×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
27. maijs, 2016
Drukāt

Kara noziegums Mazajos Batos 1944. gada 27. maijā. Upuri un slepkavas (28)

1. Nenotikušie Vasarsvētki

1no4
V. Kononovs un Krievijas Federācijas vēstnieks Latvijas Republikā A. Vešņakovs. 2010. gads. Foto - LETAV. Kononovs un Krievijas Federācijas vēstnieks Latvijas Republikā A. Vešņakovs. 2010. gads. Foto - LETA

Nesen pagājusī nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara beigu Eiropā 71. gadadiena iezīmējās ar tradicionālo ziedu nolikšanu un valsts augstāko amatpersonu un ārvalstu diplomātiskā korpusa pārstāvju piedalīšanos Rīgas Brāļu kapos un Salaspils memoriālā 8. maijā, kā arī daļas krievvalodīgo iedzīvotāju svinībām pie t. s. Uzvaras pieminekļa Rīgā 9. maijā. Atceres pasākumus pavadīja arī Rīgas mēra Nila Ušakova divdomīgā pateicība padomju armijai par iespēju svinēt 4. maiju un 18. novembri. Līdzīgas bija arī Krievijas Federācijas vēstnieka Latvijā Aleksandra Vešņakova aplamās vēstures interpretācijas par it kā tikai tā saucamo padomju okupāciju un viņam nesaprotamo vēlmi to pielīdzināt nacistiskajai okupācijai, kas izpelnījās arī Latvijas Ārlietu ministrijas aizrādījumus. Te nu vietā atcerēties kādu pirms 72 gadiem notikušu traģēdiju – Vasilija Kononova vadītās padomju specgrupas veikto deviņu cilvēku noslepkavošanu Ludzas apriņķa Mērdzenes pagasta Mazajos Batos, kas bija otrreizējās padomju okupācijas priekšvēstnesis Latvijā un saskaņā arī ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumu ir uzskatāma par kara noziegumu bez noilguma.

Sestdienas, 1944. gada 27. maija, pēcpusdienā Mazajos Batos vēl nekas neliecināja par drīz te notiekošu asiņainu traģēdiju. Brīdī, kad ciema desmit māju iedzīvotāji gatavojās nākamās dienas Vasarsvētkiem, tīrīja dzīvojamās ēkas, kopa lopus, mazgājās vai atpūtās pēc pirts, Mazajos Batos ieradās turpat blakus Straujas sādžā uzaugušā 21 gadu vecā V. Kononova komandētā vācu armijas formas tērpos pārģērbusies, ar meijām pušķota un kroplā vācu valodā dziedoša 18 cilvēku liela padomju diversantu vienība. Sadalījusies vairākās daļās, tā pa vienai un pēc kārtas sistemātiski nogalināja sešas šeit dzīvojošās ģimenes un aizdedzināja viņu viensētas. Nogalināto cilvēku vidū bija seši vīrieši – Bernards (1884), Julians (1895) un Vladislavs (1900) Šķirmanti, Ambrožs Buļs (viņu, sava tēva paziņu, noslepkavoja pats V. Kononovs) (1890), Modests (1895) (smagi sašauts, mira mežmalā, no kurienes līdz pat nākamās dienas rītam bija dzirdami palīgā saucieni, bet vietējie iedzīvotāji baidījās viņam tuvoties) un Meikulis (1907) Krupniki un trīs sievietes – piecdesmit septiņus gadus vecā Gelenta Šķirmante, sešdesmit trīs gadus vecā Veronika un trīsdesmit divus gadus vecā Tekla Krupnikas. Pēdējā no viņām bija grūtniecības devītajā mēnesī un mēģināja glābties, bēgot uz mežu, bet tika noķerta un, noraujot daļu bizes, pa logu iemesta savā mājā, kur sadega dzīva kopā ar vēl nedzimušo bērnu un savu vīru, kuru pirms tam jau bija nošāvuši padomju diversanti.

