Latvijā
Vēsture

Kara muzejā izstādīs Latviešu leģionāru piedurkņu uzšuves4

Kara muzeja foto, Collage made with FotoJet

Latvijas Kara muzejā 16. un 17.martā tiks izstādītas Latviešu leģionāru piedurkņu uzšuves – sarkanbaltsarkanie vairodziņi, informē muzeja pārstāvis Mārtiņš Mitenbergs.

Otrā pasaules kara laikā Latviešu leģionā tika lietotas dažāda veida, arī paštaisītas, piedurknes uzšuves. Tik plaša uzšuvju – vairodziņu kolekcija Latvija Kara muzejā tiks izstādīta pirmo reizi. Tāpat apmeklētājiem būs iespēja aplūkot Latviešu leģiona ģenerālinspektora ģenerālleitnanta Rūdolfa Bangerska piedurknes uzšuvi.

Piedurknes uzšuves latviešu leģionāri nēsāja kā apliecinājumu latviskumam un uzticību Latvijai. Izstāde tiks papildināta ar nelielu daļu no Kara muzeja krājumā esošām latviešu leģionāru vēstulēm un atmiņu dienasgrāmatām. Jūlijs Johans Ķīlītis, Latvijas armijas un Latviešu leģiona virsnieks, grāmatā “Es kaŗā aiziedams… Mani raksturīgākie piedzīvojumi Otrā pasaules karā”, atceras: “… divīzijas komandieris pateica, ka mums būtu liels gods nēsājot vācu formu, lietot arī vācu valodu – pulkvedis Janums viņam atbildēja, ka viņš vācu uniformu nēsājot piespiedu kārtā un būtu priecīgs ikkurā brīdī pārmainīt un nēsāt atkal latviešu ietērpu. Tāda atbilde radīja lielu saviļņojumu (…) Tā bija īsta vīra valoda, kas vāciešiem iedzina respektu.”

17. martā interesenti Latvijas Kara muzejā varēs aplūkot virtuālu izstādi “Latviešu leģionāri, kas viņi bija?” un apmeklēt bezmaksas ekskursijas ekspozīcijā “Latvija 2.pasaules karā”. Savukārt mazajiem muzeja apmeklētājiem Aktivitāšu centrā no plkst. 11 līdz 14 būs iespēja uz auduma pašiem veidot piedurknes uzšuves.

Latvijas Kara muzejā un pasākumā ieeja bez maksas, ekskursijas notiks 17. martā plkst. 11 un 14.

LA.lv