×
Mobilā versija
+2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
11. novembris, 2013
Drukāt

Kara muzejā apskatāms flagmaņkuģa ”Virsaitis” zvans un makets

Autors: Latvijas Kara muzeja arhīvs.Autors: Latvijas Kara muzeja arhīvs.

Flagmaņkuģa ''Virsaitis'' zvans ekspozīcijā Latvijas Kara muzejā.

Latvijas Kara muzejā Latvijas armijai (1919-1940) veltītajā zālē ir atklāta ekspozīcija „Latvijas brīvvalsts flagmaņkuģis Virsaitis”.

Kad 2005.gadā somu ūdenslīdēji atrada ”Virsaiša” vraku, tā bija sensācija, un izskanēja minējumi, ka kuģi varētu izcelt. Eksperti gan nosprieda, ka kuģi nebūtu vēlams kustināt, taču no vraka somu ūdenslīdēji izcēla flagmankuģa zvanu, ko Latvija atguva tikai šī gada 3.septembrī.

Izstādē Latvijas Kara muzejā ir aplūkojams gan restaurētais kuģa zvans, gan flagmankuģa makets, kā arī fotogrāfijas, kas vēsta par ”Virsaiša” ,,nolaišanu ūdenī,, 1920.gadā un tā izmantošanu Latvijas Kara flotē.  „Virsaitis” 20. līdz 30. gados pārstāvēja Latviju starptautiskos reprezentācijas braucienos un manevros.

Atgādinām, ka somu vēsturnieki ”Virsaiti” identificēja 2008. gadā, bet Latvijas Kara muzeja eksperti par faktu, ka ir atrasts Latvijas pirmais flagmanis, uzzināja tikai 2011.gada oktobrī, kad interesi par kuģa vēsturisko nozīmi izrādīja somu ūdenslīdēju grupa, gatavojot dokumentālo filmu par Hanko pussalas evakuāciju.

Kā zināms, pēc padomju okupācijas 1940. gada 17. jūnijā „Virsaiti”, tāpat kā pārējos Latvijas Kara flotes kuģus un zemūdenes, ieskaitīja Padomju Savienības Sarkankarogotās Baltijas Kara flotes sastāvā, tādēļ tobrīd kuģa komandieris bija Padomju Kara flotes virsnieks, taču kuģa apkalpē joprojām bija vairāki latvieši.

Latvijas Kara flotes flagmanis „Virsaitis” II pasaules kara laikā – 1941. gada 2. decembrī, evakuējot Padomju armijas daļas no Hanko pussalas Kara bāzes, sadūrās ar mīnu un nogrima.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+