Kartupeļu tīrumā 0

Kartupeļu laukā laksti vagās jau sāk sakļauties, drīz ziedēs. Nezāļu apkarošana gandrīz pabeigta, tagad galvenais – augu aizsardzība. Ražošanas stādījumos jātiek galā ar kartupeļu lapgrauzi, sēklu laukos jāpievērš uzmanība arī laputīm. Bīstamākā kaite ir lakstu puve, nu tai pievienojusies arī sausplankumainība. Kā apkarot?

Reklāma
Reklāma

 

Pret lapgrauzi

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Profesionāliem audzētājiem pēdējos gados kartupeļu lapgrauzis nesagādāja īpašas rūpes, jo sēklas bumbuļu kodināšana ar Cruiser OSR pret drāts­tārpiem un maijvaboļu kāpuriem, stādījumus pasargāja arī no lapgrauža postījumiem. Iepriekšējos piecos gados SIA “Latfood Agro” laukos nevajadzēja veikt nevienu smidzinājumu ar insekticīdiem. Šogad Cruiser OSR vairs nav pieejams. Šīs kodnes darbīgā viela tiametoksams ir arī sistēmas iedarbības insekticīda Actara 25WG darbīgā viela, tāpēc kartupeļu lapgrauža apkarošana ar to ir tikpat efektīva kā kodināšana ar Cruiser OSR. Diemžēl insekticīds neierobežo drātstārpus, jo tiametoksams augā pārvietojas tikai virzienā uz augšu.

Smidzināšana ar Actara 25WG ir efektīvāka, nekā izmantojot tikai pieskares iedarbības insekticīdus. Tie galvenokārt iedarbojas uz lapgrauža kāpuriem (visefektīvāk – uz jaunajiem), kuri barojas uz lapām, bet olu dējumi to apakšpusē tikpat kā necieš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja lieto pieskares insekticīdus, ir ļoti svarīgi tos izsmidzināt jauno kāpuru stadijā, taču jārēķinās, ka, izšķiļoties nākamajiem kāpuriem, nāksies apstrādi atkārtot.

Izmantojot Actara 25WG, kaitēkļu attīstības fāze nav tik svarīga, lapas kaitēkļiem kļūst toksiskas apmēram 50 dienu periodā. Iet bojā gan tās vaboles un kāpuri, kas barojas ar lapām apstrādes laikā, gan kāpuri, kas izšķiļas tikai pēc kāda laika, tāpat arī vaboles, kas atlido vēlāk. Ļoti bieži insekticīdus pievieno lakstu puves apkarošanas fungicīdiem. No izmaksu viedokļa, lētākais variants ir lietot pieskares insekticīdus kopā ar fungicīdiem. Četri smidzinājumi ar pieskares insekticīdiem maksā tikpat, cik viens smidzinājums ar Actara 25WG.

 

Pret lakstu puvi un sausplankumainību

Lakstu puves apkarošanai izmantojamo fungicīdu klāsts ir ļoti plašs, svarīgākais – nenokavēt pirmo smidzinājumu. SIA “Latfood Agro” savus kartupeļu laukus smidzina tad, kad laksti starp rindām sāk sakļauties (parasti, arī šogad, ap 20. jūniju).

Pirmajā smidzināšanas reizē lieto Ridomil Gold (viens smidzinājums aizsargā stādījumu 7 – 14 dienas). Pirmkārt, tas ir vienīgais sistēmas iedarbības preparāts, kas pārvietojas arī uz jaunajiem dzinumiem. Ap Jāņiem kartupeļi aug ļoti strauji, un, smidzinot ar kontakta vai lokāli sistēmiskas iedarbības fungicīdiem, daudz jauno lapu paliek neaizsargātas.

Otrkārt, Ridomil Gold sastāvā esošais mankocebs ir ļoti iedarbīgs arī pret sausplankumainību. Agrāk par šo slimību īpaši nebija jābēdā, jo gandrīz visi fungicīdi saturēja mankocebu, un, apkarojot lakstu puvi, vienlaikus nodrošināja arī aizsardzību pret sausplankumainību. Ja sezonas pirmajā pusē lieto jaunākus preparātus (Infinito, Orvego, Revus), jārēķinās, ka uz sausplankumainību tie neiedarbojas un bojājumi parādīsies (ieņēmības ziņā šķirnēm gan ir diezgan izteiktas atšķirības). Efektīvs preparāts pret sausplankumainību ir Signum, bet tas nav iedarbīgs pret lakstu puvi, turklāt ir diezgan dārgs.

Reklāma
Reklāma

Otrajā smidzinājumā sausplankumainības ierobežošanai parasti izmantojam Acrobat Plus. Lai gan arī Ridomil Gold ir reģistrēts lietošanai divas reizes sezonā, savos laukos to lietojam tikai vienreiz, turklāt pirmajā smidzināšanas reizē, jo ir norādes, ka pret tā otru darbīgo vielu metalaksilu-M dažkārt var veidoties rezistence.

