×
Mobilā versija
Brīdinājums +7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
29. janvāris, 2015
Drukāt

Kārlis Padegs – izrāde par nezināmo Rīgas dendija dzīvē (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Drīzumā pirmizrādi piedzīvos iestudējums par latviešu izcilo mākslinieku – gleznotāju un grafiķi Kārli Padegu (1911 – 1940). Režisora Vara Piņķa veidotajā iestudējumā “Padegs un Padegs” personības mazzināmās šķautnes atklās Padegs – jaunais aktieris Mārtiņš Upenieks. Pirmizrāde – 1. februārī izstāžu zālē “Arsenāls”. Martā izrādes notiks arī kultūras telpā “3 māsas”.

Latvijas mākslinieku vidū ir daudz personību, par kurām ir vērts veidot stāstus un uzvedumus. Tāpēc nodibinājums “Mūzikas un mākslas atbalsta fonds” turpina izrāžu un stāstu ciklu par spilgtām personībām kultūrā un mākslā, veidojot izrādi par 20. gadsimta sākuma mākslinieku, slaveno Rīgas dendiju Kārli Padegu,” atklāj izrādes producente Laila Baumane.

“Kārlis Padegs no piemirsta, galvenokārt mākslinieku aprindās zināma leģendāra tēla un sabiedrības autsaidera jau krietnu laiku kļuvis par Latvijas kultūras zīmolu un ilustrēto žurnālu rotu. Viņa darbi Latvijas nedaudzajiem turīgajiem kolekcionāriem ir grūti pieejami un dārgi krājumi,” par mākslinieku raksta Jānis Kalnačs (“Kārlis Padegs”, Neputns, 2014).

Tieši J. Kalnača darbs ir kļuvis par izejmateriālu izrādes dramatizējuma autoram Ivo Briedim. Lai arī Padega tēls, līdzīgi kā daudzas vēsturiskas kultūras personības, laika gaitā mitoloģizēts un kļuvis par romantisku dekadentu, bohēmas iemiesojumu un estētu, kurš aizgājis no dzīves ļoti jauns – 28 gadu vecumā, aiz sevis atstājot brīnišķīgus mākslas darbus un vienu no rīdzinieku iemīļotākajiem pieminekļiem. Izrāde, iespējams, pārdomās mākslinieka romantizēto tēlu, atklājot citas šķautnes.

Izrādes režisors, aktieris un režisors Varis Piņķis teic: “Kā režisoru un radošu personu mani saista un interesē radoša personība Kārlis Padegs – viņa raksturs, uzskati, dzīves izpratne, laikmeta redzējums, idealizētā dekadence, drosmīgais erotisms dzīvē un kā tas viss krustojas un veido viņa mākslu. Ir sajūta, ka viņš sevi ir izdomājis. Mēģinājis savu privāto dzīvi, savu publisko personu veidot kā mākslas objektu. Manuprāt, viņa dzīve ir mēģinājums radīt artefaktu, kuru viņš tā arī nesasniedz,” par izrādi teic režisors V. Piņķis.

Kārļa Padega lomā – Valmieras teātra aktieris Mārtiņš Upenieks. Jauno aktieri esam iepazinuši Valmieras teātra izrādēs “Vienādas asinis” un “Siltumnīcā”, kā arī Vladislava Nastavševa radītajā izrādē Jaunajā Rīgas teātrī “Peldošie, ceļojošie”, tāpat arī Dāvja Auškāpa iestudētajā izrādē “Satisfakcija” Latvijas Nacionālajā teātrī, izrādēs “Dirty Deal Teatro”.

Izrāde veidota kā mākslinieka iekšējais monologs, un Kārļa Padega iekšējā balss lomā iejutīsies aktrise Inga Tropa.

Varbūt noder:

Režisors – Varis Piņķis.

Izrādes mākslinieks – Māris Ruskulis.

Lomās – Mārtiņš Upenieks, Ieva Tropa.

Gaismu mākslinieks – Rauls Lorencis.

Izrādes: 1., 2., 6., 7. II 19.00 izstāžu zālē “Arsenāls”; 28. un 30. III 19.00 Kultūras telpā “3 māsas”.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv.

Cena: EUR 6 – 21.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai ir kādi kritēriji, kas varētu apturēt šādu diletantu māžošanos?

Draugiem Facebook Twitter Google+