×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
3. februāris, 2016
Drukāt

Kardiologs Andrejs Ērglis: Pēc diviem mēnešiem prezidents būs uz kājām (35)

Foto - Valts KleinsFoto - Valts Kleins

– Vai var teikt, ka Latvija sirds ārstēšanas jomā kļuvusi par vienu no līderēm Eiropā?

Pavisam noteikti. Turklāt lielā mērā mēs nosakām kardioloģijas toni arī pasaulē.

– Arī mūsu Valsts prezidentam sirds operācija tika veikta Latvijā.

Par to man ir milzīgs prieks. Prieks par Latvijas sabiedrības pozitīvo attieksmi. Prieks, ka Prezidentam nevajadzēja braukt ārstēties uz ārzemēm. Arī tā ir Latvijas vizītkarte. Esmu pārliecināts, ka pēc pusotra vai diviem mēnešiem Prezidents būs uz kājām un varbūt pat labākā formā, nekā bija pirms tam. Spēlēs basketbolu un nebūs viņam nekāda invaliditāte jākārto. Operāciju veica lieliska kardioķirurgu grupa, tur bija Romans Lācis, Pēteris Stradiņš, Uldis Strazdiņš, līdzās viņiem arī kardiologi un infektologi, viss tika izdarīts laikus un pareizi. Taču vislielākais prieks man ir par to, ka šāda operācija būtu veikta jebkuram Latvijas iedzīvotājam, ne tikai prezidentam. Arī tas apliecina mūsu valsts spēku. Ar visu to niecīgo finansējumu, kāds tiek atvēlēts medicīnai un kas turklāt ir nepareizi organizēts. Taču tas ir jau citu diskusiju temats.

– Jūsu brālēns Pēteris Stradiņš reiz man sarunā teica: ar budžetu, kāds Minhenē ir atvēlēts trim kardioloģijas centriem, Latvijā mēģina uzturēt pie dzīvības visu veselības aprūpes sistēmu.

Stradiņa slimnīcas budžets ir apmēram astoņdesmit deviņi miljoni eiro gadā. Vienas līdzīgas vai pat mazākas slimnīcas budžets Vācijā ir astoņsimt deviņdesmit miljoni eiro gadā. Latvijā publiskais finansējums medicīnai ir nepiedodami mazs, no tā mēs visi ļoti ciešam. Kaut nu lēmēji reiz saprastu, ka ieguldījums veselības aprūpē valstij atmaksājas ar uzviju, jo ļauj cilvēkiem, pirmkārt, dzīvot, otrkārt, dzīvot kvalitatīvi. Es atceros tos laikus, kad pēc infarkta pacients bija praktiski norakstīts, ārsti bija laimīgi, ja viņš izdzīvoja, kaut arī līdz mūža galam palika uz gultas. Tagad pacients pēc infarkta, ja tas laikus atklāts, jau pēc nedēļas var sākt strādāt, slēpot, spēlēt basketbolu.

– Pirms divdesmit pieciem gadiem kopā ar kolēģi Andi Dombrovski veicāt Latvijā pirmo angioplastiju jeb sašaurinātu asinsvadu paplašināšanu. Kā tas notika?

Vispār jau tā bija drosme un zināmā mērā arī pārgalvība. Ar profesoru Uldi Kalniņu bijām dažas angiogrāfijas kopā veikuši, taču par angioplastiju tobrīd bijām tikai lasījuši. Strādājām ar stikla šļircēm, ko sterilizējām un lietojām atkārtoti. Cimdus mufeļu krāsnīs likām. Īstenībā sākām pat bez cimdiem, rokas ar spirtu dezinficējām. Taču mums bija angioplastijas veikšanai nepieciešamās ierīces. Tas bija brīnums – ierīces mums tika atvestas pēc pirmā Latviešu ārstu kongresa, kas notika 1989. gadā Stokholmā. Profesors Uldis Kalniņš kongresā bija saticis kādu latvieti, kas teicās pārstāvam medicīnas aparatūras ražotāju “Boston Scientific”. Aizgājuši uz restorānu, Uldis viņam pie pusdienām izstāstījis mūsu situāciju. Pēc kāda laika no Vācijas pienāk trīs kastes ar dārgām ierīcēm. Mums elpa aizrāvās, bet, kad gribējām pateikt paldies par nenovērtējamo atbalstu, “Boston Scientific” atbildēja, ka tāds cilvēks pie viņiem nekad neesot strādājis. Otrs brīnums – piezvana man Bērnu fonda priekšsēdis Andris Bērziņš, esot pienākusi humanitārās palīdzības krava, kur varētu būt arī kaut kas ar kardioloģiju saistīts. Aizbraucu, skatos: starp skrituļslidām un plīša lācīšiem – jaunākās ierīces (katetri, baloni, stīgas) un medikamenti angioplastiju veikšanai vairāku simtu tūkstošu latu vērtībā. Togad mēs veicām septiņas operācijas.