Tuvojoties ražas novākšanai, laukos, kur kartupeļi paredzēti tiešajai pārstrādei, izmantojam fungicīdu Revus, kam nogaidīšanas laiks ir tikai trīs dienas. Laukos, kuru ražu paredzēts ievietot noliktavā, pēdējā smidzinājumā izmantojam fungicīdu Ranman Top vai Širlans. Tiem ir laba iedarbība pret zoosporām, ar ko bumbuļi varētu inficēties ražas novākšanas laikā. Ir gadījies, ka bumbuļos, kas noliktavā ievietoti vizuāli pilnīgi veseli, pēc divām trim nedēļām lakstu puves infekcija ir virs 20 %, un kartupeļi vairs nav uzglabājami. Minēto fungicīdu lietošana šo risku ievērojami samazina.

Sevišķi svarīgi ir ātri un efektīvi iznīcināt slimību skartos lakstus. Šim nolūkam nepieciešami desikanti. Šogad papildus desikantam Reglons Super būs pieejams arī Diqua, kura sastāvā ir tā pati darbīgā viela, tikai par 33 % vairāk. Desikantu nozīmi ir grūti pārvērtēt – tie veicina vienmērīgu un pietiekami ātru mizas nobriešanu, turklāt pasargā bumbuļus no lakstu puves, ja infekcija nokļuvusi uz stublājiem un lapām. Pagājušajā rudenī vairākās kravās piegādātiem bumbuļiem mūsu noliktavā pēkšņi attīstījās sekundārā lakstu puves infekcija (pieņemšanas dienā nekādas slimības pazīmes uz bumbuļiem nebija redzamas).

Atklājās, ka piegādātājam, visnotaļ pieredzējušam kartupeļu audzētājam, pietrūcis Reglona Super. Saimnieks piezvanījis tuvākajam pārdevējam un, saņemdams atbildi, ka konkrētā desikanta vairs nav un arī citu iegādāties Latvijā nav iespējams, nospriedis: tāpat vairs neko nevar darīt, sak’, gan jau aizies… Neaizgāja vis! Sapuva, turklāt paņēma līdzi kartupeļus vēl no citām kravām.

Tāpēc padoms visiem kartupeļu audzētājiem: ja ir kaut nelielas lakstu puves pazīmes, ļoti svarīgi lakstus ķīmiski iznīcināt un pēdējā smidzināšanā lietot, piemēram, Ranman Top.

Pagājušajā gadā kartupeļu audzēšanas sezona bija ļoti labvēlīga lakstu puves attīstībai. Pierādījās, ka maksimālie intervāli starp smidzinājumiem ir par gariem un slimībieņēmības ziņā šķirnes būtiski atšķiras. Tā vairākās saimniecībās, veicot smidzinājumus ar vienādiem intervāliem vienā un tajā pašā dienā, šķirnei ‘Saturna’ lakstu puves bojājumu tikpat kā nebija, turpretī ‘Lady Claire’ bija ievērojami cietusi. Pēdējās reizēs apsmidzinot jau inficētos ‘Lady Claire’ laukus ar Ranman Top vai Širlanu, kā arī iznīcinot lakstus ar Reglonu Super, bumbuļus no puves izdevās pasargāt.

 

Mēslošana caur lapām

Visbiežāk augu piebarošanu caur lapām apvieno ar kādu no smidzinājumiem pret slimībām, fungicīda darba šķidrumam pievienojot kādu no lapu mēslojumiem. Tad nav vajadzīgs papildu brauciens pa lauku.

AS “Latfood” vairākkārt veikti ražošanas izmēģinājumi, lai pārliecinātos par dažādu firmu lapu mēslojuma ietekmi uz ražību, bet nevienā no tiem nav iegūti pārliecinoši pierādījumi par ražas pieaugumu. Savukārt šķidrie fosfora mēslojumi agrā attīstības fāzē diezgan pārliecinoši palielināja bumbuļu skaitu, taču ne vienmēr tas ir vēlams (piemēram, šķirnēm ‘Saturna’ un ‘Lady Claire’, ko audzē čipsiem, bieži vien ražā ir pārāk daudz sīko bumbuļu).

Tomēr pirmajos divos smidzinājumos arī mēs parasti pievienojam lapu mēslus, jo:

• pirmkārt, tie var palīdzēt augam pārvarēt kādus īslaicīgus nelabvēlīgus periodus;

• otrkārt, tie ir nozīmīgs mikro­elementu (piemēram, bora un cinka) avots;

• treškārt, papildu izmaksas nav lielas, un tāpēc – par skādi jau nenāks!

Sezonas beigās mēslošana caur lapām nav vēlama, jo lapu mēslojums aizkavē bumbuļu mizas nobriešanu un apgrūtina lakstu iznīcināšanu.

 

PADOMS

Mazajos piemājas dārzos vajadzētu izvēlēties pret lakstu puvi izturīgas šķirnes. Arī mūsu tirgū tādas parādās aizvien vairāk, nu jau ir, no kā izvēlēties. Piemēram, firmā “Agrico” izveidotas ļoti izturīgas šķirnes: agrīnā ‘Toluca’ un vēlīnā ‘Carolus’ (abas ar miltainiem bumbuļiem).

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.