Foto-M. Bērziņa

Kāpostu kaitnieks – cekulkode 0

Sakņu dārzā saviesušies sīki, pelēki taurenīši, līdzīgi istabas kodēm. Tie lido pa dārzu un veido caurumus kāpostu un kartupeļu lapās. Ko darīt, lai vismaz vēlie kāposti izaugtu? MARIJA CIBLAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Pēc Valsts augu aizsardzības dienesta Integrētās augu aizsardzības daļas vadītājas Anitras Lestlandes teiktā, tā ir kāpostu cekulkode. Šogad tās savairojušās iepriekš nepieredzētā skaitā un sastopamas uz dažādiem kultūraugiem. Caurumus lapās negrauž pieaugusi kode, bet gan tās kāpuri, kurus ļoti labi var saskatīt, apskatot lapu apakšpuses. Ja kaitēkļus neapkaros, kāposti vairāk slimos un slikti uzglabāsies.

Invāzijas sākumā mazās platībās var izlikt dzeltenos līmes vairogus. Slazdus vairākkārt pārbauda un ik pēc 2–3 nedēļām apmaina. Cekulkodei savairojoties masveidā, var smidzināt ar insekticīdiem, piemēram, Karate Zeon 5 (0,15 l/ha). Preparāts darbojas tikai tad, ja temperatūra ir zemāka par +23 °C, tāpēc apstrādi veic vakarā. Ar 0,5% Nīmazalu atļautas trīs apstrādes, nogaidīšanas laiks – trīs dienas.

CITI ŠOBRĪD LASA

No bioloģiskiem augu aizsardzības līdzekļiem var izmantot trihogrammas. SIA “Bioefekts” direktore Anita Lielpētere teic, ka tās (0,5–1 g oliņu uz hektāru) kāpostu stādījumā vēl var izlikt galviņu veidošanās sākumā. Vēlams trihogrammas izlaist vairākas reizes sezonā, jo pieaugušās cekulkodes un kāpuri kāpostaugu stādījumos sastopami līdz pat ražas novākšanai. Arī nākamgad cekulkode var savairoties masveidā, ja būs vēls rudens, kas ļaus iekūņoties lielākam kāpuru skaitam un būs mērena ziema ar noturīgu sniega segu, kas pasargās ziemo­jošās cekulkodes kūniņas no nosalšanas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.