×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
11. jūlijs, 2012
Drukāt

Kartupeļu stādījumos parādījušies Kolorado vaboles kāpuri

Foto-LETAFoto-LETA

Pēdējo dienu laikā kartupeļu laukos Latgalē un Kurzemē masveidā atrasti kartupeļu lapgrauža jeb Kolorado vaboles kāpuri, bet pārējos Latvijas laukos šo kāpuru šķilšanās gaidāma jau tuvākajās dienās, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) pārstāve Ilona Krastiņa.

“Pagaidām Kolorado vaboles kāpuri atrodami mazdārziņos, savukārt lielajos stādījumos, kur īpašnieki veikuši attiecīgu apstrādi, kāpuri vēl nav manīti, tomēr nav izslēgts, ka tie parādīsies arī tur. Masveidā savairojoties, tas ir ļoti bīstams kartupeļu kaitēklis,” norādīja Krastiņa.

Viena vaboļu mātīte spēj vasarā izdēt līdz 1000 oliņu, kurām nav neviena nopietna dabiskā ienaidnieka, kurš pārtrauktu to attīstības procesu, – nelielu daļu iznīcina dažu sugu mārītes un zeltactiņas.

Pēc pāris nedēļām atkarībā no gaisa temperatūras no oliņām izšķiļas kāpuri, kuri, intensīvi barojoties ar kartupeļu lapām, strauji aug un izklīst pa kartupeļu ceru. Uz viena cera var atrast pat vairāk nekā 40 kāpuru, bet visbiežāk vienkopus barojas līdz 20 kāpuriem. Kukaiņēdāji putni šos kāpurus neaiztiek, jo tiem ir nepatīkama smaka. Kāpuru barošanās intensitāte aug līdz ar to augšanu, un tā ilgst mēnesi. Pēc tam oranži sarkanais kāpurs uz apmēram divām nedēļām iekūņojas augsnē, lai augusta sākumā kartupeļu laukā parādītos kā jaunā vabole.

Lai kaitēklis neiznīcinātu kartupeļu lapas un līdz ar to neradītu ražas zudumus, tas jāierobežo. Mazdārziņos tas iespējams, mehāniski nolasot vaboles un kāpurus, pēc tam tos iznīcinot. Lielākās platībās jālemj par atbilstoša insekticīda smidzinājumu, ja drīz pēc kāpuru izšķilšanās nograuzti vidēji 8%-10% no kartupeļu lapu virsmas.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas informāciju prognozētās kartupeļu stādījumu platības Latvijā 2012.gadā ir 30 000 hektāru. Pērn ar kartupeļiem apsēti 31 500 hektāri, 2010.gadā tika apsēti 30 100 hektāri. 2009.gadā kartupeļi tika stādīti 30 000 hektāru, savukārt 2008.gadā – 37 800 hektāros.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+