Praktiski
Dārzs

Kā cīnīties ar kāpostu laputīm0

“Kā cīnīties ar laputīm, kas šovasar savairojušās uz kāpostiem?” LIESMA DOBELES NOVADĀ

Karstās, sausās dienas veicināja kāpostu laputu (Brevicoryne brassicae) straujāku attīstību. Kaitēkļi izsūc augu sulu no lapām un stublājiem. Stipri invadēti dārzeņi atpaliek augšanā, bojātās daļas sažūst un tiek piesārņotas ar laputu paliekām.

Gadā mēdz būt līdz 16 paaudzēm. Pavasarī dažas paaudzes vairojas uz savvaļas krustziežiem, pēc tam mātītes pārlido uz kultūraugiem, kur attīstās vairākas paaudzes, veidojot kolonijas. Vasaras beigās spārnotās mātītes pārvietojas uz savvaļas krustziežiem, kāpostu kaceniem, kur dēj oliņas.

Nelielās platībās laputis no augiem var regulāri noskalot ar ūdens strūklu. No reģistrētiem preparātiem kaitēkļu ierobežošanai lietojami kontakta un zarnu darbības insekticīdi, piemēram, Nīmazals (deva 2–3 l/ha). Vajadzības gadījumā smidzinājumu ar šo preparātu atkārto pēc 5–7 dienām. Nogaidīšanas laiks – trīs dienas.

Kāpostu laputij krustziežu dzimtas nezāles ir starpsaimnieki, uz kuriem tās vairojas. Šo starpsaimnieku iznīcināšana dārza tuvumā ir viens no profilaktiskajiem pasākumiem, lai ierobežotu laputis.

Saistītie raksti
LA.lv