*
Tagad ANDREJS ĒRGLIS ir Kardioloģijas centra vadītājs, medicīnas doktors, profesors un kopš dažām nedēļām arī akadēmiķis. Ar viņa pūlēm Latvijā ir ieviesta invazīvās kardioloģijas metode, kas ļāvusi glābt tūkstošiem pacientu. Ja vēlies uzzināt, kādēļ sešdesmitgadīgs cilvēks vairs nav uzskatāms par vecu un kas jādara, lai dzīvotu ilgi un laimīgi, lasi jaunāko “Mājas Viesi” vai seko saitei, uzklikšķinot šeit!

Pievienot komentāru

Komentāri (35)

 1. Liels paldies Sradina slimnicas arstiem ,un visam personalam,nedelu atpakal nokluvu ar infarktu Sradininosnav vel nedela pagajusi
  es jau jutos labi staigaju pa maju pate varu sev est.gribas vel piebilst palatas tiras ,palagi balti ka 3zvaigznu viesnica personals mils kulturals LIELS JUMS PALDIES LAI VEICAS.pREZIDENTAM VESELIBU

 2. Vai Dombrovskis arī nav Andrejs, kas tagad dzīvo Anglijā?

 3. Šajā kardioloģijas centrā savu mammu vedu un pati biju – ārsti nav spējīgi pat normāli izmeklēt… nemāk ne paklausīties sirdi, ne pulsu pataustīt. Naudu gan prot paņemt. Līdz ar to nav pārliecības, ka tik tiešām nenomušīs prezidentu.

  • Visvaldis Mucenieks Atbildēt

   Kundze, Jūs taču runājat galīgas blēņas.

  • to > Visvaldis Mucenieks Atbildēt

   Linda aprakstīja situāciju ar VIENKĀRŠO cilvēku, kurš kā pacvients nonācis centrā …Kā redzat, attieksme ir ATŠĶIRĪGA – PAVIRŠA pret parasto …kā lasām no Lindas teiktā!

 4. vislielākais paldies ārstiem Ērglim un Lācim un visiem pārējiem ārkārtīgi augsta līmeņa mediķiem!!! Man bija tas gods ārstu Lāci pazīt ,ka viņš kā mazs puisītis skraidīja Jelgavas slimnīcas pagalmā pie ārstu mājas Lai Dievs dod ,jums visiem cilvēku glābējiem , veselību izturību un VEIKSMI turpmāk!!! Ar patiesu cieņu I. Norītis.

 5. Dara , dara šīs operācijas arī parastiem cilvēkiem. Arī manai mammītei šo operāciju pilnīgi bez maksas veica tie paši ārsti. Un arī darīja uz sitiena, nedēļas laikā pēc paģībšanas veikalā.

 6. Brīnišķīgi,patiess prieks,ja ārstiem veicas un veicas slimniekam!Kaut būtu vairāk šādu pozitīvu stāstu!

 7. Visiem siem arstiem,masinam un parejam personalam milzigs paldies. Sie cilveki ir musu lepnums. Vinu darbs ir loti gruts un atbildigs. Un nevajag te kadam liet-man ir rados vairaki cilveki,kuriem ir veiktas sirds operacijas ,un neviens no viniem nav maksajis neko.

  • Lej, lej, bet atstāj arī puķītēm, ka nav maksājis neko!
   Vienīgi, ja esi silei pietuvinātais…

   • Visvaldis Mucenieks Atbildēt

    Nekādas liešanas. Man arī pirms pusotra gada veica sirds vārstuļa protezēšanas operāciju un arī par velti, kaut arī neesmu ne oligarhs, ne politikas spīdeklis. Tikai uzturēšanās nauda par 10 dienām slimnīcā (kādi 10 eiro par diennakti) bija jāsamaksā. Sirds operācijas apmaksā valsts gan Prezidentam, gan sētniekam vai santehniķim.

   • Manam vīram arī veica sirds operāciju pirms 7 gadiem, nekas nebija jāmaksā! Un visas pārbaudes 2x gadā tiek izietas tikai par noteikto pacienta iemaksu, nu ar ģimenes ārsta nosūtījumu!
    Pirms liet darvas karoti medus mucā, vajag padomāt, ka ar mazu karoti sabojāsi veselu mucu medus!

