×
Mobilā versija
Brīdinājums +7.2°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
17. septembris, 2012
Drukāt

Kārtības sargiem ir uz ko tiekties

Foto - LETAFoto - LETA

Galvaspilsētas policistiem ir ko mācīties no kolēģiem citur Eiropā – tā secinu pēc pašvaldības policistu konferences Rīgā, kurā ar pieredzi dalījās kārtības sargi no Francijas, Polijas, Grieķijas, Čehijas, Igaunijas un Latvijas. 


 

Francijas pilsētas Nicas pašvaldības drošības un aizsardzības direktors Seržs Lemārs uzsvēra modernizēta aprīkojuma lomu municipālās policijas ikdienas darbā. “Mums galvenais atspaids drošības uzturēšanā ir inteliģentās kameras, kas pašas identificē bīstamu uzvedību – piemēram, ja kamera fiksē kādā noteiktā vietā atstātu saini vai somu, vai zemē gulošu cilvēku, tā nekavējoties dod signālu kārtības sargiem. Līdz ar to nav nepieciešams operators, kurš visu laiku skatās kamerās,” skaidro francūzis. Nicā ir 200 šādas modernizētas novērošanas ierīces. Noderīgas esot arī pārvietojamās kameras, kuras uzstādāmas stundas laikā jebkurā vietā, kur pieejama elektrība. Kopumā Nicā izvietotas 700 kameras, kamēr Rīgā pagaidām ir tikai 70.

Par šādām gudrām kamerām sapņo arī Rīgas policisti. Rīgas pašvaldības policijas (RPP) priekšnieks Jānis Geduševs atklāj:

 

“Galvenais, uz ko mums jātiecas, ir pēc iespējas modernākas, daudzfunkcionālākas videoiekārtas. Ļoti labs risinājums būtu arī pārvietojamās kameras, kas noderētu masu pasākumu uzraudzībā.” Tiesa, aktuāls paliek finansējuma jautājums. Pagaidām RPP esot vien jācer uz domes atbalstu.

 

Nicā “inteliģentas” esot ne vien kameras, bet arī autostāvvietas. Katrā stāvvietā ir sensors, kas savienots ar maksas termināli. Ja sensors pamana autostāvvietā iebraukušo automašīnu, bet par to netiek samaksāts, atbildīgais policists uz sava planšetdatora vai mobilajā tālrunī saņem ziņu ar norādi uz konkrēto stāvvietu, kur iebraucis “zaķis”. “Šāda sistēma ļauj neveikt regulāras pārbaudes autostāvvietās, bet gan doties uz notikuma vietu tikai tad, ja pārkāpums izdarīts,” stāsta S. Lemārs. “Gudrajām” stāvvietām ir vēl kāda priekšrocība – gan iedzīvotāji, gan pilsētas viesi ar mobilo telefonu starpniecību var noskaidrot sev interesējošā pilsētas rajonā esošās brīvās stāvvietas.

Rīgas pašvaldības policijas Operatīvās vadības un drošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Jevgēņijs Platais teic, ka nākotnē RPP cer tikt gan pie “inteliģentajām” videonovērošanas sistēmām, gan aprīkot policistu kājnieku grupas ar planšetdatoriem un minikamerām, kas stiprināmas aiz auss. Jau pašlaik galvaspilsētas kārtības sargu arsenālā ir īpaši monitori, kas ļauj kontrolēt un koordinēt policistu ekipāžas, videokameras, kas gada laikā fiksē ap 2000 pārkāpumu, kā arī transports, kas aprīkots ar video, audio, GPRS un GPS iekārtām.

 

Vērtīga pieredze Nicā ir arī sodu iekasēšanas ziņā. Proti, ja par 80 eiro soda kvīti tiek samaksāts 45 dienu laikā kopš tās saņemšanas, soda summa tiek samazināta uz pusi – jāmaksā tikai 40 eiro. Ja maksāts tiek pēc 45 dienām, sods jāmaksā pilnā apmērā.

 

Taču, ja pēc 45 dienu perioda netiek maksāts vēl mēnesi, tad 80 eiro pārvēršas par 400 eiro sodu un tālāk jau ar to nodarbojas tiesa, kas var pieņemt lēmumu arī automātiski atvilkt sodu no vainīgā algas.

Varšavas pašvaldības policisti (VPP) savukārt atraduši neparastu pieeju bērnu izglītošanā – izveidojuši īpašas interaktīvas spēles un pat teātra pulciņu. Tajā bērni līdz 10 gadu vecumam mācās par drošību, riskiem, kādiem viņi pakļauti, to, kā no tiem izvairīties un kā rīkoties, ja kas nelāgs tomēr atgadījies. Vēl poļu kārtības sargi realizē programmu “Drošība sievietēm”, kuras ietvaros organizē sieviešu bezmaksas apmācību pašaizsardzībā, džudo, karatē u. tml. VPP priekšnieks Zbigņevs Lezinskis stāsta, ka ļoti daudz sieviešu vēlas izmantot šo iespēju – jau pirmajā šīs programmas dienā visas vietas uz sākotnējo nodarbību kursu bijušas aizņemtas.

Pārstāve no Grieķijas Eleni Kampisioli, kas ir pašvaldības policiste Atēnu pilsētā, skaidro, ka viņi ar kolēģiem tiecas panākt, lai cilvēki jūt, ka policisti strādā viņu labā, nevis pret viņiem. Tālab Atēnu kārtības sargu pienākums esot arī regulāri veikt trokšņa līmeņa mērījumus dažādās publiskās iestādēs. Ja ilgstoši kādā iestādē tiek pārkāpts atļautais trokšņa līmenis, pašvaldības policija esot tiesīga atņemt tai licenci. Liela problēma Atēnās esot arī kontrabanda, tāpēc aktīvi esot jāveic licenču pārbaudes u. c. pasākumi, lai nelegālo tirdzniecību ierobežotu.

 

Uzziņa

Kādu algu saņem pašvaldības policisti?

Rīgā – Ls 350

Nicā – 1500 € (Ls 1050), ar virsstundām – 2000 € (Ls1400)

Atēnās – 850 € (Ls 595)

Varšavā – 850 € (Ls 595)

 

 

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +7.2
Alūksne +5.8
Daugavpils +10
Saldus +5
Liepāja +4.4
Jelgava +7
Ventspils +5.1
Limbaži +6
Madona +7
Rēzekne +7
Draugiem Facebook Twitter Google+