×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
10. maijs, 2013
Drukāt

Kārpiņas pārbaudīt, nevis dedzināt ar lēcu

jura11

Pēdējo desmit gadu laikā man, tagad astoņdesmitgadīgam vecim, uz ādas dažādās vietās uzradušās daudz dažādas tumši brūnas vai melnas dzimumzīmes. Gribētu tikt skaidrībā, kas tās tādas ir. Vai būtu jāuztraucas, ka tas ir ādas vēzis jeb melanoma? Kā pareizi rīkoties?

 

Atceros, ka savulaik vienai manai vecmāmiņai uz vaiga bija dzimumzīme lata izmērā. Kad biju vēl bērns, viņa man iemācīja traucējošu kārpiņu tās “jostas” vietā saulē dedzināt ar lēcu, līdz parādās dūmiņi, tad kreveli noņemt un tā atkārtot, līdz tā pazūd. 
Jānis J. Rīgā

 

Mūsdienās, kad dermatologiem ir iespēja pārbaudīt jebkuru dzimumzīmes un ādas jaunveidojumu, ieteikums dedzināt kārpiņas saulē ar lēcu nudien ir kā no vecmāmiņas laikiem! Turklāt tikai ārsts, kad būs veicis izmeklējumu, varēs pateikt, ko ar to darīt – steidzami ārstēt, ja konstatēta agresīvākā ādas vēža forma – melanoma, vai mierīgi dzīvot tālāk, ja veidojumi ir labdabīgi un traucē tikai “smukumam”.

Tomēr nenoliedzams ir fakts, ka pēdējos gadu desmitos ir raksturīga tendence pieaugt saslimstībai ar ādas vēzi, teic Rīgas Austrumu slimnīcas onkoloģijas galvenais speciālists ārsts Jānis Eglītis.

Ik gadu vidēji ādas vēzi konstatē apmēram tūkstotim cilvēku, vairāk nekā 50 pacientu ar šo diagnozi ik gadu mirst. Ādas vēzis kļūst arī jaunāks. Agrāk visbiežāk tas bija 70 līdz 80 gadus veciem cilvēkiem, bet tagad ir pacienti arī nedaudz virs 30 gadiem. Dermatologa, biedrības “Dermatologi pret ādas vēzi” valdes priekšsēdētāja Raimonda Karla rīcībā esošā informācija liecina, ka 2011. gadā melanoma konstatēta 191 cilvēkam, 2012. gadā – jau 216 cilvēkiem. Citas ādas vēža formas 2011. gadā konstatētas 977, bet 2012. gadā jau 1408 cilvēkiem. Diemžēl arī mirstības statistika neatpaliek. Patiesais reālo ādas vēža gadījumu skaits varētu būt vēl lielāks – pēc speciālistu aprēķiniem, Latvijā ar ādas vēzi varētu slimot aptuveni 2000 līdz 2500 cilvēku.

Saslimstības pieaugumu ar melanomu ārsts J. Eglītis skaidro ar paradumu maiņu mūsu sabiedrībā, kad cilvēki vairāk laika pavada dienvidu zemēs, kur saules starojuma intensitāte mūsu gaišajam ādas tipam nav īsti piemērota, turklāt arvien biežāk tiek apmeklēti solāriji, kas arī negatīvi ietekmē ādas veselību. Arī dzīves laikā uzkrātais ultravioletais starojums summējas, tādēļ, piemēram, melanomu visbiežāk konstatē 40 līdz 60 gadus veciem cilvēkiem, tiem, kam dzīves laikā bijuši saules apdegumi, īpaši bērnībā un pusaudžu vecumā (īpaši smagas formas ar pūšļiem), ir liels ādas pigmentēto veidojumu skaits kopš bērnības, bieži tiek apmeklēts solārijs (vairākas reizes mēnesī), cilvēkiem, kuri strādā saulē, piemēram, celtniekiem, dārzniekiem, lauku darbu strādniekiem, tiem, kam veikta audu vai orgānu transplantācija, HIV pacientiem un citiem.

Par laimi, melanoma un citi ādas vēža veidi ir vizuāli diagnosticējami, tāpēc viegli un veiksmīgi ārstējami agrīnās stadijās.

Pirmdien, 13. maijā, kad tiek atzīmēta Eiromelanomas diena, visā Latvijā – Rīgā, Rēzeknē, Valmierā, Daugavpilī, Jelgavā, Liepājā un citās pilsētās – bez maksas varēs veikt ādas profilaktiskās pārbaudes. Konstatējot nelabvēlīgas pārmaiņas ādas veselībā, ārsti norīkos tālākiem izmeklējumiem un noteiks nepieciešamo terapiju.

Piemēram, RAKUS Latvijas Onkoloģijas centra poliklīnikā (Rīgā, Hipokrāta ielā 4) no plkst. 14 līdz 16 onkologi bez maksas pārbaudīs dzimumzīmes un ādas jaunveidojumus, kā arī sniegs konsultācijas par ādas veselības jautājumiem. Atšķirībā no ierastās prakses šīm ārstu konsultācijām nav nepieciešams ģimenes ār­sta nosūtījums. Iedzīvotājus uz bezmaksas pārbaudēm aicina pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni 67000610, rakstot e-pastā pieraksts@aslimnica.lv vai aizpildot elektronisko pieraksta formu mājas lapā www.aslimnica.lv.

Savai dzīvesvietai tuvāko ārstu un viņa kontaktus iespējams atrast mājas lapas www.euromelanoma.lv sadaļā “Ārsti”.

Svarīgi, lai ādas vēža skrīnings bez maksas būtu pieejams ne tikai akcijas ietvaros, bet plašākai sabiedrības daļai. Lai to panāktu, kā skaidro R. Karls, biedrība “Dermatologi pret ādas vēzi” vēlas aicināt valdības pārstāvjus pārskatīt līdzekļu sadali diagnostikas jomā.

Tāpat svarīga pro­blēma ir nepietiekamais solāriju izmantošanas regulējums. Solārijos vēl joprojām bieži vien netiek ievērotas Ministru kabineta noteiktās prasības un jauniešiem netiek lūgts uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, kas pierāda, ka persona ir pilngadīga un drīkst apmeklēt solāriju.

 

Fakti

* Šogad Eiromelanomas diena Latvijā tiks organizēta jau sesto reizi.

* Pērn šajā akcijā piedalījās 68 ārsti septiņās Latvijas pilsētās.

* Akcijas laikā tika skrīnēti vairāk nekā 1300 pacienti, no kuriem 23 tika konstatēta melanoma, 123 – citas ādas vēža formas, bet 423 pacientiem bija aizdomīgie veidojumi.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+