Pasaulē
Eiropa

Kāršu spēle ir sports, atzinusi ES Tiesa 2

Foto – AP/LETA

Ar garīgo slodzi ir gana – Eiropas Savienības Tiesa kāršu spēli bridžu atzinusi par sporta veidu.

Lieta līdz ES Tiesai nonākusi Lielbritānijas dēļ – izcēlies strīds starp Anglijas Bridža apvienību (EBU) un Viņas Majestātes Ieņēmumu un muitas pārvaldes komisāriem (HMRC). EBU uzskata, ka bridžs ir sporta veids, līdz ar to tam būtu jāpiemēro PVN atlaides. Savukārt HMRC bija pārliecināti, ka kāršu spēle nav sporta veids, jo tā neprasa īpašas fiziskās aktivitātes, prasmes un piepūli.

Tomēr ES Tiesas ģenerāladvokāts Macejs Špunars norādījis, ka bridža spēle prasa vērā ņemamus treniņus un no kāršu spēlmaņa izvilinot gana lielu garīgo slodzi. Tātad tā jāinterpretē kā sabiedrisko interešu aktivitāte. Turklāt Špunars uzsvēris, ka bridžs ir starptautiski atzīts sporta veids – jau 1998. gadā to paziņoja Starptautiskā olimpiskā komiteja. Zīmīgi, ka olimpiskajās spēlēs bridžs centās iekļūt jau uz nākamajām spēlēm Tokijā 2020. gadā, tomēr nesekmīgi.

Kā atzina Latvijas Bridža federācijas vadītāja Jeļena Alfejeva, Latvijā bridžs jau sen ir atzīts par sporta veidu un 2010. gadā federācija uzņemta arī Latvijas Sporta federāciju padomē. Kopš tā laika nekad nav bijušas runas par to, ka varbūt bridžs tomēr nav sporta veids. Arī finanšu institūcijas nav iebildušas pret šo definīciju. “Latvijā nav šaubu par to, ka bridžs ir sporta veids. Jā, bridžs nav saistīts ar fizisku piepūli, taču mentālā slodze ir gana liela. Turklāt bridžu var spēlēt jebkurš, kas ir liels pluss. Arī Lielbritānijā no sporta viedokļa jau īsti nebija šaubu par to. Šis tracis ir vairāk nodokļu un finansiālu apsvērumu dēļ,” sacīja J. Alfejeva.

“Jau uz 2020. gadu bija aktīvas sarunas par šādu iespēju – šķita, ka nu tūlīt būs, taču kaut kas nojuka. Bet ļoti ceram, ka olimpiādē būsim jau 2024. gadā,” sacīja federācijas prezidente.

LA.lv