×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
21. maijs, 2012
Drukāt

Kāpuri šūnās

vaskakodes_kapurs

Veicot pavasarī pirmo revīziju, pāris saimēm rāmīšu virspusē bija redzamas kožu atstātās “pēdas” – saēstās šūnas, bet uz grīdiņas – balts, ap 1 cm garš kāpurs. Vai jāveic kādi apkarošanas pasākumi? 
A. Skreija Jelgavas novadā

 

Vaska kodes parasti mājo mazās, vājās bišu saimēs, kas neapdzīvo visu stropa telpu. Vaska kodes ir naktstauriņi, kas dēj olas bišu šūnās un stropa šķirbās.

– Iespējams uz rāmīšiem bija savilkti vaska tiltiņi – tur ir pietiekami silts, arī bites mazāk uzturas, tādēļ šajā vietā iemitinājās kaitēkļi un iedēja oliņas, – domā Latvijas Biškopības biedrības konsultante veterinārārste Ineta Eglīte. – Ja strops ir neapdzīvots, ziemas salā oliņas var aiziet bojā vai arī tās pārziemo, bet aukstumā neattīstās. Bišu apdzīvotā stropā apstākļi izdzīvošanai ir daudz labāki, no olām šķilas kāpuri un sāk baroties.

Kožu kāpuri uzturam patērē un iznīcina šūnas (sevišķi vecākas ar peru krekliņiem), bišu maizi, medu, bojā bišu perus, piemēslo stropu. 
vaska_kode

Apkarošanas nolūkā stropā jāievēro tīrība – jāizvāc gruži, jānokasa šūnu un propolisa paliekas, lai kaitēkļi atkārtoti neieviestos bišu ligzdā. Virs lig­zdas var novietot vaivariņu un piparmētras lapas, jo to aromātiskie izgarojumi atbaida kodes.

Parasti gan vaska kodes nav bišu apdzīvotu stropu un bišu saimes kaitēkļi, bet gan noliktavas kaitēkļi, kas sabojā izvilkto vaska šūnu rezerves. Tādēļ kāres ar šūnām ieteicams glabāt vēsā, labi vēdināmā telpā cieši noslēgtos skapjos vai kastēs.

Var izmantot metodi, kad, sakraujot magazīnas vienu virs otras, starp tām ieklāj avīzes. Ja kodes ieviešas vienā, tās varbūt tik drīz neskars pārējās un vismaz daļu šūnu izdosies saglabāt. Var arī novietot virs blīvi sakrautā magazīnu torņa trauciņus ar kodīgu skābi – 70 % etiķskābi, skudrskābi. Tās iztvaikojumi lēnām slīd uz leju un piepilda sakrautā torņa iekšpusi. Kodes nelien iekšā, jo kodīgie iztvaikojumi tām nepatīk. Pirms lietošanas šūnas vismaz dienu vēdina un tikai tad liek bišu stropos. Pastāv arī daži ķīmiski līdzekļi kožu iznīcināšanai, taču jāatceras, ka bites var būt jutīgas pret tiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+