 8. “…būs uz kājām”
  Starp citu: dažai lādei arī ir kājas. 4 gabalas.
  Ceru, ne tās kājas bija domātas !

 9. Ja mēs lielā mērā nosakām kardioloģijas toni pasaulē, tad to vajag plaši izreklamēt pa visu pasauli. Vajag steidzīgi pacelt no zemes biezā kārtā brīvi gulošo naudu. Tad būs labi KC, Stradiņiem un Latvijai. Kādu palīdzību no valsts vajag, akadēmiķi A.Ērgli?

 10. Ļimonov nav ko uzcirsties svešās spalvās, kad draudi. . .

 11. parastam ierindas cilvekam tiktu veikta tada operacija?smiekli nenak….nekad.Un cik jamaksa butu par operaciju,cik????Kapec klusejat.Vai cilveks to varetu samaksat.Jo viss mums ir planots un tad izgudro,ka zobi nav kartiba,ka nav pret gripu injekcejies ,vel un vel.Nevajag melot tautai.Jo to,ko izdarija musu arsti spidekli ir apsveicami.Tacu par izmaksam,kapec kluse.Kapec melo ka katram var to izdarit.NU nesmuki…

  • katram VAR izdarīt !
   /
   ne KATRS var APMAKSĀT !!!

  • Ja ar ātrajiem aizvestu uz pareizo slimnīcu, tad veiktu operāciju bez maksas- nu kā pirmo nepieciešamo palīdzību, lai glābtu dzīvību!
   Pēc operācijas apkalpošana, saprotami, ka noteikti nebūtu kā prezidentam!

 12. Paldies, Ērgli! Bet to vajadzēja pateikt pirms Puķīša baumošanas, Sīles stostīšanās un Veinberga pārbiedētās sejas!

 13. Tev nav nekāda sajēga par tirgus ekonomiku. Esi noskaņojies uz kopējā bļāvēju – prasītāju fona un
  tavas smadzenes nav spējīgas kaut ko izdomāt, kā ne tikai diedelēt, bet arī nopelnīt naudu. Neesi spējīgs saprast, ka lētāki pakalpojumi ir priekšrocība, kā celt arī mediķu algas. Doma ir pareiza, bet vajag pārdomātu menedžmentu.

  • No TEVIS arī turpmāk plēsīsim 10x lielāku samaksu ! 🙂

  • Paldies par komplimentiem. Naudu māku nopelnīt, strādājot.
   Taču man neliekas adekvāti, ka pie mums brauc ārstēties ārzemnieki maksājot tikpat, cik mūsu iedzīvotāji par to pašu pakalpojumu un ārstējošajam personālam nemaksājot vairāk, tikai uzstādot prasības sniegt palīdzību svešvalodā.

 14. Mediciina ieguutu vairaak ja sveetkos mazaak gaisaa rakeshu laistu.J’a,skaisti bet vai tas mums ir primaarais!?Shis buutu variants daudzaam lietaam lai sakaartotu valstii,nevajadzzetu liekus nodokljus un pensionaaru pensijas….

 15. Tāpēc jau tu esi Ērglis-mērglis!

 16. Paldies aarstu brigaadei par prezidenta sirsninu un paldies par ieguldijumu kardiologijaa,visu cienju Juusu zinaashanaam,pieredzei,neguleetajaam naktiim!Veseliibu Jums!

 17. Ļoti priecājos ,ka latvijā ir tik labi speciālisti kā Andrejs Ērglis ,Romans Lācis un citi.Dievs ir stāvējis klāt pie Andreja Ērgļa centieniem medicīnā . Dievs ir siržu ārstētājs un palīdz ,ja tā var teikt,saviem darba biedriem.

 18. Paldies, dakter!

 19. Kāpēc tad dakteri Ērgli slimnīca nelaida sarunāties ar sabiedrību? Tie visi ziņotāji par Prezidenta veselību bija nepiemēroti komunikācijai, nepārliecinoši stostīgi, ar drūmām sejas izteiksmēm.

 20. Jā, bet no Ērgļa teiktā var secināt kādu faktu, kas viņam pašam var nepatikt. Proti, sirds opeŗācijas pie mums var sekmīgi veikt ar daudz mazākiem naudas līdzekļiem nekā Rietumos un tas ir arī liels pluss Latvijai. To vajag reklamēt un izmantot, tad arī lielāka nauda radīsies! Nav nekāds noslēpums, ka firmas un slimnīcas Rietumos mākslīgi uzskrūvē cenas operācijām un ārstēšanai. Piemēram, ASV operācija asinsvadu aneirisma novēršanai galvā izmaksā vairāk nekā 100 tūkst.USD, kamēr Latvijā tie ir tikai daži tūkstoši eiro. Tā ir zelta ādere, kā mūsu mediķi var labi pelnīt naudu un tā ir jāizmanto.

