Uncategorized

Kārtējā apšaude ASV skolā 16

Foto – AFP/LETA

Bruņojies ar trim ieročiem, 20 gadus vecais Ādams Lanca piektdien pastrādāja vienu no asiņainākajiem uzbrukumiem mācību iestādei ASV vēsturē. Viņš Konektikutas pavalsts nelielās Ņūtonas pilsētas Sendijas Hukas pamatskolā nošāva divdesmit bērnus un sešus skolotājus, tostarp skolas direktoru.

 

Pirms uzbrukuma bērniem slepkava nogalināja savu māti Nensiju un, pastrādājis asinspirti, skolas telpās izdarīja pašnāvību.

 

ASV sirds ir salauzta

Gleznainajā Ņūtonā Ziemassvētku gaidu noskaņu nomainījušas dziļas sēras, pilsētā atcelta virkne svētku pasākumu. Vakar tur ieradās ASV prezidents Baraks Obama, kurš iepriekš uzrunā Savienoto Valstu iedzīvotājiem uzsvēra, ka “mūsu sirdis ir salauztas”. “Pēdējo gadu laikā esam pārdzīvojuši pārāk daudz šādu traģēdiju. Un katrā šādā reizē es rīkojos kā bērnu tēvs, nevis prezidents. Lielākā daļa upuru bija bērni… Viņiem visa dzīve vēl bija priekšā – dzimšanas dienas, izlaidumi, kāzas, pašu bērni…” – tā ASV prezidents, nespējot valdīt asaras.

Par Lancas slaktiņa upuriem kļuva 12 meitenes un astoņi zēni vecumā no sešiem līdz septiņiem gadiem. Kamēr visa valsts sēro par slaktiņa upuriem, izmeklētāji mēģina noskaidrot motīvus, kas lika bijušajam šīs skolas audzēknim pastrādāt zvērību.

ASV policija apstiprinājusi, ka ieguvusi “ļoti labus pierādījumus”, kas, kā viņi cer, sniegs atbildes par uzbrucēja rīcību. Zināms arī, ka Lanca sākotnēji netika ielaists skolā, bet tajā ielauzās ar varu. Tiesa, pagaidām izmeklētāji neko sīkāk nav paskaidrojuši.

Lancas tēvs, kurš no ģimenes aizgāja, kad Lancam bija 17 gadi, izplatījis paziņojumu, kurā izsaka līdzjūtību bojāgājušo tuviniekiem, informē ziņu aģentūra “Associated Press”. “Esmu satriekts. Mūsu ģimene sēro kopā ar tiem, kurus šī milzīgā traģēdija ietekmēja. Nav vārdu, kuros izteikt, cik ļoti mēs pārdzīvojam. Nespējam noticēt notikušajam un mēģinām atrast atbildes. Mēs pilnībām sadarbojamies ar tiesībsargājošajām iestādēm un turpināsim to darīt,” paziņoja slepkavas tēvs Pīters.

 

Jaukais puisis izrādās aukstasinīgs slepkava

Lanca apšaudi, kas ilga dažas minūtes, sarīkoja skolas divās klasēs, raidsabiedrībai BBC apstiprināja vietējā policija. “Blakus esošajās telpās skolotāji, izdzirdot šāvienus, nekavējoties aizslēdza durvis, un bērniem lika patverties skapjos,” atsaucoties uz liecinieku stāstīto, informē amerikāņu preses izdevumi. “Saviem skolēniem sacīju, ka mums jābūt pilnīgi klusiem. Es baidījos, ka viņš varētu mūs izdzirdēt un ienākt arī mūsu klasē,” stāstījusi viena no skolotājām Ketlīna Roiga.

ASV medijiem Lancas paziņas viņu raksturojuši kā “gudru, taču ārkārtīgi dīvainu cilvēku, kuram nav bijuši tuvi draugi”. Viņš bijis izteikts vienpatis un norobežojies no ciešu kontaktu dibināšanas ar vienaudžiem.

“Viņam patika futbols, skeitbords un videospēles,” teikts raidsabiedrības CNN interneta vietnē. Lancas tante Mārša viņu nodēvēja par “klusu, jauku bērnu”, kuram gan skolā bijušas problēmas ar mācību vielas apguvi. Tiesa, viņa uzskata, ka tās radušās viņa attieksmes dēļ. “Viņš noteikti bija ģimenes lielākais izaicinājums, viņš mēdza sagādāt problēmas. Taču tās nekad iepriekš nebija saistītas ar likuma pārkāpšanu,” stāstījusi slepkavas radiniece. Arī policija apstiprinājusi, ka tās uzskaitē nav nekādu ierakstu par Lancu. Uzbrucēja bijusī klasesbiedrene Aleksa raidsabiedrībai CNN viņu noraksturojusi kā ļoti gudru cilvēku, kaut mācīties viņam nepatika. “Varēja domāt, ka viņš ir ģēnija tips. Tiesa, ļoti kluss, visu allaž paturēja pie sevis,” sacījusi Aleksa. Arī citi Ņūtonas iedzīvotāji un Lancas kaimiņi apgalvo, ka nevarot iedomāties viņu pastrādājam šādu asinspirti, jo allaž šķitis patīkams un kluss. Ņūtonas slaktiņš kļuvis par ASV vēsturē otro asiņaināko uzbrukumu skolām un universitātēm. 2007. gadā Virdžīnijas Tehniskajā universitātē tās students nogalināja 32 cilvēkus.

Jāpiebilst, ka šajās dienās ASV policija Oklahomā aizturējusi kādu pusaudzi, kurš arī plānojis sarīkot apšaudi savā skolā. Raidsabiedrība BBC ziņo, ka 18 gadus vecais Semijs mēģinājis pārliecināt savus skolasbiedrus arīdzan piedalīties viņa iecerētajā slaktiņā.

 

Ņūtona iegrimst sērās

“Lūdzam par mūsu upuriem, pilsētu un valsti”, “Mūsu sirdis ir salauztas” – tādi cilvēku darināti uzraksti nedēļas nogalē sagūla pie Ņūtonas mazpilsētas veikaliem un kafejnīcām, raksta ASV plašsaziņas līdzekļi. Pilsētas baznīcā vakar norisinājās īpašs dievkalpojums jeb “dziedināšanas lūgšana”. Tas bija plaši apmeklēts, daudzi cilvēki bija ieradušies ar ziediem, vēstulēm nogalinātajiem bērniem un rotaļlietām. Ziedu klēpji sagūla gan pie pilsētā uzstādītajām Ziemassvētku eglēm, gan policijas izvietotajām barjerām, kas norobežoja uz Sendijas Hukas sākumskolu vedošos ceļus. Vietējie jaunieši uzsākuši labdarības akciju, kuras ietvaros aicina veikt ziedojumus upuru ģimenēm. “Mēs meklējām veidus, kā palīdzēt bojāgājušo bērnu vecākiem, tuviniekiem. Izlēmām vākt naudu viņu atbalstam, lai parādītu, ka atbalstām viens otru, ka esam viena kopiena, kas rūpējas viens par otru,” vietējai presei stāstījis Ņūtonā dzīvojošais students Kolins.

 

LA.lv