×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
23. jūlijs, 2015
Drukāt

Kara muzejs izveidojis interaktīvu 1. Pasaules kara piemiņas vietu karti

Ekrānšāviņš noEkrānšāviņš no

http://www.karamuzejs.lv/km_karte/muzejs.aspx

Atzīmējot latviešu strēlnieku bataljonu izveidošanas simtgadi, Latvijas Kara muzejs sadarbībā ar Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūru, izveidojis interaktīvu Pirmā pasaules kara piemiņas vietu karti, aģentūra BNS uzzināja muzejā.

Pirmā pasaules kara norise tagadējo Latvijas teritoriju skāra ļoti būtiski un traģiski. “Austrumeiropas Beļģija” – tā dažreiz tēlaini dēvē Latviju, salīdzinot to ar Pirmajā pasaules karā visvairāk cietušo valsti postījumu ziņā. Joprojām ir simtiem objektu, kuri liecina par Latvijas vēsturei būtiskiem notikumiem, kas svarīgi sabiedrībai un interesanti pētniekiem. Šīs vēstures liecības vēl nav pilnībā apzinātas un līdz ar to arī pētītas tikai daļēji, norāda muzejs.

Muzejs sadarbībā ar Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūru 2013. gadā uzsāka projektu, kura mērķis ir apzināt maksimāli daudz objektus Latvijā, kas vēl arvien glabā liecības par Pirmo pasaules karu. Muzejs veic objektu apzināšanu, fotofiksāciju un aprakstu sagatavošanu, bet aģentūra nodrošina šī projekta kartogrāfiskos un tehniskos risinājumus.

Šajā projektā jēdziens “piemiņas vietas” skatīts iespējami plašā nozīmē, attiecinot to ne tikai uz pēckara laikā izveidotiem pieminekļiem un vēsturiskiem notikumiem veltītām, vairāk vai mazāk ceremoniālām vietām, bet arī uz objektiem, kas tagad atgādina par Pirmā pasaules kara notikumiem.

Tieša karadarbība Latvijā sākās 1915. gada maijā, kad vācu armija ieņēma Liepāju un uzbrukums sasniedza Jelgavu. Frontes līnija nostabilizējās 1915. gada rudenī un gandrīz divus gadus īpaši nemainījās. No šo cīņu laika arī saglabājušās visvairāk Pirmā pasaules kara materiālās kultūras liecības, kas apzinātas un ietvertas piemiņas vietu interaktīvajā kartē.

Piemiņas vietu kartē iekļauti uz Pirmo pasaules karu attiecināmie pieminekļi un piemiņas zīmes, betona, kā labāk saglabājušies piemēri, fortifikācijas būves un to paliekas, kā arī karavīru brāļu kapi. Kartē minēta informācija par 307 šādiem objektiem. Katram ir pievienots īss apraksts, fotogrāfijas un koordinātes, kas turpmāk atvieglos tā atrašanu. Attiecībā uz karavīru brāļu kapiem jānorāda, ka kartē nav iekļauti tie objekti, kuros laika gaitā ir zudušas visas piemiņas zīmes, un, kas vairs nav atrodami.

Pašlaik sagatavota Pirmā pasaules kara piemiņas vietu karte nav pilnīga, jo visi Latvijā esošie objekti to milzīgā apjoma dēļ vēl nav apzināti, norāda muzejs.

Vēstīts, ka atceroties, ka 1. augustā Rīgā norisināsies latviešu strēlnieku simtgadei veltītie tautas un armijas svētki “Latviešu strēlniekiem – 100”, kuros piedalīties aicināts ikviens interesents.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+