×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
31. jūlijs, 2014
Drukāt

Karmenas kaislības un franču solisti Siguldas opersvētkos


Siguldas_pilsdrupas3

No 1. līdz 3. augustam Siguldā norisināsies līdz šim notikumiem bagātākie Starptautiskie Siguldas opermūzikas svētki. Svētku centrālais notikums – Žorža Bizē operas “Karmena” iestudējums Siguldas pilsdrupu estrādē ar Klementīnu Margēnu un Maiju Kovaļevsku galvenajās lomās. Apmeklētājus šogad priecēs ne tikai tradicionālais opersvētku noslēguma koncerts, bet arī citi koncerti un notikumi, no kuriem daļa būs baudāma bez maksas.

Jau XXII opersvētkus šogad atklās svētku ieskaņas koncerts “No latviešu līdz pasaules klasikai” Siguldas Jaunās pils dārzā. Koncertā uzstāsies izcilais latviešu pianists Gints Bērziņš, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra pirmā vijole un šā gada jubilārs Raimonds Ozols, klarnetes virtuozs Mārtiņš Circenis. Viņiem pievienosies jaunie solisti Kalvis Kalniņš, Jolanta Strikaite un viešņa no Meksikas – Liene Camarena.

Opersvētku centrālais notikums, protams, būs Žorža Bizē operas “Karmena” brīvdabas oriģināliestudējums. Opersvētku ilggadējais rīkotājs un svētku mākslinieciskais vadītājs Dainis Kalns pirmssvētku preses konferencē atklāja, ka ideju uzvest Žorža Bizē “Karmenu” viņu iedvesmojusi franču operdziedātāja Klementīna Margēna, kura jau divas reizes viesojusies opermūzikas svētku noslēguma koncertos. “Ja kāds mākslinieks noslēguma koncertā gūst milzīgu klausītāju atzinību, secinu, ka šim dziedātājam nākamajā gadā ir jāveido izrāde,” sacīja Kalns, atzīmējot, ka dziedātāja, izvēloties starp Siguldu un Zalcburgu, priekšroku devusi tieši Siguldai, “Karmenas” iestudējumā dziedot galveno lomu.

Mikaēlas lomā mirdzēs viena no Latvijas starptautiski pazīstamākajām operdīvām – Maija Kovaļevska, kas šo lomu dziedājusi gan Londonas Karaliskajā operā, gan Vīnes valsts operā. Operas uzveduma režisors Edmunds Freibergs atzīst, ka tieši novārtā atstātā Mikaēlas loma viņam šķiet saistoša. Vienmēr šķitis, kāpēc viņa ir mazliet nelaimīga, kāpēc viņas mīlestība ir mazliet rimta? Kāpēc viņai nevar būt tādas pašas emocijas un tikpat dziļa un kaislīga mīlestība kā Karmenai? Režisors uzskata, ka Maijas Kovaļevskas piedalīšanās izrādē ir laimests. “Ja ir kāda dziedātāja, kura Mikaēlu var nodziedāt pilnasinīgi, tikpat mīlošu un valdzinošu kā Karmena, tad tā ir Maija,” sacīja režisors.

Hosē dziedās Siguldas opermūzikas svētku pastāvīgajiem apmeklētājiem labi pazīstamais franču baritons Filipe Do, Eskamiljo – franču tenors Pjērs Īvs Privo. Pārējās lomās – Kristīne Gailīte, Olga Jakovļeva, Juris Ādamsons, Andris Lapiņš, Krišjānis Norvelis, Kalvis Kalniņš un citi. “Karmenas” dekorācijas scenogrāfs Aigars Ozoliņš veido, iedvesmojoties no Pablo Pikaso darbiem, savukārt kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa veidos pēc iespējas klasiskus šīs operas tērpus. Operas solistus, kori un festivāla orķestri vadīs diriģents Vladimirs Kiradžijevs.

Šajos opersvētkos īpaši padomāts par bērniem: viņi 2. augustā kopā ar visu ģimeni tiek gaidīti uz muzikālo uzvedumu “Sapņu zirgs” Siguldas pilsdrupu estrādē. Uzvedumā skanēs pazīstamu latviešu komponistu – Valda Zilvera, Renāra Kaupera, Valta Pūces, Mārtiņa Brauna, Raimonda Paula – dziesmas.

Tradicionālajā opersvētku noslēguma koncertā dziedās baritoni Pjērs Īvs Privo, Vitorio Vitelli, tenors Filipe Do, gruzīnu soprāns Iano Tamara, tenors Filipe Do (Francija). Īpašais koncerta viesis – argentīniešu tenors Marčello Alvarezs. Koncertā uzstāsies arī Latvijas solisti: Krišjānis Norvelis, Rihards Mačanovskis, Olga Jakovļeva un jaunā dziedātāja Dināra Rudāne.

Paralēli Daiņa Kalna piedāvātajai svētku programmai Siguldas pašvaldība piedāvās papildu programmu, kas norisināsies Jaunās pils dārzā. Siguldas Jaunās pils zālē būs skatāma izstāde par Karmenas tēmu latviešu gleznotāju daiļradē. Bet Siguldas pils kompleksa teritorijā būs skatāma īpaši šiem svētkiem radīta instalācija. Siguldas pils kompleksā interesenti varēs ļauties spāniskām noskaņām, baudot vīnu “Carmen” un spāņu kino. 2. augustā skatītājus sagaidīs un spānisku atmosfēru pils dārzā uzburs citāda Karmena – Rīgas Leļļu teātra marionešu izrāde ne gluži bērniem – “Karmena”. Pēc izrādes vakaru varēs turpināt trio “Kafija” (vijolniece Kristīne Zeltkalne-Voika, akordeoniste Viktorija Kirilova un kontrabasiste Ginta Garūta) radītajā atmosfērā 3. augustā pirms grandiozā noslēguma koncerta siguldieši un svētku viesi varēs iepazīties ar Muzikālajām klavierēm jeb “Velo orķestri” un piedzīvot Latvijas radošākā trombonista Vaira Nartiša atraktīvo performanci. Pēc noslēguma koncerta grupas “Tango sin Quinto” dīva Aija Vītoliņa duetā ar grupas taustiņinstrumentālistu Romānu Vendiņu uzburs samtaini romantisku svētku izskaņu pils dārzā.

VARBŪT NODER

XXII Starptautisko Siguldas opermūzikas svētku programma

1. VIII 19.00 Siguldas Jaunās pils dārzā ieskaņas koncerts “No latviešu līdz pasaules klasikai”.

2. VIII 15.00 Siguldas pilsdrupu estrādē uzvedums bērniem “Sapņu zirgs” (EUR 5 – 15).

2. VIII 21.00 Siguldas pilsdrupu estrādē Ž. Bizē opera “Karmena” (EUR 15 – 57).

3. VIII 13.00 Siguldas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā “Garīgās mūzikas koncerts”.

3. VIII 17.00 Siguldas pilsdrupu estrādē Noslēguma koncerts (EUR 15 – 57).

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, Siguldas novada kultūras centra kasē, HYPERLINK “http://www.bilesuparadize.lv/”www.bilesuparadize.lv.

Pēc Siguldas XXII opermūzikas svētku izrādes naktī no 2. augusta uz 3. augustu tiks norīkots papildu dīzeļvilciens, kurš no Siguldas dzelzceļa stacijas uz Rīgu aties plkst. 1.00.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+