  • Tā nav nekāda ādere, tas ir kauns par LV medicīnas sistēmu. Ja visi medicīnas aprūpē iesaistītie saņemtu tik cik pelnījuši, nekas lētāks kā Rietumos nesanāktu. Ne tikai ārsti, bet arī un it īpaši māsiņas un pārējais medicīnas aprūpes personāls.

  • Tai zelta āderei MOMENTĀ radīsies nosaukumi: konkurences
   kropļošana, un visi citi jau zināmie apsaukājumi…

   • Kāpēc mūsu sabiedrība ir tik traģiski nespējīga izdiskutēt līdz reālam rezultātam, faktiski, nevienu problēmu?! Ar ne šo…
    (Vai tas liecina par žurnālistu un mediju zemo līmeni?)
    ————–
    – Vai var teikt, ka Latvija sirds ārstēšanas jomā kļuvusi par vienu no līderēm Eiropā?
    – Pavisam noteikti. Turklāt lielā mērā mēs nosakām kardioloģijas toni arī pasaulē.
    (LA: “Kardiologs Andrejs Ērglis: Pēc diviem mēnešiem prezidents būs uz kājām”)
    …………………………..
    komenti zem šīs nozīmīgās intervijas:
    PBR 3. februāris, 2016
    Ja mēs lielā mērā nosakām kardioloģijas toni pasaulē, tad to vajag plaši izreklamēt pa visu pasauli. Vajag steidzīgi pacelt no zemes biezā kārtā brīvi gulošo naudu. Tad būs labi KC, Stradiņiem un Latvijai.
    latviete 3. februāris, 2016
    Vai parastam ierindas cilvekam tiktu veikta tada operacija? smiekli nenak?….nekad! Un cik jamaksa butu par operaciju,cik???? Kapec klusejat? Vai cilveks to varetu samaksat? Jo viss mums ir planots un tad izgudro, ka zobi nav kartiba, ka nav pret gripu injekcejies, vel un vel.
    Nevajag melot tautai. Jo to, ko izdarija musu arsti spidekli ir apsveicami. Tacu par izmaksam, kapec kluse? Kapec melo ka katram var to izdarit. NU nesmuki…
    Visvaldis Mucenieks 3. februāris, 2016
    … man arī pirms pusotra gada veica sirds vārstuļa protezēšanas operāciju un arī par velti, kaut arī neesmu ne oligarhs, ne politikas spīdeklis. Tikai uzturēšanās nauda par 10 dienām slimnīcā (kādi 10 eiro par diennakti) bija jāsamaksā. Sirds operācijas apmaksā valsts gan Prezidentam, gan sētniekam vai santehniķim.
    Bad medicine 3. februāris, 2016
    Taču man neliekas adekvāti, ka pie mums brauc ārstēties ārzemnieki maksājot tikpat, cik mūsu iedzīvotāji par to pašu pakalpojumu un ārstējošajam personālam nemaksājot vairāk, tikai uzstādot prasības sniegt palīdzību svešvalodā.
    Kārlis 3. februāris, 2016
    Jā, bet no Ērgļa teiktā var secināt kādu faktu, kas viņam pašam var nepatikt. Proti, sirds opeŗācijas pie mums var sekmīgi veikt ar daudz mazākiem naudas līdzekļiem nekā Rietumos un tas ir arī liels pluss Latvijai. To vajag reklamēt un izmantot, tad arī lielāka nauda radīsies!
    Nav nekāds noslēpums, ka firmas un slimnīcas Rietumos mākslīgi uzskrūvē cenas operācijām un ārstēšanai. Piemēram, ASV operācija asinsvadu aneirisma novēršanai galvā izmaksā vairāk nekā 100 tūkst.USD, kamēr Latvijā tie ir tikai daži tūkstoši eiro. Tā ir zelta ādere, kā mūsu mediķi var labi pelnīt naudu un tā ir jāizmanto.
    Bad medicine 3. februāris, 2016
    Tā nav nekāda ādere, tas ir kauns par LV medicīnas sistēmu. Ja visi medicīnas aprūpē iesaistītie saņemtu tik cik pelnījuši, nekas lētāks kā Rietumos nesanāktu. Ne tikai ārsti, bet arī un it īpaši māsiņas un pārējais medicīnas aprūpes personāls.
    hi hi ! 3. februāris, 2016
    Tai zelta āderei MOMENTĀ radīsies nosaukumi: konkurences kropļošana, un visi citi jau zināmie apsaukājumi…

Draugiem Facebook Twitter Google+