×
Mobilā versija
+6.6°C
Mirta, Ziedīte
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
14. jūnijs, 2012
Drukāt

Karnevāls latviešu garā

ReklāmfotoReklāmfoto

Jau rītvakar, 15. jūnijā, pirmizrādes svinības Liepājas teātrī. Režisora Jura Rijnieka satīriskā komēdija šeit tapusi, par pamatu ņemot Raiņa un Jēkaba Zvaigznītes rakstītos joku stāstus, bet oriģinālmūziku radījis dziedātājs un komponists Niks Matvejevs.

 

“Man personīgi liekas saistoši un arī svarīgi strādāt ar mūsu pašu – latviešu – materiālu un izveidot no tā visa satīru. Interesanti ir arī no jauna atklāt klasiķi Raini, iestudējot viņam neraksturīgus literārus darbus – joku stāstus,” par “Malēniešu” aizsākumiem saka J. Rijnieks, kurš izrādi apzīmējis ar “karnevālu latviešu garā”. Lielā mērā arī pateicoties N. Matvejeva komponētajai mūzikai, kura, pēc Rijnieka domām, “Malēniešus” dara līdzīgus komiskam mūziklam. Tiesa gan, šis mūzikls piesātināts ar vairāk nekā gadsimtu senu humoru. Režisors atklāti teic, ka lielā ziņkārē gaida pirmizrādes vakaru, lai redzētu, kā Rainis un Zvaigznīte ar saviem jokiem spēj aizraut mūsdienu skatītāju. Lai arī ierosinājums strādāt komēdijas žanrā nācis no Liepājas teātra, J. Rijnieks ir vairāk nekā apmierināts ar izvēli. Režisors pārliecināts, ka satīrisks stāsts, kas ļauj paskatīties uz sevi no malas, ir tas, kas latviešu publikai vajadzīgs tieši tagad.

“Uzskatu, ka paralēli klasikai, ko tik ļoti esam iemīļojuši, ļaujoties dziļi emocionāliem pārdzīvojumiem un jūtām, mums ir vajadzīgas arī satīriskas komēdijas un iespēja paanalizēt un pasmieties par sevi. Turklāt nevis vienkārši smieties, bet darīt to jēgpilni – pārdomājot mums visiem aktuālos jautājumus,” saka J. Rijnieks, kurš satīriskajam žanram ķēries klāt arī tāpēc, ka tas pašlaik nav sevišķi cienīts latviešu teātra vidē, lai gan ir interesants un labs. Turklāt ļauj profesionāli pilnveidoties aktieriem un režisoriem, jo, veidojot komēdiju, ir vajadzīga gan mākslinieciskā meistarība, gan arī gudrība.

Ar satīras iestudēšanu saistītas arī turpmākās J. Rijnieka ieceres teātrī. Komēdijas žanra uzvedumu līdz rudenim ieplānots radīt paša režisora dibinātās izrāžu apvienības “Panna” paspārnē. Iespējams, sadarbība tikšot turpināta arī ar Liepājas teātri, jo režisoru šeit uzrunā organizatoriskā pieeja teātra radīšanai, savukārt jauno aktieru kolektīvs darbam piešķirot sevišķu odziņu.

 

UZZIŅA

Režisors – Juris Rijnieks

Scenogrāfijas un kostīmu autors – Varis Siliņš

Horeogrāfe – Inga Krasovska

Iestudējuma oriģinālmūzikas autors – Niks Matvejevs

Lomās: Gatis Maliks, Viktors Ellers, Armands Kaušelis, Inese Jurjāne, Marģers Eglinskis, Sandis Pēcis, Rolands Beķeris, Edgars Ozoliņš, Mārtiņš Kalita, Pēteris Lapiņš, Laura Jeruma, Ilze Būde, Anete Berķe un Normunds Kalniņš

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+