×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
22. novembris, 2017
Drukāt

Guntis Zemītis par himnas izpildījumu: Kārtējā ASV kultūras invāzija (13)

Foto - Sintija Zandersone/LETAFoto - Sintija Zandersone/LETA

Latvijas valstsvienības spēlētāji valsts himnas laikā.

Autors: Guntis Zemītis, akadēmiķis, biznesa augstskolas “Turība” profesors

Himnas solo izpildījums pie mums ieviesās, kad šādi himna tika izpildīta pirms Rīgas “Dinamo” hokeja spēlēm. Ja dzied koris vai himnu spēlē orķestris, tad cilvēki dzied līdzi, bet, ja dzied solists, mēs tikai klausāmies.

Latvijas Zinātņu akadēmijas ekspertu konsilijā par valsts himnas atskaņošanas praksi nepiedalījos, tomēr uzskatu, ka šādai sarunai bija jēga un problēma tajā ir. Ne visi uzmanīgi ir lasījuši pasākuma programmu. Neizteikšos arī par pareizu himnas atskaņošanu. Tas ir jautājums, kas jārisina speciālistiem mūzikas jomā. Galveno problēmu saskatu jautājumā, vai ir pieļaujama himna solista izpildījumā svinīgos pasākumos. Konsilija programmā bija ierakstīts kategoriski: “Nav pieļaujams viena cilvēka – solista – dziedājums, kas daudzreiz ir kļūdains un neprofesionāls,” kas arī izraisīja gan satraukumu, gan sašutumu, gan ironiju. Daudzi to uztvēra kā varas mēģinājumu ierobežot cilvēku tiesības dziedāt savas valsts himnu. Bija pat komentāri par ekspertiem, kuri pārbaudīs un, ja kāds dziedās greizi, sodīs.

Problēma, manuprāt, ir citur. Cik esmu lasījis konsilija atreferējumos, arī debašu laikā tieši tādā veidā problēma netika nostādīta, tomēr tas nemaina lietas būtību. Nesen aizvadījām tautā neviennozīmīgi vērtētos “helovīna” svētkus, kurus gan ar prieku gaida bērni un jaunieši, bet daļa sabiedrības, un man ir pamatotas aizdomas, ka tieši tās sabiedrības, kura tik ļoti uztraucās par gaidāmo “aizliegumu katram dziedāt himnu”, tos asi nosodīja, jo šī, lūk, ir no Rietumiem, vispirms jau no ASV, ievazāta tradīcija, kura izskauž mūsu pašu tradicionālo Mārtiņdienu. Tam noteikti var piekrist. Un šeit ir jautājums – himnas izpildījums solo versijā ir tieši tas pats – vai šeit mēs vistiešākā veidā nesastopamies ar kārtējo ASV kultūras invāzijas izpausmi?

Himna ir jādzied un jāzina ikvienam valsts pilsonim, mūsu valsts himna ir ļoti piemērota, lai to varētu nodziedāt ikviens, tā ir pietiekami īsa, ar vienkāršu melodiju un vārdiem. Himnu dzied svinīgos brīžos – vienalga, tas ir koris, organizācija, draugu kopa, studentu un studenšu korporācijas, sportisti pirms valstu izlases spēlēm. Un nav svarīgi, vai viņi spēj to nodziedāt vismaz vienā no pieņemtajām torņkārtām vai ne.

Tās ir divas pilnīgi atšķirīgas lietas – dziedāt vai klausīties himnu. Himnas solo izpildījums pie mums ieviesās, kad šādi himna tika izpildīta pirms Rīgas “Dinamo” hokeja spēlēm. Tieši tā, kā to dara ASV. Pamazām radās atdarinātāji. Ja dzied koris vai himnu spēlē orķestris, tad cilvēki dzied līdzi, bet, ja dzied solists, mēs tikai klausāmies. Pirmkārt jau mūsu mentalitāte ir tāda, ka mēs nepārkliedzam solistu, mēs ļaujam viņam dziedāt un baudām šo priekšnesumu, labākajā gadījumā, atkal atdarinot amerikāņus, turot roku uz sirds. Tās ir divas pilnīgi atšķirīgas lietas – dziedāt vai klausīties himnu. Himnas klausīšanās bez līdzi dziedāšanas ir pretrunā tās idejai – tā tika radīta kā tautas lūgšana. Ilgtermiņā tas novedīs pie tā, ka himnu tiešām izpildīs tikai profesionāļi, bet tautas lielākā daļa tikai klausīsies to.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. sporta dzīvniekiem himnas nevajag, tad jau visām spēļu zālēm vajag