Mazo Batu traģēdija, gan sagrozītā veidā, ir atspoguļota arī pašu slepkavu padomju laikā publicētajās atmiņās. Viens no viņiem, Ivans Timofejevs, Mazajos Batos notikušo vēlāk raksturoja kā “nozīmīgāko cīņas veidu pret vācu fašistiskajiem iebrucējiem” un stāstīja, ka tad, “kad ieradāmies Batos vācu zaldātu izskatā, mūs pacienāja ar samogonu, Vasarsvētki. Man bija uzdots nošaut nodevēju, kurš dzīvoja Batu sādžas galā. [..] Mūs sagaidīja mājas saimnieks, viņa sieva un māsa. Mēs prasījām, kur te atrodas vācu garnizons un vai te mēdz parādīties arī partizāni. Teicām, ka mēs no leģiona un vāciski nerunājam. Pēc tam es nokomandēju, lai visi trīs paceļ rokas un nekustas. Liku, lai parāda, kur atrodas šautene un divas granātas, ko mēs savācām. Pēc tam es izvedu saimnieku no mājas un pie klēts nošāvu”. Turpretī kaimiņos, Lielo Batu sādžā dzīvojošā tobrīd 20 gadus vecā Helēna Narbute jau pēc ilgāka laika atcerējās, ka liktenīgās dienas vakarā, dzenot lopus no ganībām uz mājām cauri nelielam priežu mežiņam, dzirdējusi kādu vīrieti krievu valodā kliedzot: “Biedri, Staļin, urrā!”: “Pēc šīs balss es izdzirdēju savādu troksni, sapratu, ka no meža ir iznākuši, kā mēs toreiz viņus saucām, sarkanie bandīti. [..] Nodegušās mājas es personīgi tiku nākamajā dienā apskatījusi. Vai sadegušie līķi tika atrasti, es neatceros, atceros, ka tika kaut kas no pelniem salasīts un apglabāts. Šo sarkano bandītu operācija ilga apmēram stundu.” Nogalināto cilvēku mirstīgās atliekas pēc tam tika apglabātas tuvējos Šalaju kapos.

Pats V. Kononovs sarunā ar filmu studijas “DEVIŅI” filmēšanas grupu 2007. gada 9. maijā atzinās, ka kopā ar Šķirmantu ģimenes dēliem mācījies kopā vienā arodskolā un ar vienu no viņiem pat bijuši labi draugi. Tas gan nav traucējis viņam vērsties pret saviem kaimiņiem, jo partizānu tribunāls spriedis, ka “tie, šucmaņi, kas bija apbruņoti, kas aktīvi, tie visi nošaujami. Tās trīs sievietes arī bija atzītas kā vainīgas, jo viņas aktīvi darbojās”. Pretēji paša rakstītajā atskaitē par savas vienības darbību laikā no 1944. gada 16. marta līdz 23. jūlijam, kur teikts, ka Mazo Batu aizsargi naktīs nav gulējuši, bet gājuši uz slēpņiem, bet no rīta devušies kaujiniekiem pa pēdām, tāpēc “aizsargu garnizons aplenkts, nogalinot sešus aizsargus un trīs sievietes – viņu ģimeņu locekles. Divas ģimenes tika iznīcinātas pilnībā un sadedzinātas savās mājās”, un ilgus pēckara gadus lieloties stāstītajam par personīgi vadīto un neviena netraucētu “varonīgās atriebības akciju un deviņu fašistu sodīšanu ar nāvi Mazajos Batos”, tagad V. Kononovs izlikās, ka tā bijusi partizānu kauja ar vāciešiem, kurā kritušas “tikai trīs sievietes, jo tajā laikā aizdegušās divas mājas, kur tās sievietes dzīvojušas, un nav zināms, no kādām lodēm, jo partizāniem bija tādas lodes, kas var aizdedzināt salmus, un arī vāciešiem”.

 1. Nenotikušie Vasarsvētki
 2. Vasilija Kononova specgrupa
 3. Kononova tiesas prāva
 4. Kononova lietas politiskie aspekti

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Sarkanais atkritums jau ir nosprādzis.

 2. Slepkava taču nosprādzis jau ir…? Rokasspiedējs parāda tikai vienu, tas, kurš viņiem tic un grib būt kopā, kā piemēram Imants Kalniņš, Kaspars Dimiters u.t.t. Faktiski atbalsta savas tautas slepkavas… Viss vienkārši.

 3. Kāpēc to sarkano mēslu par kara noziegumiem nesauca tiesas priekšā? Kāpēc tādam nepiesprieda mūža ieslodzījumu? Tas tikai norāda uz to, ka Latvija beidza eksistēt 1940. gada 17. jūnijā vai pat vēl agrāk, kad tika ierīkotas PSRS militārās bāzes.

 4. Вы невнимательны, ..! Событию на фото 6 лет. В министерстве иностранных дел Латвии, я полагаю, работают люди поумнее вас. И если бы посол что-либо нарушил, его давно бы отозвали. А ваш пассаж про права человека это вообще перл. Оказывается есть права Европейского человека (!!!) и они отличаются от прав простого человека, не европейца. А наши права человека вы нарушаете 26 лет, и это нормально, всё в порядке.
  Были бы вы повнимательнее, вы бы заметили, что я здесь не мучаюсь, я кайфую и балдею от самого процесса. Правду нельзя исправить ложью. Конечно. Да только правды у нас разные.

