tādi kā caurspīdīgi plankumi, vēlāk tajās vietās ir caurumi. 
L. Ikauniece Kuldīgas novadā

 

Cekulkode ir tumši pelēks tauriņš ar baltu, viļņotu joslu priekšējo spārnu malā. Uz lauka parādās maija beigās vai jūnija sākumā un lapu apakšpusē sadēj sīkas, dzeltenas oliņas, kas vēlāk kļūst tumšas. Kāpuri sākumā izalo lapas parenhīmu, vēlāk izgrauž lapas mīkstos audus, atstājot plānu epidermas kārtiņu. Tā sažūst un izkrīt, atstājot lapās ovālus caurumiņus. Ievērojamu kaitējumu kāpostaugiem šie kaitēkļi nodara jūnija beigās, jūlijā, kad attīstās otrā trešā paaudze. Savairojoties masveidā, tie augiem var pilnībā nograuzt lapas.

Mazās platībās kaitēkļu olas var vienkārši saspiest, kāpurus nolasīt, bet laikus atklāt cekulkodes invāziju palīdz dzeltenie līmes vairogi – atgādina Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētniece Līga Lepse. Vairogus regulāri apskata un ik pēc divām trijām nedēļām apmaina. Mazās platībās, tāpat bioloģiskajā dārzeņkopībā šos līmes vairogus izmanto arī kaitēkļu apkarošanai. 
Plutella_ylostella1

Ar insekticīdu parasti smidzina, ja invadēti vidēji 10 – 25 % augu vai uz auga ir 3 – 6 kāpuri. Var izmantot deci 2,5 (deva 0,3 l/ha, atļauts lietot divas reizes sezonā, nogaidīšanas laiks – 14 dienas), fastac 50 (0,2 – 0,4 l/ha, var lietot divas reizes ar divu nedēļu intervālu), taču jārēķinās, ka temperatūrā virs +23 °C šie piretroīdi zaudē iedarbību. Ar nīmazalu (deva 2 – 3 l/ha, atļautas trīs apstrādes, nogaidīšanas laiks – 3 dienas).

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+