Mobilā versija
+4.1°C
Zane, Zuzanna
Svētdiena, 19. februāris, 2017
21. janvāris, 2015
Drukāt

Kāres ar medu jāglabā vēsumā

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Kur vislabāk glabāt izmestās, izvilktās šūnas un rāmjus ar medu? JĀNIS

Izvilktie rāmji jāglabā sausā, vēsā, labi vēdināmā telpā, aptuveni +5 °C temperatūrā. Laukos piemērotākā vieta varētu būt mājas vai šķūņa bēniņos starp sijām novietots plaukts, iesaka Latvijas Biškopības biedrības konsultante Baiba Tikuma.

Šūnas bojā galvenokārt vaska kode. Pat ja nevienu kaitēkli neredz, kāda oliņa vaskā vienmēr ir. Ja tiks klāt, pamielosies arī pele vai žurka, it īpaši pamanot bišu maizes atlikumus.

Vaska kodei tīk mitra un silta vieta. Ja mazas dravas saimniekam nav speciālu telpu un viņš tur rāmīšus siltākās telpās vai kādā skapītī, virs un zem rāmīšiem vēlams palikt lēzenu trauku, kurā ieliets mazliet etiķa, etiķskābes vai skudrskābes. Pirms likšanas stropā rāmjus pāris dienu pavēdina. Piemēroti ir arī tukšie stropi, tikai virs rāmjiem nevajag likt siltinājumu.

Glabājot rāmjus ar vasku, svarīgi tos nelikt cieši citu pie cita. Piemēram, vietā, kur satilpst 15 rāmīšu, izretināt līdz 10, lai vaska kode nevarētu brīvi veidot tīklojumus.

Baiba Tikuma tomēr iesaka izvilktās šūnas glabāt pēc iespējas mazāk. Prakse liecina, ka vislabāk ir dravot ar jaunām šūnām, pamazām nomainot visus vecos, melnos ligzdas rāmjus. Aizbildinājums, ka tumšie rāmji ir siltāki un ziemošanai labāki vai saimei mazāk jānopūlas ar šūnu vilkšanu, ir strīdīgs, jo tie rada slimību risku, dzimst mazākas bites, vairojas vaska kodes. Turklāt, liekot rāmjus ar mākslīgajām šūnām, tiek veicināta vaska ražošana. Tā patlaban ir perspektīva, jo, pieaugot vaska lietošanai, bišu saimju skaitam, arī populārajai sveču liešanai, izveidojies vaska deficīts.

Kāres ar medu glabā istabas temperatūrā un tā, lai nesaskaras, turklāt ik pa laikam pārbauda, vai nav savairojušās kodes. Ja ir, kāpuru nospiež. Šūnas ar medu, kur nedaudz viesojies kāpurs, izņēmuma gadījumā var izbarot bitēm.

Pievienot komentāru

Rīgā restaurēta baznīca, muzeji un tapis Saieta namsRaiņa dzīvokli atjauno pēc fotoattēliem un filmētiem materiāliem
Lauksaimniekiem valsts subsīdijās šogad būs pieejami 8,7 miljoni eiroLauksaimniekiem valsts budžeta programmā "Valsts atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai" šogad būs pieejami 8 723 490 eiro, paredz noteikumi "Par valsts atbalstu lauksaimniecībai", kurus plānots skatīt nākamajā valdības sēdē 21. februārī.
Dabasgāzes tirgu atvērs pēc diviem mēnešiem. Ar ko jārēķinās patērētājiem? (13)Būs vēl citi bez "Latvijas Gāzes": Šaubu par gāzes tirgus atvēršanu nav
Pasaulē
Latvija ekonomiskās brīvības reitingā pakāpusies uz 20.vietu (2) Latvija pasaules ekonomiskās brīvības reitingā šogad ir pakāpusies uz 20.vietu no 36.vietas pērn, bet joprojām atpaliek no Igaunijas un Lietuvas.
Draugiem Facebook Twitter Google+