Foto – LETA

Kārļa Ulmaņa pieminekli Valkā plānots uzsliet līdz nākamā gada vasarai 0

Piemineklis Kārlim Ulmanim, kuru sākotnēji iecerēja uzstādīt Turkmenistānā, bet šogad vēlējās dāvāt Liepājai, savu vietu galu galā atradis Valkā. Paredzams, ka laukumā iepretim pilsētas domei, tas sliesies 2014. gada vasarā.


Reklāma
Reklāma

 

VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Rīgas Latviešu biedrības un Nacionālās kultūras attīstības fonda (RLBNKAF) valdes priekšsēdētāja Mirdza Stirna pavēstīja, ka tāds lēmums pieņemts pēc tam, kad kļuvis skaidrs, ka Liepājas pašvaldība K. Ulmaņa piemineklim ir ar mieru atvēlēt vietu vienīgi pie Draudzīgā aicinājuma Liepājas 5. vidusskolas Rīgas ielā 50 – Jaunliepājas daļā. Fonda pārstāvji turpretim to atzina par nomaļu un absolūti nepiemērotu
 masu pasākumiem, tā vietā vēloties skvēru Lielajā ielā 16, iepretī lielveikalam “Kurzeme”. Šādam variantam savukārt nepiekrita Liepājas vadība, kas minēto skvēru nodomājusi kādam citam vides objektam (vairāk par to “LA” 12. jūlija numurā). Kad sarunas nonāca strupceļā, nāca Valkas novada domes priekšsēdētāja Venta Armanda Kraukļa (Vidzemes partija) piedāvājums ņemt Somijas granītā cirsto 2,30 metrus augsto K. Ulmaņa krūšutēlu savā paspārnē. “Protams, žēl, ka pieminekļa nebūs Liepājā. Bet man nebija citas izejas. Ilgāk laiku vairs vilkt nevarēja. Cilvēki nāca uz ielas klāt un prasīja, kur ir piemineklis. Lai jau liepājnieki liek tajā vietā tādu pieminekli, kādu grib,” komentēja M. Stirna. Viņa atzina, ka piedāvājumi pieņemt tēlu nākuši arī no citām personām, tomēr pretendentus nevēlējās nosaukt. Valkas variants uz to fona šķitis vislabākais un tam tāpat piekrituši arī bijušie valsts prezidenti Valdis Zatlers un Guntis Ulmanis. Valkā piemineklis būs pašā pilsētas centrā, Lugažu laukumā pie pilsētas domes ēkas, līdzās kultūras namam, ģimnāzijai un mākslas skolai.

Arhitekts Aivars Zavadskis jau sācis darbu pie laukuma iekārtošanas projekta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nolemts atteikties no jebkādiem pieminekļa papildinājumiem, kādi bija paredzēti tā Turkmenistānas variantā “Sašķeltā pasaule” vai Liepājas “Pretī bangām”. Valkā būs redzams vien mākslinieces Artas Dumpes un akmeņkaļa Ivara Feldberga radītais K. Ulmaņa krūšutēls, kas veidots pēc Kārļa Zāles 1937. gada meta.

Valkas novada domes priekšsēdētājs V. A. Krauklis uzsvēra, ka Valkai jau kopš 19. gadsimta vidus piekritusi liela loma Latvijas kultūrā un izglītībā, bet 20. gadsimta sākumā arī politiskajā dzīvē. 1917. gada beigās Valkā dibināta latviešu partiju politiska organizācija – Latviešu Pagaidu nacionālā padome (LPNP), kas pieņēma deklarāciju par apvienotas un autonomas Latvijas izveidošanu Vidzemes, Kurzemes un Latgales latviešu apriņķos. Ar to šī pilsēta uzskatāma par Latvijas valstiskuma šūpuli, “tikai liela daļa Latvijas sabiedrības to vienkārši nezina”. K. Ulmaņa piemineklis palīdzētu to atgādināt. “Mēs tam ierādīsim goda vietu. Laukums ir pilsētas sirds. Turpat aug K. Ulmaņa stādītais ozols un arī ģimnāzijas ēkā viņš ir bijis,” skaidroja V. A. Krauklis. Tuvākās nākotnes uzdevums ir rekonstruēt Lugažu laukumu. Oktobrī jau varētu notikt maketēšana – pieminekļa maketa uzstādīšana nodomātajā vietā, lai novērtētu tā iekļaušanos ainavā. Par tautas saziedotajiem līdzekļiem tapušā K. Ulmaņa krūšutēla atklāšana nodomāta 2014. gada vasarā, iespējams, jūnijā vai jūlijā. Saskaņā ar RLBNKAF valdes priekšsēdētājas M. Stirnas sacīto visus ar figūras transportēšanu no Rīgas uz Valku saistītos darbus un finansēšanu uzņēmies nokārtot uzņēmuma “LNK Group” padomes priekšsēdētājs Aleksandrs Milovs.