×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
2. oktobris, 2012
Drukāt

Kartupeļu novākšana šogad kavējas par pāris nedēļām

Foto - LETAFoto - LETA

Lietainā laika dēļ kartupeļu novākšana šoruden kavējas par pāris nedēļām. Agro šķirņu kartupeļi bojājas, savukārt cietes līmenis vēlīnajās šķirnēs ir labs, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja kartupeļu cietes ražošanas uzņēmuma “Aloja-Starkelsen” galvenā agronome Aiga Kraukle.

“Diemžēl lietainais laiks aizkavējis darbus un ir vēl pārāk daudz nenoraktu platību. Turklāt agro šķirņu kartupeļi pastiprināti bojājas. Pagaidām vēl neesam apkopojuši nenorakto hektāru skaitu, bet skaidrs, ka vēl vismaz pāris nedēļas nepieciešamas. Lai gan, ņemot vērā nepastāvīgo laiku, nevar droši prognozēt, ka arī ar tām pietiks,” sacīja Kraukle.

Viņa informēja, ka līdz 1.oktobrim “Aloja-Starkelsen” pieņēmis un pārstrādājis 45,6% no plānotā apjoma, kas ir 4250 tonnas kartupeļu. Iepriekšējā gadā septembra vidū bija norakti jau 46,2% jeb 3888 tonnas.

Tāpat Kraukle atzina, ka šogad cietes saturs kartupeļu bumbuļos ir augsts – vidēji 19,2% (pērn 19,1%), un šajā mitrajā sezonā tas ir labs rādītājs.

Jautāta par iepirkuma cenām viņa norādīja, ka zemnieku līgumos ar uzņēmumu cena par kartupeļiem jau ir fiksēta atkarībā no cietes satura.

“Visi līguma nosacījumi audzētājiem ir zināmi un naudas saņemšanas diena ir gandrīz precīzi nosakāma. Tas piegādātājiem nav mazsvarīgi, tāpat kā tas, ka kartupeļi nav jāšķiro. Roku darbs šķirošanā ir dārgs, savukārt tehnika ne visiem pieejama. Tādējādi šis ir gana labs variants – noroc, aizved un vairs nekādu bēdu. Pat par sēklas atjaunošanu nav jāgādā – ik pavasari atjaunošanai audzētāji saņem sertificētu sēklu,” sacīja agronome.

Patlaban “Aloja-Starkelsen” sadarbojas ar apmēram 50 saimniecībām visos reģionos.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas informāciju prognozētās kartupeļu stādījumu platības Latvijā 2012.gadā ir 30 000 hektāru. Pērn ar kartupeļiem apsēti 31 500 hektāri, 2010.gadā tika apsēti 30 100 hektāri. 2009.gadā kartupeļi tika stādīti 30 000 hektāru, savukārt 2008.gadā – 37 800 hektāros.

Kā ziņots, “Aloja-Starkelsen” apgrozījums pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2010.gada 1.septembra līdz 2011.gada 31.augustam bija 3,15 miljoni latu, liecina Uzņēmumu reģistru apkalpojošās firmas SIA “Lursoft” informācija. Savukārt uzņēmuma peļņa šajā laika periodā bija 70 716 lati.

Iepriekš intervijā biznesa portālam “Nozare.lv” uzņēmuma ģenerāldirektors Jānis Garančs prognozēja, ka šā gada apgrozījuma plāns ir vismaz 3,5 miljoni latu, savukārt gada peļņas prognoze – 200 000 latu.

“Aloja-Starkelsen” īpašnieks ir zviedru korporācija “Lyckeby Culinar”. Kopuzņēmums dibināts 1991.gada jūnijā. Uzņēmumā strādā 45 darbinieki. “Aloja-Starkelsen” ir lielākais kartupeļu cietes ražotājs Baltijas valstīs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+