 2. ASV un Kanādā himnu pirms hokeja spēlēm patiesi izpilda solists, taču tas nekad nav traucējis skatītājiem dziedāt līdz, jo pārklieg arēnas audio sitēmu tik un tā ir grūti un neviens arī necenšas.

 3. 18. novembrī pirms salūta, kad teorētiski bija jābūt kopējai himnas dziedāšanai, kaut kā nedzirdēja, ka visi to dzied. Tuvumā trīs jautru skolnieču bariņš gan paķēmojās nedaudz, tas arī viss. Tad jau labāk, lai cilvēki to klausās.

 4. bet uzvedas kā pilnigi idioti. tagad ko viens pats nedrikstes vairs himnu dziedāt? vai kā te spriedelē-vienbalsigi tas ir grēks!!!!! un ja neprotam daudzbalsigi (ne katram ir musikālas dotibas) tad ko tagad nedrikst himnu izpildit?!!!!! lai tie gudriši satversmi izlasa-DISKRIMINĀCIJA AIZLIEGTA PĒC JEBKĀDA KRITĒRIJA !!!!!!!!

  • Izrādās ka ir tāpat daudz pajoliņu, kas nesaprot, ka atļaut Himnu dziedāt visiem un ne jau daudzbalsīgi muzikālā izpratnē nav diskriminācija ne pēc viena panta.

 5. Kopš viņam bērnībā iemācīja vienmēr un visur baidīties no un vainot ASV, tā viņš, nabags, turpina savu svēto karu ar imperiālistiem?

 6. Mūsu sporta dzīves vadītājiem pašiem trūkst gan domu, gan varēšanas, lai radītu savu šovu, tāpēc labāk nokopēt citu valstu radīto, lai arī tas izskatās galīgi stulbi jau aiz tā iemesla vien, ka šeit nav ASV un cilvēku kulturālās prasības ir mazliet augstākas kā apdullinoša rēkšana stadiona informātora izpildījumā.

 7. Varam vienkārši secināt, ka mūsu sporta organizātoriem pašiem trūkst izdomas un tāpēc pārņemam vienalga ko, lai tik varētu teikt ka pie mums ir viss tikpat augstā līmenī, bet padomāt un darīt tā lai mēs noteiktu to līmeni – nav ne gribas ne saprāta. Tāpēc labāk atdarinam citus. Komentētājs auro stadiona necilvēcīgā balsī jo tā taču dara amērikāņi.

 8. pirmo reizi himnas izpildīšana tika izķēmota dažu puišu dziedājumā, atklājot pasaules čempionātu hokejā arēnā Rīga. Zālē iestājās neveikla situācija un klusums. Piekrītu Zemīša kungam par visiem 100 procentiem, ka himnu nav jāklausās, bet tā ir jādzied visiem kaut vai mazliet nepareizā tonalitātē

 9. Zēl, ka tik skrupulozi nepēta krievijas kultūras ietkmi Latvijā…

 10. Kāpēc pēkšņi ir vajadzīga šāda pastiprināta runāšana.
  Nevajag pieļaut uzbrukumu vienk. un viss. Nav jāisdara izmaiņas.
  ja kādam vajag izmaiņas – nu tad lai pierāda.
  Un izskatīsies pēc klauna viņš nevis mēs, kuri mēģinam atvairīt uzbrukumus ar debilām liekām innovācijām.

 11. Svesas kulturas invāzija kā imperiālisma sekas.
  Galvenais jau, ka tā nav pat kutūra – tas ir imigrantu bars.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Rēķinu par ūdeni nesamaksājāt?

Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas. Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+