  • Наполеон как-то сказал Брежневу: “Если бы у меня была газета “Правда”, никто бы не узнал про поражение при Ватерлоо”.

 5. Audriņu slepkavas sodu saņēma.
  Šitādi kononovi izspruka sveikā, jo uzvarētājs “paņem visu”.

  • Hirošimas un Nagasaki atombombardēšanā 129 000 nogalināja. Šobaltdien’ 2.Pasaules kara uzvarētāji netaisās Japānai un japāņiem atvainoties, kur nu vēl kādu B-29 lidmašīnu apkalpes locekli sodīt!
   p.s.
   Starp citu, 1919.g.22.maijā vācu okupanti Rīgā apt. 3 000 cilvēkus nogalināja, taču šo vēsturisko faktu vairs nav politkorekti pieminēt.

 6. sarkano bandītu formējums jāsauc par “1. latviešu partizānu brigādi”?

 7. Katru jaunu Dienu,
  Nosit vienu krievu,
  Nosit vasnjku,
  Nosit urlu,
  Nosit arii
  Urlakovu!!!
  Visu tautiiibu Latvieshi, attiiriisim muusu Valsti no krievu-vanjku-sovjetu urlaam! Taa ir ‘Lielaa talka’!!!

  • Какая прелесть. Призываете устроить этнические чистки?! Простите, нас сразу в газовую камеру, или растреляют, или перед этим помучают слегка? Слышь, тётка, ты совсем с ума съехала?

   • Esmu humaaniste. Taadus kaa juus, vanjkas un urlas, noshaut ‘uzreiz’, lieki mociit noziimeetu veltiigi zaudeet laiku. Ko dariit pietiek!

    • Вот спасибочки за «гуманизм»! Зато честно и откровенно, нацисткие гены не дают покоя.

   • Kas ir grafists? Kāds, kas nelasa un neraksta latviski, taču katru dienu dežūrē Latvijas Avīzes portālā, lai kirilicā paustu savu uzticību Kremlim. Hm, nez ko tas varētu nozīmēt?:)

    • Не похожи вы на знаменитого сыщика. Вот он то сразу бы увидел, что я читаю по латышски, и когда хочу даже пишу. Это же так очевидно, а вы так невнимательны. Вы так привыкли безнаказанно резвиться на этом портале, обсирая мою Родину, что я взял себе за правило всячески мешать вам испытывать при этом радость. Теперь у меня такое хобби.

 8. jā ,kaut arī vecāki to stāstīja ar bailēm , toreiz 70-jos, mums bērniem bija grūti noticēt šim stāstam, …pēc tā slaktiņa manam krusttēvam vairs nebija ne vectētiņa, ne vecmāmiņas…tikai pelni

 9. Iz jaunākas vēstures Atbildēt

  Pionieru nometnē Aviators,Pumpuros bija Padomju savienības varoņa Vasīlija Kononova vārdā nosauktā pionieru vienība.Pats Kononovs,kā goda viesis bieži tur ieradās.Viņam tur bija draudzene – nometnes direktore Ludmila Fokina,vēlāk to (Jau neatkarības gados!) biju manījis par direktori Krievvalodīgo skolā Ludzas ielā,netālu no interfrontes perēkļa – Aviācijas inženieru institūta.

 10. Кононов должен был сидеть рядом с нацистскими преступниками, ничтожный ублюдок, Никакой он не мужик, убивать женщин не мужество. Позор российскому послу.

  • Нет, это именно ты ничтожный ублюдок и паскудная сука! А про «подвиги» латышских героев ты знаешь?! Значит убивать русских женщин и детей это по твоему мужество?! Не пиши на русском, тварь! А ещё лучше, здохни! Хоть это и гадко, но месть на войне играет свою роль.

   • Господи, прости убогого, он же юродивый.

    • Всё попугайчаешь, мудачок. Коллекционировать чужие высказывания нетрудно. Вам это сильно облегчает мозговую деятельность. Не надо напрягать то, чего нет. Воровать чужие ники, чужие мысли вот ваше истинное призвание. Вы сука и вор, сударь.

     • Хамите сколько хотите, мне все равно. Ваше призвание – быть моральным уродом и постоянно напоминать об этом латышским читателям. Но не все русские такие.

     • Можете морщить свой сопливый интеллигентский носик и строить кислую физиономию лица, но моральный урод и истинный хам здесь только вы. Сказать подлецу в лицо, что он подлец, это не хамство, это норма. А вы не только подлец, вы ещё и вор, о чём я говорил много раз. И вы не русский, вы обыкновенный манкурт без национальных корней.

 11. Vai šis mērglis vēl tiešām tagad ir dzīvs?

Draugiem Facebook Twitter Google+